WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Недоліки нових господарських відносин як підгрунтя економічної злочинності в агропромисловому комплексі України - Реферат

Недоліки нових господарських відносин як підгрунтя економічної злочинності в агропромисловому комплексі України - Реферат

промисловості (передусім, цукрової та спиртової), що сприятиме виведенню з експлуатації надлишкових потужностей.
Слід зауважити, що під час перехідного періоду у ринкових відносинах виявились глибокі протиріччя, обумовлені діалектичною суттю зміни власності та конкуренції, які є водночас і джерелом прогресу, і джерелом загроз, небезпек та конфліктів. На жаль, у зв'язку з незавершеністю державної структурної перебудови і відсутністю реально працюючих ринкових інструментів в економіці позитивні наслідки не так явно себе проявляють, як негативні.
За сучасних умов переходу економіки України до ринку спостерігається стрімке зростання злочинності, зміна її структури. На тлі "первинних цінностей" ринкового суспільства (легалізація джерел доходів, свобода підприємництва, майнове розшарування на багатих і бідних, збагачення за будь-яку ціну) зросла кількість злочинів та протиправних проявів при приватизації землі, основних фондів та майна, перерозподілі прав власності переробних підприємств, ремонтно-технічних, транспортних та будівельних організацій АПК.
За час дії указів Президента України щодо реформування аграрного сектора економіки [2; 13; 14] (2000-2003 рр.) станом на 01.01.04 лише органами МВС та прокуратури викрито майже 28 тис. корисливих злочинів, з яких більше 17,5 тис. (63,4 %) - тяжкі та особливо тяжкі, 11,4 тис. посадових злочинів (41,3 %). До кримінальної відповідальності притягнуто 15,4 тис. осіб. Встановлена сума матеріальних збитків складає більше 300 млн грн.
У поточному році станом на 1 жовтня 2004 року викрито 6054 злочини, з яких 3880 - корисливі злочини (64 %), пов'язані із реформуванням аграрного сектора економіки, з них 77,1% складають тяжкі. Серед них - 804 розкрадання, 1617 посадових злочинів, у тому числі 90 - хабарництв та 859 злочинів, пов'язаних з розподілом земельних і майнових паїв. До кримінальної відповідальності притягаються 2632 особи. Встановленими злочинами галузі заподіяно збитків на суму 125,7 млн грн.
Групова злочинність складає 25,1 % від загальної. Зростає кількість корисливих злочинів, які скоюють керівники сільгосппідприємств та підприємств переробної галузі. У 1991 році до кримінальної відповідальності було притягнуто лише 96 керівників підприємств, у 2000 - 700, у 2003 - 877, за 9 місяців 2004 р. - 550.
Аналіз оперативної інформації та матеріалів кримінальних справ свідчить про те, що, незважаючи на вжиті правоохоронними органами заходи, спрямовані на стабілізацію криміногенної обстановки в галузі, продовжують мати місце численні факти зловживань з боку посадових осіб та керівників новостворених сільгосппідприємств. Їх питома вага складає: керівники підприємств - 16,3 %; матеріально-відповідальні особи - 8,1 %; фінансово-бухгалтерські працівники - 7,3 %; керівники підрозділів підприємств - 3,9 %; державні службовці - 1,6 %.
На ці категорії працівників припадає основна частина (до 80 %) матеріальних збитків у результаті вчинення злочинів.
Практично у всіх регіонах країни виявлені та задокументовані численні порушення з боку посадових осіб та керівників місцевих владних органів під час приватизації.
Так, на Рівненщині порушено кримінальну справу відносно голови правління ВАТ "Рівненський міськмолокозавод", який одноособово прийняв рішення про передачу 83 % основних засобів товариства вартістю понад 4 млн грн до новостворених ЗАТ "Рівненський молокозавод" та ЗАТ "Рівненський молокопереробний завод".
У ході проведення оперативно-розшукових заходів щодо протидії діяльності організованих злочинних угруповань у сфері приватизації об'єктів АПК правоохоронними органами виявлено ряд фактів, що свідчать про збільшення кількості протиправних дій під час приватизації державного та колективного майна.
Приватизація державної та колективної власності, розвиток підприємництва призвели до розширення сфери кримінального капіталу [15].
Як свідчить аналіз, процес приватизації об'єктів АПК супроводжується низкою характерних негативних проявів, зокрема:
- заниженням вартості майна підприємств при проведенні його оцінки;
- стримуванням адміністрацією акціонування з метою створення умов щодо придбання об'єктів в особисту власність через підставних осіб або розкрадання їх майна;
- придбанням акцій через підставних осіб, включенням до акціонерів тих, які не є працівниками підприємств;
- змовою посадових осіб об'єкта приватизації з лідерами кримінальних структур шляхом передачі майна в оренду або у власність;
- передачею державного майна у приватну власність на підставі рішень не уповноважених на це осіб;
- невиконанням інвестиційних зобов'язань і т. ін.
Останнім часом у зв'язку з підвищенням попиту на землю зростає злочинність у сфері земельних відносин. На місцях широко практикується безоплатна передача земельних ділянок у приватну власність, або їх продаж за символічними цінами. Незабаром ці земельні ділянки комерційні структури та окремі громадяни купують або продають уже за ринковими цінами. Всіляко зволікається проведення інвентаризації грошової оцінки земель, розробка планів землеустрою.
Так, в Автономній Республіці Крим порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ВАТ "Консоль" та ВАТ "Будкомплекс", які здійснили незаконне будівництво об'єктів нерухомості на узбережжі моря, біля смт Нікіта Великої Ялти. Ринкова вартість земельної ділянки складає понад 1 млн грн.
Як результат, втрачається довіра людей до влади та реформи. Гальмується розробка і прийняття законів, які могли б зупинити це свавілля на місцях, насамперед, Закону "Про ринок землі".
Відсутність системного контролю за використанням земельних ресурсів і повноти нарахування та внесення орендної плати призвела до втрати бюджету за 2000-2003 рр. на суму близько 53 млн грн та незаконної реалізації землі на загальну суму 75 млн грн. Без проведення земельних аукціонів було продано загалом 14,8 га землі, експертна оцінка яких становить 67,1 млн грн; тільки за 9 місяців поточного року в АПК викрито 513 злочинів, пов'язаних із земельними відносинами.
Характерними зловживаннями з боку посадових осіб сільськогосподарських підприємств і місцевих органів

 
 

Цікаве

Загрузка...