WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Підходи Європейського Союзу до проблеми залучення спеціальних служб країн-членів до боротьби з тероризмом - Реферат

Підходи Європейського Союзу до проблеми залучення спеціальних служб країн-членів до боротьби з тероризмом - Реферат

агентствами ЄС, у першу чергу Європолом і Євроюстом. Аналізуючи нововведення, деякі аналітики вказують на відсутність методології для створення механізму обміну правовою та розвідувальною інформацією, а також скептично ставляться до можливості узгоджувати ці заходи із дотриманням конфіденційності (зокрема, у фінансовій сфері).
У той самий час необхідно зазначити, що пропозиція Г. Верхофстадта стосовно можливості створення загальноєвропейської агенції на зразок американських ФБР або ЦРУ, хоча й обговорювалась в ході засідань Ради, але не була підтримана, оскільки переважна більшість країн-членів наголошувала на необхідності створення комплексної системи взаємодії та обміну інформацією виключно на рівні відповідних національних спецслужб. З цією метою Х. Салані було доручено підготувати до чергового самміту ЄС пропозиції щодо покращання обміну розвідувальною інформацією між державами Євросоюзу.
На виконання прийнятих рішень 7 червня 2004 року на засіданні міністрів ЮВС країн ЄС Високий представник ЄС з питань зовнішньої та політичної безпеки запропонував поглибити співробітництво між спецслужбами Союзу (без їх об'єднання під єдиним керівництвом) шляхом використання Ситуаційного центру, який працює при Секретаріаті Ради ЄС та на який раніше покладалися завдання аналізу розвідувальної інформації.
Х. Салана, зокрема, запропонував, щоб вказаний Центр в подальшому займався не тільки відстеженням на стратегічному рівні обстановки в "проблемних країнах" та конфліктних регіонах світу (як Балкани, або Африка), але й "здійснював більшу взаємодію із спецслужбами" країн ЄС для відстеження, в першу чергу, терористичних загроз на території країн ЄС. Зі слів Х. Салани, зазначений Ситуаційний центр буде тісно взаємодіяти з "Європолом" з оперативних питань. Планується, що й сам "Європол" буде реформованим (за результатами аналізу його роботи у сенсі останнього терористичного акту 11 березня ц. р. у м. Мадриді). Він також наголосив, що "боротьба з тероризмом на сьогодні не є лише справою національного рівня, тому що вона потребує здійснення аналізу, який йде значно далі, ніж це може зробити кожна країна лише для себе".
Як зазначається політичнимиоглядачами, пропозиції Х. Салани в цілому було підтримано міністрами ЮВС Євросоюзу. Так, наприклад, міністр внутрішніх справ Іспанії Хосе Антоніо Алонсо наголосив, що Іспанія підтримує надання Ситуаційному центру нових функцій з метою здійснення "критичного та оперативного" аналізу поліцейської оперативної інформації в інтересах планування відповідних випереджувальних оперативних заходів. Одночасно міністр підкреслив, що на сучасному етапі відповідні органи ЄС - "Європол", Ситуаційний центр та органи Координатора з питань боротьби з тероризмом - повинні взаємодіяти більш оперативно.
Слід зазначити, що ще до моменту оголошення Х. Саланою зазначених пропозицій деякі країни-члени ЄС протягом квітня-травня 2004 року почали вживати практичні кроки щодо налагодження взаємодії національних спецслужб по боротьбі з тероризмом на більш високому організаційному рівні.
Так, Австрія, Німеччина та країни Бенілюксу (Бельгія, Голландія, Люксембург) заявили про намір активізувати у 5-сторонньому форматі боротьбу з тероризмом і організованою злочинністю. З цією метою 28 травня на зустрічі міністрів ЮВС зазначених країн було прийнято рішення щодо створення єдиного банку даних на осіб, що підозрюються у причетності до діяльності терористичних організацій і організованих злочинних угруповань. Передбачається, що в банку даних зберігатиметься інформація щодо ДНК осіб та відбитки їх пальців.
У зв'язку з цим, на початку червня 2004 року Єврокомісар з питань юстиції і внутрішніх справ А. Вітторино закликав ці держави "не відокремлюватися" від інших країн-членів та зазначив, що вже найближчим часом Єврокомісія опрацює власні пропозиції щодо активізації взаємодії у зазначених сферах між 25 членами ЄС.
Підсумовуючи викладене, необхідно зазначити, що вжиті протягом 1-го півріччя 2004 року Європейським Союзом заходи щодо активізації боротьби з тероризмом у напрямі підвищення координації діяльності спецслужб країн-членів організації мають досить змістовний та продуманий характер. Незважаючи на те, що зазначені кроки були зроблені у вкрай обмежений час - всього за 3 місяці, прийняттю кожного конкретного рішення у цій сфері передувало комплексне опрацювання - ретельний науковий аналіз, широке обговорення на рівні фахівців у сфері діяльності спецслужб і боротьби з тероризмом.
Слід очікувати, що питання ефективності прийнятого ЄС курсу на підвищення координації діяльності спецслужб за рахунок створення посади Координатора та використання можливостей вже існуючих організаційних структур організації, тобто без утворення єдиної загальноєвропейської спецслужби, вирішуватиметься вже найближчим часом залежно від практичних результатів діяльності спецслужб країн-членів по боротьбі з тероризмом.
Для України важливим є той факт, що боротьба з тероризмом, у тому числі й методами спецслужб, останнім часом стає одним з вирішальних критеріїв для розвитку стосунків Європейського Союзу з "третіми" країнами. Таким чином, враховуючи стратегічну політичну лінію України на інтеграцію до Європейського співтовариства, вивчення досвіду ЄС у зазначеній сфері представляється доцільним для українських правоохоронних органів, які беруть участь у боротьбі з тероризмом.
Список використаних джерел
1. Stanley W. NATO in transition. The future of the Atlantic alliance / Timothy W. Stanley. - New York ets.: Praeger for the Council on foreign relations, 1965 - XII. - 417p.
2. Европейская стратегия безопасности: Совет Европейского Союза. - Брюссель, 8 дек. 2003 г. //http: www.delrus.cec.eu.
3. Резолюция 1535 (2004): Прин. Советом Безопасности на его 4936-ом заседании 26 марта 2004 года //http.www.un.org/russian/documen/scresol/res2004/res 15356.htm.

 
 

Цікаве

Загрузка...