WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД в Україні - Реферат

Проблеми боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД в Україні - Реферат

лікувально-профілактичних закладів - обласних та міських центрів профілактики СНІД.
Підготовлені фахівці, які працюють у сфері профілактики ВІЛ/СНІД в різних міністерствах та відомствах: охорони здоров'я, внутрішніх справ, оборони, освіти та ін. Функціонує Міжнародний навчальний центр з питань організації профілактики серед ВІЛ-уразливих груп.
Найбільш впливовим джерелом інформування населення з проблеми ВІЛ/СНІД є засоби масової інформації. У статті 11 "Соціальна рекламна інформація" Закону України "Про рекламу" передбачено право безкоштовного розміщення соціальної реклами обсягом не менше 5 % ефірного часу (друкарської площі).
Нині в Україні деякі релігійні організації і громади починають працювати з наркоманами в Україні. Більшість з них не належить ні до православної, ні до католицької церков, традиційно визнаних в Україні. Натомість - це є різні місії, які прибули із Заходу. Складається враження, що вони накопичили певний досвід у цій справі і займаються не фізіологічною, а психологічною залежністю, й іноді отримують непогані результати.
Дуже доречним, на наш погляд, може виявитися і досвід діяльності власне українських центрів з відновлення особистості наркозалежних (переважно - ін'єкційних наркоманів), яких в державі налічується нині 9, як розповів на заключних громадських слуханнях "Антикорупційного форуму" (Київ, 30 вересня 2004 р.) колишній опіатний хронічний споживач з 8-річним наркотичним досвідом Олександр Євтухов, нині Керівник Центру "Свобода". Сьогодні такі центри працюють у містах Феодосії, Сімферополі, Генічеську, Мелітополі і т. ін. Але у цій справі потребується підтримка владних структур. Вважаємо, що аксіому - наркобізнес заробляє свої прибутки на наркоманіях, а останні є, разом з іншими чинниками, відвертою детермінантою поширення ВІЛ/СНІД - доводити зайва справа. А створення й підтримка центрів ресоціалізації наркозалежних сприятиме беззаперечному запобіганню поширенню вірусу та захворюванню на імунодефіцит.
Такий досвід, а також досвід зарубіжних колег, які працюють у сфері реабілітації та ресоціалізації наркозалежних, спонукав до пошуку нових підходів у лікуванні даної категорії людей. Важливо відмітити, що така ідея створення реабілітаційних центрів майже одночасно розробляється у кількох містах за ініціативою лікарів СНІД-центрів та правоохоронців. У таких центрах планується соціальна адаптація людей, які бажають позбутися наркотичної залежності. На думку експертів, такі центри будуть ефективним заходом у профілактиці СНІД.
У рамках розробки стратегічного плану національних заходів протидії епідемії ВІЛ/СНІД на 2001-2003 роки було здійснено аналіз епідемічної ситуації та визначальних факторів, що впливають на сприйнятливість та уразливість населення до епідемії ВІЛ/СНІД. Було проаналізовано офіційні джерела інформації, результати поведінкових досліджень. Додатково проведено вивчення доступності валеологічних знань для учнів, наявність спеціально підготовлених вчителів валеології, забезпеченості підручниками і методичною літературою, рівня інформованості школярів з проблеми ВІЛ/СНІД.
В Україні на 1 грудня 2003 року в галузі боротьбі з ВІЛ/СНІД працює близько 100 неурядових організацій, 90 % з яких знаходиться в регіонах. Більшість громадських організацій плідно співпрацюють з центральними та місцевими органами виконавчої влади.
Україна сьогодні є однією з небагатьох країн, яка використовує можливості громадських організацій у визначенні стратегії боротьби з епідемією наркоманій, а також пов'язаного з ними розповсюдження ВІЛ/СНІД. Вони займаються різними напрямами профілактики: робота з наркоманами, жінками з секс-бізнесу, молоддю, ВІЛ-інфікованими на засадах дотримання прав людини. Результати їх діяльності викликають інтерес та підтримку з боку міжнародних донорів, що особливо актуально в умовах обмеженого державного фінансування.
