WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організована злочинна діяльність у паливно-енергетичному комплексі (ПЕК) Російської Федерації - Реферат

Організована злочинна діяльність у паливно-енергетичному комплексі (ПЕК) Російської Федерації - Реферат

сировини, формування відпускних цін, об'ємів реалізації, розподіл валютних і рублевих засобів, одержаних від неконтрольованого експорту.
У паливно-енергетичному комплексі ведеться жорстка боротьба за сфери впливу,причому не тільки між організованих злочинними угрупованнями, але і ПЕК-компаніямі, їх керівниками, "зацікавленими" посадовцями різних рівнів. За останні десять років вчинено більше 60 вбивств підприємців, діяльність яких була пов'язана з нафтовою галуззю, яка, за оцінками фахівців, найбільше зазнає впливу організованої злочинності.
У Росії на частку 11 інтегрованих і багатопрофільних нафтових компаній припадає 90 % всієї нафти, що видобувається, більше половини якої йде на експорт. Переробку нафти здійснюють 34 нафтопереробні заводи (77 % переробки). Аналіз криміногенної ситуації, що склалася в цій галузі ПЕК, свідчить про те, що випадки організованих злочинних посягань на підприємствах, що займаються здобиччю, переробкою, реалізацією і транспортуванням нафти і нафтопродуктів, набули масового характеру (найбільш криміналізованими регіонами стали Ярославська, Волгоградська, Московська, Калінінградська, Новосибірська, Тюменська області, Краснодарський край, а також весь Північно-Кавказькій регіон). Саме в нафтовому секторі ПЕК найчіткіше проявляються особливості організованої злочинної діяльності.
Найпоширенішими предметами злочинних посягань виступає нафта і продукти її переробки, грошові кошти, цінні папери нафтових компаній. Серед нафтопродуктів найчастіше предметами злочинного посягання є бензин, дизельне пальне, мазут, масла, синтетичний спирт та інша продукція технологічного виробництва (в інших секторах ПЕК предметами посягання можуть стати вугілля, природний газ, пропан, ізобутан, пропан-бутанова фракція, стабільний газовий бензин, електро- і теплоенергия і т. ін.). Підвищена "привабливість" нафтової галузі для організованої злочинності обумовлена об'єктивними чинниками, перш за все, високою вартістю нафти і нафтопродуктів і постійним попитом на продукцію нафтового сектора.
Структура злочинних посягань у вказаній сфері представлена наступними злочинами.
1. Розкрадання нафти і нафтопродуктів (стст.158, 159, 160 КК РФ):
а) шляхом незаконного підключення до трубопроводів (врізка) (ст.158 КК РФ). Цей вид злочинів призводить до значних втрат нафтопродуктів при їх транспортуванні по нафтопроводах, що є в регіонах. Як правило, врізки здійснюються організованими групами в нічний час з використанням різних технічних засобів. Нафта і нафтопродукти за допомогою врізки перекачуються з нафтопроводу в бензовози для подальшої переробки кустарним способом або реалізації. За таку одну врізку викрадається від 4 до 20 тонн нафти. Можна уявити собі розміри доходів ОЗУ, якщо тільки в Каспійському і Південно-Кавказькому регіонах в 2000 році встановлено більше 360 фактів несанкціонованих врізок, тобто 27 % від загальної кількості злочинів в сфері ПЕК, виявлених в регіонах (2001 р. - +3,5 %, 2002 р. - + 4,8 %).
Так, УБЕЗ УВС Ярославської області спільно з територіальним ОВС реалізована справа оперативного обліку під умовним найменуванням "Трубодури" відносно осіб, що займалися розкраданнями нафтопродуктів з ВАТ "Ярославнафтаоргсинтез". У червні 2002 року в ході проведення оперативно-розшукових заходів співробітниками БЕЗ були затримані Д. і П., які на автомобілі-бензовозі, що належить їм, транспортували 6 тонн автомобільного бензину А-80. В ході первинних слідчих дій було встановлено, що розкрадання здійснене шляхом врізки до нафтопродуктопроводу;
б) шляхом фальсифікації відомостей про втрати (ст.160 КК РФ). Широкого поширення набули розкрадання нафтопродуктів шляхом завищення норм їх вироблення, неправомірного встановлення наднормативних показників "безповоротних втрат". В ході технологічного процесу переробки нафти і нафтопродуктів на нафтопереробних заводах створюються втрати. Для їх зменшення та уловлювання відходів існує різне устаткування. Шляхом відстою, флотації і обезводнення частина нафтопродуктів повертається назад в переробку. В цілях здійснення розкрадань злочинці фальсифікують в документах відомості про втрати. До "безповоротних втрат", які неможливо уловити і переробити, вони "відносять" і частину нафтопродуктів, яка фактично повертається на переробку і перетворюється на товарну продукцію.
У 2,5 рази зросла кількість фактів заволодіння нафтою і продуктами її переробки з підприємств нафтової галузі з використанням підроблених документів і реалізацією їх через мережу посередницьких фірм.
Так, в Республіці Саха за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.160 КК РФ було порушено кримінальну справу відносно керівників ДП "Якутнафтопродукт", які скоїли розкрадання 3,5 млн. рублів, виручених від реалізації ПЗМ;
в) розкрадання нафтопродуктів з Державного резерву. МВС Росії постійно розкриваються численні факти розкрадань нафтопродуктів з Державного резерву Росії, що знаходяться на зберіганні паливно-змащувальні матеріали викрадаються і реалізуються різним комерційним структурам за цінами їх закладки, а останні продають їх за цінами, що у декілька разів перевищують первинні. Одержувана різниця привласнюється керівниками фірм і співробітниками Державного резерву.
ВБЕЗ УВС Красноярського краю порушена кримінальна справа за ч. 1 ст. 201 КК РФ відносно директора ВАТ "Сосновоборський завод автопричепів" З., який реалізував мазут з Держрезерву на суму 4 млн. рублів;
г) розкрадання нафти і нафтопродуктів з використанням підроблених кредитних карт, векселів та інших цінних паперів (стст.186, 187 КК РФ).
Так, за даними ГУБЕЗ МВС Росії, інвестиційна компанія "Енергоатом" (до складу її засновників входили "злодії в законі" і члени ОЗУ), не маючи ліцензії на здійснення операцій з цінними паперами, випустила нічим не забезпечені векселі, які через підставні фірми-одноднівки упровадила до схеми взаєморозрахунків (завдано шкоди підприємствам енергетики на суму 34 млрд. рублів). В ході слідства у злочинців були вилучені документи, що свідчать про їх наміри здійснити за допомогою векселів розкрадання інвестиційних коштів в розмірі понад 2 млрд. доларів США, що надаються Сполученими Штатами під Федеральну програму Уряду Російської Федерації з розвитку і розробки нафтового шельфу в районі острова Сахалін.
2. Незаконна підприємницька діяльність при виробництві і реалізації нафтопродуктів (ст. 171 КК РФ).
Останнім часом значне розповсюдження одержало виготовлення моторного палива і масел кустарним способом. За допомогою врізки нафта викрадається і доставляється у підпільні цехи. Шляхом переробки з використанням саморобних перегінних установок одержують паливно-мастильні матеріали (ПММ), як правило, низької якості для реалізації їх в інших регіонах Росії. Процес реалізації

 
 

Цікаве

Загрузка...