WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми використання оперативно-технічних засобів у боротьбі з протиправною діяльністю - Реферат

Проблеми використання оперативно-технічних засобів у боротьбі з протиправною діяльністю - Реферат

вище, застосування оперативно-технічних засобів проводиться виключно з метою запобігання злочину чи з'ясування істини під час розслідування кримінальної справи, якщо в іншій спосіб одержати інформацію неможливо. Але доцільно поєднувати здійснення ОТЗ з іншими можливостями, у тому числі й з використанням оперативних джерел щодо впровадження технічних засобів.
Оперативно-технічні заходи, як правило, використовуються не тільки у поєднанні з іншими можливостями оперативної роботи, але і в комплексному поєднанні між собою.
Поєднання двох або декількох оперативно-технічних заходів здійснюється з метою:
а) забезпечення одночасного паралельного контролю за діями об'єктів оперативної зацікавленості;
б) забезпечення безперервного контролю за особами у будь-який час і за різних обставин. Воно здійснюється тоді, коли виникає необхідність безперервно контролювати поведінку об'єктів оперативної зацікавленості упродовж тривалого часу. У цьому випадку заходи здійснюються у певній послідовності або одночасно;
в) одержання необхідних даних для успішного проведення іншого оперативно-технічного заходу.
Таким чином, вибір оперативно-технічних заходів, здатних у поєднанні дати найбільший ефект, залежить від характеру завдання, що вирішується за допомогою засобів оперативної техніки, конкретних умов і впливають на вибір часу та місця здійснення цих заходів.
Серед інших умов успішного і результативного проведення ОТЗ особлива увага приділяється створенню ситуації, що спонукає об'єкта зацікавленості надати певну інформацію, тобто створення таких умов, коли контрольований об'єкт у розмові змушений торкатися питань, котрі цікавлятьоперативні підрозділи, слідчі підрозділи правоохоронних органів. Звичайно, усі оперативно-технічні заходи повинні здійснюватись тільки з дотриманням чинного законодавства.
Однак, незважаючи на те, що у Державній прикордонній службі є відповідний підрозділ, котрий покликаний здійснювати зазначений вид діяльності, існують певні проблеми. До таких проблем відносяться недостатність кваліфікованих кадрів, забезпеченість відповідними оперативно-технічними засобами, що ускладнює здійснення тих чи інших заходів на належному рівні. Це пов'язане, у першу чергу, з реорганізацією Прикордонних військ у якісно нову структуру - Державну прикордонну службу України - правоохоронний орган спеціального призначення. Виходячи із цього, з тих чи інших причин (з дотриманням чинного законодавства та міжвідомчих нормативних актів), доводиться звертатися до оперативно-технічних підрозділів Служби безпеки України, органів внутрішніх справ з проханням сприяння здійснити ОТЗ за конкретними оперативно-розшуковими справами.
Нині вивчається питання щодо централізації оперативно-технічних підрозділів в єдине окреме відомство, що унеможливить здійснювати один і той же захід різними правоохоронними структурами одночасно, не допустить незаконного використання оперативно-технічних засобів якимось окремо взятим правоохоронним відомством. З одного боку, є потреба у тому, щоб певні заходи здійснювались централізовано, адже мова йде про різні технічні можливості, відповідну специфіку використання оперативної техніки та приладдя, недопущення одночасного використання певного заходу, що може призвести до його розшифровки. З іншого, - є ряд оперативно-технічних заходів, котрі доцільно здійснювати автономно кожним правоохоронним органом, котрим таке визначено чинним законодавством (слуховий, візуальний контроль та фіксація, що можливо використовувати як в оперативному плані, так і у процесі досудового слідства).
Виходячи із цього, на основі чинного законодавства доцільно розробити спільні міжвідомчі накази, котрі б регламентували застосування правоохоронними органами оперативно-технічних засобів у боротьбі зі злочинністю у межах компетенції, вжиття заходів, котрі б виключали можливість одночасного здійснення оперативно-технічних заходів, що може призвести до їх розшифровки. Зазначена внутрішньовідомча нормативна база повинна, також, передбачати взаємообмін інформацією щодо можливостей використання оперативно-технічних засобів.
Існує також потреба у розробці відповідними правоохоронними відомствами документів, що регламентують порядок та можливість використання оперативної техніки у процесі взаємодії з правоохоронцями інших держав з проблем протидії міжнародній злочинності, у тому числі й у прикордонних районах суміжних держав.
Ще одне питання, котре варто порушити - незаконне використання зазначених засобів злочинними елементами. На ринках України та інших країн можна придбати практично різні спецзасоби, котрі злочинці використовують для своїх протиправних намірів, у тому числі й з протидії правоохоронним органам. Протистояти такій діяльності потрібно вже на законодавчому рівні.
Список використаних джерел
1. Закон України "Про оперативно-розшукову діяльність" // Відомості Верховної Ради. - 1992. - № 22. - Ст. 303; Закон України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" // Відомості Верховної Ради. - 1993. - № 35. - Ст. 358; Закон України "Про боротьбу з тероризмом".
2. Закон України "Про державну прикордонну службу України".
3. Закон України "Про оперативно-розшукову діяльність" // Відомості Верховної Ради. - 1992. - № 22. - Ст. 303.

 
 

Цікаве

Загрузка...