WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Наркокорупція як невід’ємна складова системи наркобізнесу в Україні - Реферат

Наркокорупція як невід’ємна складова системи наркобізнесу в Україні - Реферат

посади в державних органах та їх апараті протягом трьох років з дня їх звільнення.
Безумовно, що для України може бути актуальним переведення антинаркотичної політики з-під урядового нагляду до відання Адміністрації Президента України таКоординаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України. Аналогічні думки з цього напряму висловлює й Комітет Державної Думи Російської Федерації з національної безпеки [9]. Справа в тім, що наркотичні проблеми не обминули жодної країни не лише у пострадянському просторі, вони є загальними не тільки для всіх незалежних держав, а й для світового простору, з огляду на глобалізацію наркобізнесу та пов'язану з ним злочинну діяльність наркоділків, тому, лише консолідуючись у протидії наркобізнесу, можливо досягти якихось позитивних результатів, керуючись тим, що сам він тримається на системі суворого об'єднання та беззаперечної підлеглості, де верховним босом виступають не люди, а самі прибутки від незаконних наркооперацій.
Наркопроблеми, що охопили Україну, є вкрай складними та небезпечними - відбувається поступове знищення генофонду нації, завдаються серйозні збитки економіці країни через "відмивання" наркогрошей, не кажучи вже про втрати молоді від СНІД, вірусних гепатитів, що є наслідками наркоманій. Щороку зростає рівень злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів. Так, протягом 1998 - 2003 років, за даними ДБНОН МВС України, кількість злочинів, пов'язаних зі збутом наркотиків зросла з 6, 632 до 17, 5 тис. випадків - майже утричі, невпинно зростав протягом цих років і рівень злочинів, вчинених наркоманами та особами, що перебували у стані наркотичного збудження - загалом було вчинено злочинних діянь: у 1998 р. - 14,150 тис., у 1999 р. - 14, 506 тис., а вже у 2002 р. - 18, 295 тис., серед яких переважають злочини корисливо-насильницької спрямованості - крадіжок державного та особистого майна, грабежів і розбоїв. І це не є випадковим, тому що для постійного придбання чергової дози наркотичного засобу або психотропної речовини щодня необхідні гроші. Тим більше, що з перебуваючих на обліку за соціальним станом переш місце посідає категорія осіб, які не працюють і не навчаються. Їх питома вага у загальній картині складає 78, 1 % [10]. А ціна 1 гр. метадону на незаконному наркоринку складає до 130 дол. США, амфетамін і героїн продають від 20 до 30 дол. за 1 гр. Ціна на одну таблетку "екстезі" коливається від 10 до 20 дол. США.
Цікаво, що сама міліція обнародувала "рейтинг" найбільш розповсюджених наркотиків у м. Києві. