WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Основи методики розслідування масових заворушень - Реферат

Основи методики розслідування масових заворушень - Реферат


Реферат
на тему:
Основи методики розслідування масових заворушень
Масові заворушення належать до тих видів злочинів, які можливо вчинити лише у співучасті. Натовп, що шаленіє, порушує громадський порядок у загально небезпечний спосіб. Подібні дії загрожують життю та здоров'ю громадян, у тому числі - співробітників правоохоронних органів, призводять до знищення і пошкодження майна. Суспільна небезпека масових заворушень пов'язана також з тим, що подібні дії можуть дестабілізувати обстановку в країні, обумовити або бути пов'язаними з іншим тяжкими і особливо тяжкими злочинам проти основ національної безпеки України (ст. 109 КК "Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу", ст. 110 "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України", ст. 112 "Посягання на життя державного чи громадського діяча" тощо), проти життя та здоров'я особи (ст. 115 "Умисне вбивство", ст. 121 "Умисне тяжке тілесне ушкодження" та ін.), проти власності (ст. 185 "Крадіжка", ст. 186 "Грабіж", ст. "Розбій" і ін.). Отже, розробка методики розслідування масових заворушень є актуальним і практично значущим завданням.
В сучасній історії Україні були випадки вчинення масових заворушень, тобто злочину, передбаченого ст. 294 КК України. У різних відомствах існує певний досвід розслідування кримінальних справ вказаної категорії. Водночас у спеціальній літературі цей досвід ще глибоко не аналізувався, не узагальнювався і достатньо не висвітлювався, що не дозволило поки що розробити методику розслідування злочинів вказаного виду. Тому мету цієї статті визначатиме започаткування автором основних підходів до формування методики розслідування масових заворушень.
За багатьох існуючих на сьогодні визначень криміналістичної методики автор дотримується позиції тих вчених, які визначають криміналістичну методику як систему наукових положень та розроблених на цій основі рекомендацій з організації та здійснення розслідування та попередження окремих видів злочинів [1]. Видова криміналістична методика, тобто методика розслідування злочину окремого виду, включає наступні елементи: 1) криміналістичну характеристику конкретного виду злочину; 2) описання типових слідчих ситуацій, особливостей організації і планування розслідування на початковому і наступних етапах розслідування; 3) визначення тактики першочергових слідчих дій і супутніх ним оперативно-розшукових заходів; 4) особливості тактики наступних слідчих дій.
Як відомо, криміналістична характеристика є центральним елементом криміналістичної методики розслідування злочину. Як справедливо вказують В.П. Бахін [2], О.Н. Колісниченко, В.Є. Коновалова [3] та інші вчені, криміналістична характеристика є системою відомостей про криміналістично-значущі ознаки злочинів одного виду, що відображують закономірні зв'язки між ними і є основою для розслідування конкретних злочинів. Отже, до криміналістичної характеристики масових заворушень мають бути включені не всі, а лише найбільш інформативні криміналістично-значущі обставини вчинення цього виду злочинів.
На початковому етапі розслідування слідство не має повної картини вчинення масових заворушень. Виявленими є лише окремі обставини вчинення злочину, відомості про які часто характеризуються неповнотою і суперечливістю. Їх значення для розслідування злочину і встановлення осіб, які його вчинили, не є очевидним. У цій ситуації на допомогу слідчому має прийти криміналістична характеристика масових заворушень. Її практичне значення полягає у максимально швидкому і повному виявлені та фіксуванні слідів (обставин) вчинення злочину, прогнозуванні їх зв'язків з іншими слідами (обставинами) вчинення злочину, що допомагає проникненню у сутність правового явища, моделюванню механізму злочину, рольових функцій його учасників. Це дозволяє оптимально організувати розслідування кримінальної справи, швидко розкрити злочин і встановити усіх осіб, які причетні до вчинення масових заворушень.