Представники таких організацій входили до складу делегації, яка брала участь у роботі Генеральної Асамблеї ООН, присвяченій проблемі ВІЛ/СНІД.
Слід також зазначити, що ВОЗ визнала Україну лідером у виконанні заходів профілактики ВІЛ-інфекції серед новонароджених. Впровадження галузевої програми "Попередження передачі ВІЛ від матері до дитини на 2000-2003 рр." дало змогу знизити у 2002 році рівень інфікування немовлят утричі - з 30 % до 10 %. Сьогодні 90 із 100 таких дітей народжуються вільними від ВІЛ, тобто врятовані 555 дітей, народжених від інфікованих жінок. Наш досвід рекомендований для використання в інших регіонах Європи [11].
В Україні створена законодавча та директивна база, яка здебільшого спрямована на протидію епідемії ВІЛ/СНІД, захист прав людини, у тому числі ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, міжнародне співробітництво з питань обміну знаннями і досвідом з проблем, пов'язаних з ВІЛ/СНІД, охорону здоров'я. Складна епідемічна ситуація в країні визначила профілактику ВІЛ-інфекції за одне з пріоритетних завдань держави в галузі охорони здоров'я населення.
З метою попередження подальшого поширення наркоманії в Україні, зменшення зараження ВІЛ-інфекцією та захворювань на СНІД, їх негативного впливу на соціально-економічний розвиток держави, а також боротьби із розповсюдженням цієї хвороби підготовлено проект закону "Про ратифікацію Угоди про позику міжУкраїною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку", підписаної у Вашингтоні 15 квітня 2003 року. Над створенням національної системи моніторингу й оцінки ситуації в Україні Міністерство охорони здоров'я працює спільно з Об'єднаною програмою ООН ЮНЕЙДС, залучаючи зацікавлені міністерства і відомства, неурядові організації, представники яких беруть участь на всіх етапах здійснення заходів протидії епідемії ВІЛ/СНІД. Створені і працюють ВІЛ-сервісні організації. Всеукраїнська мережа об'єднала ВІЛ-позитивних громадян багатьох міст України.
Вважаємо, що боротьба з ВІЛ-інфекцією та СНІД є одним з пріоритетних завдань держави в галузі охорони здоров'я населення, яка повинна об'єднувати випереджувально-профілактичний вплив з комплексним соціальним, політичним, правовим, виховним та медичним підходами. Крім того, необхідно дотримуватись орієнтирів на сучасні стандарти здоров'я, поєднувати вітчизняні традиції і досягнення з існуючим світовим досвідом у галузі охорони здоров'я.
Список використаних джерел
1. Вірченко Г. "UN APARTHEID MEDICAL": скандал навколо вірусу // Східноєвропейський монітор: Проект Східноєвропейського інституту розвитку. - К., 2004. - № 2.
2. Хьюман Райтс Вотч. Повторение пройденных ошибок. ВИЧ/СПИД и нарушения прав человека в Российской Федерации: http://www.hrv.orq. - апр. 2004.
3. Про затвердження Концепції стратегії дій Уряду, спрямованих на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, на період до 2011 року та Національної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004 - 2008 роки // Офіц. вісник України. - 2004. - № 10 (26.03.2004). - Ст. 594.
4. СПИД не спит // Московский комсомолец в Украине. - 1999. - 12 -19 авг. - С. 14.
5. Страшная жатва новой чумы // Киевские ведомости. - 2003. - 2 дек. - С. 4.
6. Врублевський О.С. Стигматизація // Юрид. енцикл.: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. - К.: Вид-во "Укр. енцикл.", 1988. - Т. 5. - 736 с.
7. ВІЛ-інфекція в Україні // Інформ. бюл. - 1999. - 11 бер. - № 162.
8. Пряма телефонна лінія: звітують урядовці // Урядовий кур'єр. - 2003. - 3 груд. - № 228. - С. 4.
9. Смертельный вирус оккупирует Украину // Вечерние вести. - 2003. - 2 груд. - № 182. - С. 6.
10. СПИД уносит тысячи жизней // Московский комсомолец в Украине. - 2004. - 18-25 февр. - С. 3.
11. Спасающийся да убережется // Киевские ведомости. - 2003. - 1 груд. - С. 2; С эпидемией нужно бороться сообща // Аргументы и факты. - 2003. - № 49. - С. 3.

 
 

Цікаве

Загрузка...