WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

походження (макова соломка та продукти переробки коноплі), що переважно вона вивозиться у потягах міжнародного сполучення, що прямують до Російської Федерації (ростовського, бєлгородського і брянського напрямків), у тому числі транзитом через Республіку Білорусь (санкт-петербурзького та мінського напрямків), шляхом укриття у вагонах за допомогою обслуговуючого персоналу потягів.
Так, у минулому році Прикордонними військами України затримано 431,931 кг наркотичної речовини, що у 2,4 рази більше, ніж у 1999 р. (183,284 кг), у тому числі на російсько-українській ділянці державного кордону - 394,945 кг (91 %).
Матеріали дослідження свідчать, що розташування України в Європі, недосконалість нормативно-правової бази, відсутність технічних засобів на кордонах сприяють використанню її як зони транзиту наркотиків з країн - традиційних виробників ("Золотий півмісяць", "Золотий трикутник") до місць традиційного вживання (Західна, Північна та Південна Європа). Ескалація військового конфлікту на терені колишньої Югославії протягом останніх років призвела до зміщення традиційного"Балканського маршруту" контрабанди наркотиків на його "північну гілку", що проходить через територію України.
Організовані злочинні наркоугрупування Туреччини, що фактично контролюють цей шлях протягом десятиріч, почали активно використовувати морські порти нашої держави як зони транзиту, залучати до контрабандних акцій українських громадян. У 1995 - 2000 роках Службою безпеки України було виявлено та ліквідовано десятки каналів контрабанди героїну, що проходили через цю "гілку", конфісковано тільки 72 кг важких наркотиків, десятки українських наркоділків було притягнуто до кримінальної відповідальності.
Наркомафія все більше використовує Україну для транспортування та збуту "важких" наркотиків, про що свідчать затримання останніми роками понад 1 т кокаїну та героїну і майже 10 т гашишу та пресованої марихуани, що призначалися для країн Західної Європи і перевозилися контрабандно. У 2000 році зберігалася тенденція до збільшення надходження "важких" наркотиків в Україну - з 45 викритих наркоканалів у 28 випадках (63 %) предметом нелегального переміщення виступали саме "важкі" наркотики. Як і в минулі роки, основним видом контрабандних наркотичних засобів залишається героїн. У 1998 році викрито 8 каналів його надходження (вилучено 2,8 кг героїну, у 1999 році - 19 каналів (вилучено 4,2 кг) та у 2000 році - 25 каналів (вилучено 8,3 кг).
Служба безпеки України констатує подальшу активізацію використання латиноамериканськими наркокартелями території нашої держави для транзиту кокаїну та марихуани до Західної Європи. При цьому вони вживають всіх можливих заходів для забезпечення безпеки переміщення: створюються фіктивні фірми, здійснюється підкуп співробітників митниці та правоохоронних органів і т. ін.
Кількісні показники діяльності Служби безпеки України по лінії боротьби з міжнародним наркобізнесом відповідно до запропонованого переліку питань наведено у таблиці 3.
Таблиця 3
Р і к
1998 1999 2000
Кількість виявлених злочинів у сфері ст. 701 12 17 24
наркобізнесу (ст. 701, ст. ст.2291 - 22920) ст. ст.2291 -22920 232 469 308
Кількість осіб, затриманих за ці злочини 129 511 349
Кількість порушених кримінальних ст. 701 12 17 24
Справ (безпосередньо підрозділами СБУ та іншими правоохоронними органами)
ст. ст. 2291 -22920
221
458
299
Кількість знешкоджених каналів контрабанди наркотиків, психотропних речовин та прекурсорів 11 11 14
Кількість спільних операцій з іншими МВСУ 155 226 211
правоохоронними органами ДМСУ 42 56 49
Держкомкордон 11 19 17
Переважна кількість затриманих за злочини у сфері наркобізнесу (85 %) є чоловіки віком від 25 до 45 років. Близько 80 % з них - безробітні, 8 % - студенти та учні, 5 % - пенсіонери, 7 % - інші категорії громадян.
Наявні дані свідчать і про те, що причиною відмови багатьох наркосиндикатів від використання України зони транзиту на "Балканському маршруті" стали ефективні дії правоохоронних органів нашої держави, а також передбачене законом суворе покарання за контрабанду наркотиків (до 15 років позбавлення волі), хоча матеріали судової практики свідчать, що суди у своїй основі застосовують санкцію від 5 до 8 років, у 90 % розглянутих справ.
Офіційні дані МВС України дають підстави стверджувати, що громадяни України є не тільки виробниками та споживачами макової соломки, але й постачальниками її в Росію. При цьому особливо слід зазначити те, що основними виробниками і постачальниками є жителі шести областей Західної України.
Статистика Російської Федерації свідчить, що з 1995 до 2001 року кількість вилученої росіянами макової соломки зросла з 6 тис. кг до 22 тис. кг, тобто майже у чотири рази.
Представники правоохоронних підрозділів Росії вважають Україну основним постачальником наркотиків до їх країни. На їх думку, частина наркотиків, насамперед макова соломка, надходить з території України, причому масштаби постачань з кожним роком зростають і факти затримки партій у десятки кілограмів на кордоні з Україною вже не є сенсацією (за п'ять років їх поставки до Росії зросли в 5 разів).
Вважаємо, що кількість наркоманів почала зростати особливо швидко останніми роками завдяки прозорості кордонів, росту транзиту наркотиків через Україну, яка розташована у центрі Європи.
Необхідно відмітити, що сьогодні маємо широкомасштабні ввезення з Прибалтики, Росії медичних препаратів (клофеліну, ефедрину, бензодіазепанів, нозепаму). Переміщення проходить практично безконтрольно. Транквілізатори даної категорії користуються великим попитом серед молоді.
Необхідно також констатувати, що міжнародний наркобізнес, організовані злочинні угруповання активізували діяльність щодо включення українського ринку до своєї сфери впливу (з перспективою реального контролю над ним) для забезпечення регулярних прямих постачань наркотиків (насамперед героїну і кокаїну), "відмивання наркодоларів", і освоєння з метою безпеки нових маршрутів транзиту наркотиків з Латинської Америки до Європу [6].
Фактори, що впливають на можливість "відмивання" грошей, набутих за рахунок наркобізнесу злочинними угрупованнями, такі: недосконалість законодавства, що регламентує діяльність нових господарських структур; непідготовленість правоохоронних органів до вирішення проблеми, яка розглядається; різке збільшення недержавних підприємств і

 
 

Цікаве

Загрузка...