Узагальнення матеріалів слідчої практики, у тому числі доступних матеріалів розслідування масових заворушень в інших країнах, дозволяє визначити такі елементи криміналістичної характеристики масових заворушень:
1. Причини і умови вчинення масових заворушень;
2. Знаряддя вчинення масових заворушень;
3. Об'єкт злочинного посягання та завдана йому шкода;
4. Способи вчинення масових заворушень;
5. Типова слідова картина масових заворушень.
Розглянемо ці елементи більш докладно. Причинами і умовами вчинення масових заворушень є негативні чинники у політичному, духовному чи економічному житті суспільства, що стали приводом, або обумовили чи полегшили вчинення масових безпорядків. Вказані обставини можуть отримати прояв безпосередньо - бути змістом лозунгів, плакатів, офіційних заяв представників учасників заворушень, написах на будівлях, озвучені усно - через телевізійні інтерв'ю, в ході сканування у натовпі тощо; а можуть бути встановлені опосередковано - в ході оперативно-розшукової діяльності, через аналіз спрямованості дій на конкретні об'єкти, дату початку масових заворушень і т ін. Правильне і повне встановлення причин і умов масових заворушень дозволить сформулювати версії щодо: мети і мотивів організаторів та учасників; кола учасників акції (політична сила, релігійна належність, національність і т. ін.).
Серед типових різновидів причин та умов масових заворушень можна виокремити такі: політичні кризи та крайні форми політичного протистояння; релігійні (міжконфесійні) конфлікти; прорахунки у соціальній та міграційній політиці; стихійне лихо; міжнаціональні конфлікти.
Під знаряддям вчинення масових заворушень розуміють спеціально виготовлені або пристосовані предмети оточуючого середовища, зброю тощо, за допомогою яких був реалізований обраний співучасниками спосіб вчинення злочину, вчинювались активні дії учасників масових заворушень.
Можливо виокремити такі основні види вказаних знарядь:
1. Знаряддя, що були принесені з собою (спеціально виготовлені чи обладнані), або "свої знаряддя". Наприклад, дерев'яні палки (саморобні або спеціально підібрані - бейсбольні бити, бити для гри у "городки" і т. ін.); каміння (інколи приносять із собою у сумках та целофанових пакетах); пляшки із запалювальною рідиною (так званий "коктейль Молотова"); хімічні та інші небезпечні речовини (засоби активної самооборони - газові балончики; перцева суміш; лак для волосся і т. ін.); обрізки металевих труб (часто спеціально обладнані рукояткою, яка, щоб не ковзали руки і для зручності тримання, обмотана ізолентою, а також з виготовленими за допомогою напилку рваних країв, з прикрученими ципками, металевими шарами і т. ін.); кастети, ножі, кастети-ножі; нун-чаки; ципки тощо; багри, щоб виривати щити у міліціонерів з оточення та "видирати" їх із єдиних рядів; гумові палиці; рідко - вогнепальна зброя, як правило не автоматична тощо;
2. Використане як знаряддя злочину обладнання та інші предмети обстановки. Наприклад, кийки від плакатів,прапорів, вудки і т. ін.; секції огорожі для тарану заслону правоохоронців; урни для сміття; лавки з парків, площ і т. ін.; каміння, здобуті на місці події; автотранспорт, який використовується в якості тарану (часто після підпалу) та багато іншого;
3. Знаряддя, що було відібране під час сутичок у працівників правоохоронних органів, пожежних, представників МНС (щити; гумові кийки; вогнепальна зброя; багри, ломи, лопати та ін.).
Пошук і фіксація знарядь вчинення масових заворушень в ході огляду місця події дозволяє висунути версії про ретельність підготовки знарядь, що підтверджує сплановану підготовку вчинення злочину та умисел учасників; про запланований спосіб злочину та ступінь організованості (форми співучасті) - злагодженість та послідовність використання знарядь; про напрямок пошуку в ході проведення обшуків особи чи її помешкання, автомобіля тощо (подібні знаряддя; матеріали та інструмент для виготовлення знарядь тощо); щодо характерних слідів використання знарядь, у тому числі в ході освідування підозрілої особи

 
 

Цікаве

Загрузка...