WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми використання оперативно-технічних засобів у боротьбі з протиправною діяльністю - Реферат

Проблеми використання оперативно-технічних засобів у боротьбі з протиправною діяльністю - Реферат


Реферат
на тему:
Проблеми використання оперативно-технічних засобів у боротьбі з протиправною діяльністю
Боротьба з протиправною діяльністю, у тому числі й з організованою злочинністю, екстремізмом в усіх його формах та видах є, на сьогодні, однією із важливих проблем як в Україні, так і в усьому світі. Міжнародне співробітництво у сфері боротьби зі злочинністю ґрунтується відповідно до чинного законодавства України, норм міжнародного права, міждержавних і міжурядових договорів, двосторонніх відомчих угод.
Взаємозв'язок різних напрямів злочинної діяльності, у тому числі й організованої злочинності і тероризму, не можна ігнорувати. По мірі зростання фінансового і матеріального потенціалу організованої злочинності у її керівників і найбільш активної частини представників груп (організацій) об'єктивно з'являється прагнення і можливість до того, щоб шляхом підкупу, шантажу та "узаконювання" корумпованості впливати на владу і правоохоронні органи. Вони виробляють не тільки тактику, але й стратегію здійснення такого впливу для забезпечення особистої безпеки під час реалізації широкомасштабних злочинних акцій.
На відміну від організованих злочинних груп, об'єднань (спільнот), терористичні організації переслідують політичну мету, спрямовану на поширення свого впливу у межах окремо взятої держави або на міжнародному рівні, зміну існуючого конституційного ладу.
Дії організованої злочинності переважно спрямовані проти конкретних дій влади у галузі забезпечення законності, а не проти політики владних структур. Якщо терористичні організації (угруповання) займаються наркоторгівлею або збутом зброї з метою фінансового забезпечення протиправної діяльності для досягнення своєї політичної мети, то організована злочинність займається тим самим з метою особистого збагачення. Незважаючи на ці розбіжності, чітко вимальовується тенденція до їх злиття.
Фактором, котрий призводить до злиття міжнародного тероризму з організованою злочинністю, наркобізнесом, є зміни у соціально-політичній ситуації окремо взятої держави, регіону, світової спільноти. Більшість країн відмовляється від фінансової підтримки терористичних організацій, а це штовхає останніх до більш активної діяльності з метою здобуття матеріальних ресурсів, пошуку різноманітних структур, котрі мають можливість фінансувати екстремістську діяльність.
Боротьба зі злочинністю потребує також значних витрат: як людських ресурсів, так і технічних.
Чинним законодавством України визначається ряд державних структур, котрі прямо або опосередковано протидіють зазначеним видам злочинів [1]. Відповідно до статті 2 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" (далі - ДПСУ) одними із основних функцій цього правоохоронного органу спеціального призначення є ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України відповідно до законів України "Про розвідувальні органи України" та "Про оперативно-розшукову діяльність"; участь у боротьбі з організованою злочинністю та протидія незаконній міграції на державному кордоні України та у межах контрольованих прикордонних районів [2].
Здійснюючи розвідувальну, контррозвідувальну та оперативно-розшукову діяльність, за наявності підстав, зазначених у статті 6 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" [3], не завжди є можливість отримати оперативно важливу інформацію за допомогою оперативних джерел. У таких випадках стаття 8 зазначеного вище Закону дозволяє застосування оперативно-технічних засобів виключно з метою запобігання злочину чи з'ясування істини під час розслідування кримінальної справи.
Досягнення науково-технічного прогресу завжди широко використовувалися у діяльності правоохоронних органів та спецслужб держав. У багатьох випадках тільки завдяки комплексному застосуванню оперативних джерел та оперативно-технічних засобів була розкрита і припинена злочинна діяльність організованих злочинних угруповань, розкрито тяжкі та особливо тяжкі злочини проти держави. Технічні засоби застосовуються також і у діяльності оперативних підрозділів ДПС України.
Здійснення оперативно-технічних заходів (далі - ОТЗ) вимагають творчого підходу. Від розумної ініціативи, ретельного планування та раціонального використання спецтехніки залежить результативність ОТЗ. При цьому потрібно завжди пам'ятати, що оперативно-технічні заходи відносяться до особливо засекречених методів роботи оперативних та оперативно-технічних підрозділів, тому потрібно суворо дотримуватися заходів конспірації на усіх етапах підготовки, проведення і завершення ОТЗ та інших заходів, пов'язаних із застосуванням спеціальних технічних засобів.
Стаття 12 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" передбачає діяльність у структурі ДПСУ оперативно-технічних підрозділів та оперативного документування.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" оперативні підрозділи Держприкордонслужби України мають право:
- знімати інформацію з каналів зв'язку, застосовувати інші технічні засоби отримання інформації;
- здійснювати візуальне спостереження в громадських місцях із застосуванням фото-, кіно- і відеозйомки, оптичних та радіоприладів, інших технічних засобів.
Як зазначалося

 
 

Цікаве

Загрузка...