WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Підходи Європейського Союзу до проблеми залучення спеціальних служб країн-членів до боротьби з тероризмом - Реферат

Підходи Європейського Союзу до проблеми залучення спеціальних служб країн-членів до боротьби з тероризмом - Реферат

Фінляндії, з метою забезпечення координації діяльності поліцейських відомств країн-членів Євросоюзу та кандидатів на вступ було утворено Раду керівників поліцейських організацій - Police Chiefs Task Force (EPCTF).
Характер взаємодії країн-членів ЄС в рамках функціонування зазначених структур зводився переважно до обміну наявною інформацією на двосторонньому рівні та проведення різноманітних семінарів, зустрічей. Загальні рекомендації, які приймалися на них, здебільшого були загальнодекларативного змісту й стосувалися, як правило, ситуаційних питань, що виникали в різних регіонах світу.
Процес співробітництва спецслужб країн-членів ЄС набув певного пожвавлення після подій 11 вересня 2001 року. Зокрема, керівними органами ЄС було ухвалено низку рішень стосовно здійснення посиленого співробітництва в рамках Євросоюзу в так званій розвідувальній* сфері. З цією метою за ініціативи Верховного представника Євросоюзу було засновано Центр оцінки ситуацій для обміну розвідінформацією між основними спецслужбами країн-членів організації.
У грудні 2003 року на черговомусамміті ЄС у Брюсселі було прийнято Європейську стратегію безпеки, де вперше тероризм було включено до переліку основних загроз для безпеки Союзу [2].
Проте, будь-яких конкретних кроків у напрямі утворення спеціальних органів ЄС, до компетенції яких входила б розробка загальної концепції використання спецслужб країн-членів Союзу у боротьбі з тероризмом та координація їх діяльності, зроблено не було. Формат їх взаємодії залишався без суттєвих змін. Більш того, як відзначали європейські політологи, з точки зору правових інституцій, в рамках ЄС так й не було створено ефективного загального механізму боротьби з тероризмом.
Питання необхідності кардинального покращення взаємодії набуло особливої актуальності лише у березні 2004 року, після реалізації низки терористичних актів у Мадриді.
Уперше за весь час існування Євросоюзу на порядок денний були винесені не тільки завдання організації і здійснення більш глибокого співробітництва спецслужб Євросоюзу, але й створення у перспективі в рамках ЄС наднаціональних розвідувальних структур, а також - вироблення єдиної концепції діяльності спецслужб як елемента спільної європейської політики у галузі оборони і безпеки.
Зокрема, вже 19 березня 2004 року на вимогу ФРН в екстренному порядку було проведено Раду міністрів ЮВС, де обговорені основні можливі заходи з протидії тероризму. За висловленням міністра внутрішніх справ Франції Н. Саркозі, який брав участь у роботі Ради, "принцип створення оперативної структури по обміну інформацією" був зафіксований Радою ЮВС.
Згідно з пропозицією прем'єр-міністра Бельгії Гі Верхофстадта, керівництвом Ірландії, яка на той час головувала в ЄС, було прийнято рішення щодо включення питання протидії тероризму до порядку денного на самміті ЄС (25-26 березня 2004р., м. Брюссель) з метою аналізу ефективності заходів безпеки, вжитих в ЄС після подій 11 вересня 2001 року в США, а також обговорення пропозицій з їх посилення у зв'язку з терактами в Мадриді.
Г. Верхофстадт висловився також за необхідність утворення, за аналогією з ЦРУ США, загальноєвропейського розвідувального центру, до якого надходитиме вся оперативна інформація, отримана спецслужбами та поліцією країн ЄС.
Необхідно зазначити, що винесенню зазначених питань для обговорення як на вищих щаблях керівництва ЄС, так й на рівні провідних європейських політологів, у сфері діяльності спецслужб передувало глибоке наукове та аналітичне дослідження зазначеної проблематики, що грунтувалось на аналізі оперативної обстановки та політичних реалій на теренах Євросоюзу, досвіді спеціальних служб на національних рівнях, прогнозуванні можливих сценаріїв розвитку терористичної активності у світі.
Незважаючи на досить скептичну оцінку можливостей суттєвого поглиблення співробітництва спецслужб європейських держав з боку окремих політиків та представників власне спеціальних служб, основним висновком фахівців було те, що в умовах розквіту терористичної активності сама тенденція до більш тісного співробітництва спецслужб та у перспективі вироблення єдиної розвідувальної політики ЄС є об'єктивною і плідною, причому це завдання є необхідним і реальним.
Поряд з цим, активного обговорення набула пропозиція Високого представника ЄС з питань єдиної зовнішньої та безпекової політики Х. Салани, який запропонував учасникам самміту заснувати посаду Європейського координатора з антитерористичної діяльності, головним завданням якого буде розробка єдиної стратегії захисту населення країн Євросоюзу від терористичних загроз.
25-26 березня 2004 року Європейською радою за результатами самміту ЄС було прийнято ряд документів програмного характеру: Декларацію про боротьбу з тероризмом, Стратегічні цілі Європейського союзу у боротьбі проти тероризму (оновлений План дій) і т. ін. Серед основних заходів, що спрямовані на розвиток існуючого співробітництва у сфері боротьби з тероризмом, Декларація передбачає активізацію співпраці між Європолом, Євроюстом, розвідувальними структурами країн-членів ЄС і Радою керівників поліцейських підрозділів країн ЄС. Пріоритетне значення буде надано подальшій розробці законодавства щодо недопущення фінансування тероризму та обміну інформацією з питань його фінансування [3].
Одним з головних практичних наслідків засідання Європейської ради стало утворення посади Координатора з питань боротьби з тероризмом, на яку було призначено Джіса де Врі (Gijs de Vries).
За оцінками експертів, введення окремої посади викликано, перш за все, недостатньою ефективністю дій ЄС на наднаціональному рівні у сфері боротьби з тероризмом. При цьому головним завданням Д. де Врі стане вирішення "майже нереальної" проблеми налагодження взаємодії щодо обміну інформацією між приблизно 34 "традиційно замкненими" національними спецслужбами країн-членів та централізованими

 
 

Цікаве

Загрузка...