WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Право на зібрання: теоретико-правові аспекти вітчизняного та зарубіжного досвіду - Реферат

Право на зібрання: теоретико-правові аспекти вітчизняного та зарубіжного досвіду - Реферат

визнає за австрійськими громадянами, зокрема, й право на зібрання, була ухвалена майже через місяць після прийняття Закону про порядок проведення зібрань. Основний Закон держави залишив без змін нормативний зміст Закону про порядок проведення зібрань.
Аналіз змісту Закону про порядок проведення зібрань свідчить про те, що при його формуванні законодавці врахували низку політичних положень, серед яких основними можна назвати такі:
свобода зібрань має надзвичайно важливе значення для функціонування справжньої демократії;
суспільна воля людей формується та знаходить свій прояв найчастіше в рамках зібрання;
посягання на свободу зібрань нищить саму демократію;
користування свободою зібрань поза певними правовими межами може призвести до громадянської війни або вщент зруйнувати господарство держави.
Виходячи з цього, в Законі конкретно і логічно викладені основні положення, застосування яких створює належні умови для проведення зібрань громадян.
У першу чергу, це стосується організації проведення зібрань. У § 2 Закону щодо цього зазначається, що кожен, хто має намір організувати народнезібрання або взагалі будь-яке загальнодоступне зібрання, повинен у письмовій формі повідомити про це орган управління не пізніше ніж за 24 години до запланованого початку його проведення, зазначивши при цьому мету, місце та час проведення зібрання. На вимогу заявників орган управління зобов'язаний негайно видати відповідне посвідчення про надання можливості проведення зібрання, яке не обкладається гербовим збором.
Одночасно Законом встановлюються види та форми зібрань, які не регулюються його нормами. Так, у § 4 виписано, що його положення не поширюються на зібрання виборців з метою обговорення виборчих питань або ж на зустрічі виборців з обраними депутатами, якщо ці зібрання проводяться в період призначених виборів і не під відкритим небом. Крім того, у § 5 закріплено, що положення цього Закону не поширюються на громадські розважальні заходи, весільні процесії, народні свята або походи, похорони, паломництва або інші зібрання чи процесії з метою здійснення дозволеного законом культу і якщо вони відбуваються у традиційний спосіб.
Логічним продовженням правового регулювання зібрань є певні обмеження щодо спрямованості, місця, часу та ініціаторів їх проведення. Зокрема, у § 6 підкреслюється, що зібрання, мета яких суперечить кримінальному законодавству або проведення яких загрожує громадській безпеці чи суспільному благу, повинні бути заборонені органом управління, а у § 7 зазначається, що під час засідань Національної ради, Федеральної ради, Федеральних зборів або ландтагу в радіусі 300 м від місця їх знаходження не повинно проводитись ніяких зібрань під відкритим небом.
Законом також чітко встановлюються обмеження стосовно осіб, які можуть ініціювати зібрання чи брати в них участь. Відповідно до вимог § 8 іноземцям забороняється виступати організаторами, особами, що відповідають за дотримання порядку, чи керівниками зібрання з метою розгляду суспільних питань, озброєні особи також не можуть брати участь у зібраннях.
Цікавим, з нашої точки зору, є обмеження кількості осіб, які можуть передавати петиції, звернення, вимоги та інші документи до відповідних інституцій. Ці обмеження встановлені у § 10, в якому зазначається, що звернення та петиції, ухвалені зібраннями, не можуть передаватися більше ніж десятьма особами. Це обмеження, на нашу думку, є дуже доречним, адже воно унеможливлює вплив натовпу на посадових осіб та перешкоджає можливим неконтрольованим проявам натовпу. Це з одного боку. З іншого, - зазначене дає підстави поліції та силам охорони громадського порядку для відповідних дій по відношенню до натовпу.
При проведенні зібрань завжди є ризик порушення громадського порядку, а то і вчинення злочинів. Закон дотримання його положень під час зібрання покладає в першу чергу на його керівників та осіб, що відповідають за порядком (§ 11). Відповідальні особи зобов'язані негайно протидіяти протизаконним висловлюванням або діям з боку учасників зібрання. В разі невиконання їх розпоряджень керівник повинен розпустити зібрання. Звертає на себе увагу те, що керівник чи особа, яка відповідає за дотримання порядку, зобов'язані припиняти не тільки протиправні дії, а й протидіяти незаконним висловлюванням. Тут чітко проглядається позиція законодавця щодо ролі підбурювальних вигуків та гасел, що можуть спровокувати натовп на неконтрольовані дії.
Демократичні засади проведення зібрань, поряд з тим, не означають безконтрольного проведення таких заходів. У Законі передбачені конкретні форми нагляду і контролю за проведенням подібних заходів та визначені відповідні посадові особи, що можуть це здійснювати. Як зазначається у § 12, орган управління може на свій розсуд направити на будь-яке зібрання одного або, залежно від обставин, більше представників, яким на зібранні має бути надане відповідне місце з урахуванням їх вибору, а в разі вимоги йому має бути надана довідка про особи заявників та промовців. Тобто, орган управління не просто має повноваження щодо врегулювання питань стосовно місця, часу, спрямованості та учасників зібрання, а й має право отримати відповідні відомості про ініціаторів зібрання та тих, хто виголошує промови. Таке положення викликає зацікавленість, принаймні, за двох причин. По-перше, воно створює умови для певного контролю за поведінкою ініціаторів зібрання та найбільш активних його учасників з боку органу управління. По-друге, - це, певним чином, організовує учасників зібрання, спонукає їх до відповідального ставлення щодо власної поведінки під час проведення заходу.
З метою створення безпечних умов проведення зібрання Законом передбачається певна відповідальність за порушення порядку проведення зібрань та надаються досить значні повноваження органу управління щодо їх припинення. Зокрема, у § 13 виписано,

 
 

Цікаве

Загрузка...