WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Питання “відмивання” коштів з використанням позабанківських електронних платіжних систем - Реферат

Питання “відмивання” коштів з використанням позабанківських електронних платіжних систем - Реферат

сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів, є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.
Внутрішньодержавна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація є резидентом та здійснює свою діяльність і забезпечує проведення переказу коштів виключно в межах України.
Міжнародна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом, і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу [4].
Слід зауважити, що необхідно виділити два основні види таких систем: системи управління рахунком (наприклад, - Cyberplat, eGold тощо) та електронна готівка (наприклад, - PayCash, Webmoney тощо). Більше того, міжнародні банківські установи, зокрема Банк міжнародних розрахунків та Європейський центральний банк, розглядають електронні гроші окремо від продуктів доступу до банківського рахунку та встановлюють вимоги до емітентів і систем електронних грошей незалежно від виду носія, на якому електронні гроші зберігаються.
Всього у світі існує близько 100 таких систем та їх специфікацій, найбільшого розвитку з яких отримали Mondex, Visa Cash, CyberCash, Moneo, DigiCash, First Virtual і т. ін.
В українському сегменті Інтернет функціонує дві класичні позабанківські електронно-платіжні системи - PayCash і Webmoney та декілька систем, які ще не отримали такого визнання (є проекти й вітчизняних фахівців). Принципи їх функціонування, роботи, спорідненості та розбіжності заслуговують на окреме дослідження. Слід звернутися до нашої тематики - питання можливості використовувати зазначені системи для здійснення сумнівних та незаконних операцій, які можуть підпадати під цю кваліфікацію.
Так, менеджером по ризикам міжнародної аудиторської компанії "Прайс УотерхаузКуперс" Сімоною Мулінарі підтверджується можливість використання електронних платіжних систем в мережі Інтернет в процесі "відмивання" коштів. Вона запропонувала нормативно закріпити можливість ідентифікації клієнтів платіжних систем, емітентів електронних грошей, а також в технічному аспекті фіксувати аномальні тенденції при обігу електронних грошей [2].
Корисним може стати наведення двох вимог Європейського центробанку щодо електронних грошей 1998 року:
- дотримання вимог технічного захисту; особливу увагу приділено ризику підроблення;
- захист від використання у злочинних цілях, таких як "відмивання" грошей.
Дані вимоги було зазначено на засіданні круглого столу "Правове врегулювання емісії та обігу електронних грошей", що відбулося 6 липня 2004 року у Національному банку України у м. Києві, Директором Української фінансово-банківської школи, доктором економічних наук Савлуком М. I., підтвердилося також припущення щодо можливості незаконних операцій за допомогою переказів е-грошей: "Анонімність та здібність до позабанківського обігу призводять до можливості використання електронних грошей при обслуговуванні операцій, не безпечних для суспільства… За такої властивості, як анонімність, електронні гроші знаходяться між готівковими та депозитними грішми. Анонімність грошей може використовуватися як на шкоду суспільства (уникнення оподаткування, обслуговування операцій зі зброєю, наркотиками і т. ін.), так і на його користь (забезпечення основних прав і свобод громадян). Оскільки сліди операцій з електронними грошима залишаються в електронних системах, за ними можуть бути ідентифіковані сторони, суть та обсяги операцій. Можливе використання такої інформації конкурентами, криміногенними структурами тощо".
Зазначені тези підтверджує аналіз матеріалів, отриманих під час здійснення заходів боротьби з правопорушеннями у сфері функціонування електронних платіжних систем, який свідчить про поширення в українському сегменті мережі Інтернет закордонних технологій систем електронних платежів WebMoney, PayCash, PayPal та систем доступу до банківських рахунків CyberPlat, E-gold і т. ін.
Так, свої послуги пропонують такі віртуальні банки, як Security First Bank, Mark Twain Bank, INTERNATIONAL MEDIA BANK BIS, BarosBank. Беручи до уваги, що банки зареєстровані в офшорних юрисдикціях, операції з ними можна віднести до сумнівних та незвичних. Поза межами правового поля України розвивається електронна комерція, функціонують віртуальні біржі, аукціони, трасти, інші аналоги фінансових установ і структур, які надають платні послуги з використанням електронних розрахунків.
Універсальність позабанківських систем дозволяє здійснювати миттєві перекази через мережу Інтернет, конвертувати реальні кошти у віртуальні та знову в реальні, переказувати та отримувати кошти в обраній валюті в будь-якому куточку Землі, здійснювати розрахунки з іншими учасниками системи. Зростаючі обсяги використання електронних платежів у мережі Інтернет обумовлено легкістю та зручністю їх використання - можливістю швидко, при низькій вартості трансакцій проводити оплату з будь-якого персонального комп'ютера. Операції з використанням зазначеної системи електронних платежів забезпечують клієнту анонімність, не потребують посвідчення особи та перевірки її кредитоспроможності. Як наслідок - низький рівень безпеки при оплаті в мережі Інтернет та високий рівень шахрайства.
На сьогодні проблемним питанням залишається відсутність відповідного контролю за суб'єктами підприємницької діяльності, які надають послуги доступу до мережі Інтернет, та неадекватність розвитку законодавчої бази, регуляторної політики й розвитку сучасних інформаційних технологій.
Для попередження витоку коштів у "тіньовий" сегмент економіки через позабанківські електронно-платіжні системи та уникнення використання цих систем у процесі "відмивання" брудних коштів резидентами України слід врахувати:
- по-перше, емітент електронних грошей має діяти з дозволу відповідного уповноваженого органу, оскільки діяльність емітента подібна до приймання вкладів банками;
- по-друге, - регулювання обігу та нагляд за емітентами електронних грошей повинен здійснювати уповноважений орган, який в державі наглядає за кредитними установами. Здійснення неконтрольованої емісії електронних грошей спричинятиме негативні наслідки для економічної безпеки України;
- по-третє, - відсутність відповідного правового поля унеможливлює контроль за діяльністю позабанківських електронно-платіжних систем, що, у свою чергу, створює причини та умови функціонування "тіньової економіки".
Список використаних джерел:
1. Бутузов В.М., Андрущенко І.Г. Умови відмивання "брудних" коштів та шахрайські дії на ринку цінних паперів в процесі інтеграції фінансових ринків // Економічні злочини:попередження і боротьба з ними. - 2001. - № 25. - С.591-594.
2. Звіт "Про участь представників України у Конференції щодо протидії викликам кіберзлочинності" (Страсбург, 15-17 вересня 2004 року).
3. Махаєва О.О. Електронні гроші в Європі та Україні // Вісник НБУ. - 2004. - Верес. - С.22-24.
4. Про платіжні системи та переказ коштів в Україні: Закон України зі змін. та допов. від 06.10.2004 року // Відомості Верховної Ради України. - 2001. - № 29. - Ст. 137.

 
 

Цікаве

Загрузка...