WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Першочергові заходи протидії організованій злочинності і корупції на сучасному етапі - Реферат

Першочергові заходи протидії організованій злочинності і корупції на сучасному етапі - Реферат

контррозвідувальні заходи, а також такі, що спрямовано на забезпечення власної і безпеки інших суб'єктів оперативної розробки, збереження доказової бази і т. ін.
Назріла потреба у перегляді організації фінансового забезпечення оперативно-розшукової діяльності, яке, як і раніше, за радянських часів, планується здійснювати майже не за остаточним принципом зі збереженням усіх бюрократичних процедур. На нашу думку, необхідно поновити чинність пунктів 4, 5 статті 20 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" у редакції від 30 червня 1993 року та розглянути питання щодо заохочення агентури, яка активно сприяла викриттю організованих кримінальних структур, розкриттю тяжких, особливо тяжких та резонансних злочинів, із Фонду сприяння боротьбі із злочинністю без обмеження суми винагороди.
Крім того, низька ефективність діяльності правоохоронних органів на сучасному етапі протистояння організованій злочинності й корупції обумовлена застарілістю та недосконалістю їх організаційно-управлінських структур, насамперед, спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ та Служби безпеки України, які необхідно реформувати. Ми вважаємо, що необхідно врешті-решт, приступити до вирішення проблеми реформування Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України (ГУБОЗ МВС України). Пропонується підпорядкувати ГУБОЗ МВС України регіональні управління, відділи по боротьбі з організованою злочинністю, вивівши їх зі складу головних управлінь, управлінь МВС України в Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, на залізницях. Керівник цієї служби відповідно до Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" повинен отримати статус Першого заступника Міністра внутрішніх справ України.
Також на цьому етапі доцільно у встановленому порядку вирішити питання щодо введення до складу ГУБОЗ МВС України слідчих підрозділів по розслідуванню злочинів, вчинених організованими групами та злочинними організаціями, які нині перебувають у системі Головного слідчого управління МВС України.
Важливим елементом цього реформування повинно стати створення правових і організаційних засад функціонування в структурі ГУБОЗ МВС України такого розвідувального органу, як кримінальна розвідка, яка буде здійснювати розвідувальну діяльність у злочинному середовищі, насамперед, у злочинних організаціях, підконтрольних їм об'єктах, оточенні їх керівників та пов'язаних з ними корумпованих представників органів влади, з метою постійного отримання достовірних відомостей про їх протиправну діяльність, внутрішню та зовнішню структури, зв'язки, механізми, плани на майбутнє. Це, на нашу думку, забезпечить більш конкретне та обґрунтоване визначення осіб, які займаються злочинною або корупційною діяльністю, а також процесів, що відбуваються в економічних, соціальних та політичних сферах, які можуть створювати умови для поширення корупції та організованої злочинної країні.
Одночасно слід чітко розмежувати компетенцію між ГУБОЗ МВС України, оперативними службами органів внутрішніх справ, а також спеціальними підрозділами по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю Служби безпеки України відповідно до чинного законодавства.
Наступним етапом повинно стати створення Національного (Центрального) бюро розслідувань України на базі Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та Відділу по розслідуванню особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими злочинними групами Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України, Управління по розслідуванню особливо важливих справ Головного слідчого управіння Генеральної прокуратури України, Управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби Державної податкової адміністрації України [8].
Це уможливить зосередити в одному централізованому органі зусилля і виключити дублювання функцій правоохоронних органів у сфері боротьби з корупцією та пов'язаною з нею організованою злочинністю. Зарубіжний досвід свідчить, що необхідною умовою ефективної боротьби з корупцією і організованою злочинністю є створення незалежних відокремлених від поліції та інших правоохоронних структур спеціалізованих органів, чітке визначення їх компетенції та надання широких повноважень.
На нашу думку, правоохоронними органами недостатньо приділяється уваги організації взаємодії з державними органами, міжнародному співробітництву в сфері протидії корупції і організованій злочинності. На стан діяльності правоохоронних органів, і в першу чергу спеціальних підрозділів, негативно впливає відсутність належних організаційних засад та механізмів виконання стст. 7, 16-18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" та Постанови Кабінету Міністрів України № 183-15 від 24 лютого 1997 року "Про посади помічників керівників органів виконавчої влади, установ, підприємств і організацій з питань боротьби з організованою злочинністю".
Дотримання принципів верховенства права та невідворотності покарання в світлі реалізації схваленого в суспільстві гасла Майдану "Бандитам тюрми", на нашу думку, суттєво підвищить ефективність протидії корупції та пов'язаної з нею організованої злочинності за рахунок зрощення бізнесу і політики, "тінізації" національної економіки та сприятиме підвищенню рівня забезпечення державної безпеки.
Вивчення вітчизняного, зарубіжного досвідута відповідних наукових досліджень дає підстави дійти висновку, що в основу боротьби з організованою злочинністю і корупцією, поряд з пошуковими, необхідно активно використовувати розвідувальні заходи в кримінальному середовищі та контррозвідувальні - в державних, насамперед правоохоронних органах, з викриття агентури кримінальних структур та систем їх корумпованих зв'язків. Ця діяльність повинна здійснюватися як на стратегічному, так і на тактичному рівнях з метою встановлення оперативного контролю над діяльністю конкретних високопосадових корупціонерів, організованих кримінальних структур, спрямованого на виявлення та ліквідацію їх внутрішніх, зовнішніх організаційних та корупційних зв'язків, створення сприятливих умов для проведення спеціальних операцій по затриманню злочинців "на гарячому".
Реалізація цих пропозицій, на нашу думку, уможливить досягнення певних успіхів у розслідуванні кримінальних справ стосовно 18 екс-голів облдержадміністрацій, 21 їх заступників, 5 екс-голів обласних рад, 72 голів екс- і нинішніх райдержадміністрацій, 60 міських голів та голів міськрад [9], порушених за фактами вчинення злочинів у ході виборів, та інших корисливих злочинів [10].
Список використаних джерел
1. Стенографічний звіт про розгляд на засіданні Верховної Ради України питання "Про стан боротьби з організованою злочинністю і корупцією у 2004-2005 рр." від 7 жовтня 2005р.
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 13 січня 2000 року № 1381-XIV: Закон України // Відомості Верховної Ради. - 2000. - № 10. - Ст. 79.
3. Про внесення змін до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" від 18 січня 2001 року № 2246-III: Закон України // Відомості Верховної Ради. - 2001. - № 14. - Ст. 72.
4. Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності 2000р.: Winrosk international, Жіночий консорціум України, МВС України. - К., 2003.
5. Кримінальний Кодекс України / За ред. Ю. Кармазина. - Х., 2001.
6. Про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 8 вересня 2005 року № 2854-ІV: Закон України // Відомості Верховної Ради України. - 2005. - № 51. - Ст. 552.
7. Про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 4 квітня 2006 року № 3590-IV: Закон України // http://zakon.rada.gov.ua.
8. Дульський О.О. Про шляхи реформування сектору безпеки (правоохоронних органів) // Вісн. прокуратури. - 2006. - С. 61 - 68.
9. Луценко Ю.В. Стенографічний звіт про розгляд на засіданні Верховної Ради України питання "Про стан боротьби з організованою злочинністю і корупцією у 2004-2005 рр." від 7 жовтня 2005р.
10. Резолюція ПАРЕ № 1466 (2005): Звіт Моніторингового комітету. Документ № 10 676 від 05.10.05.

 
 

Цікаве

Загрузка...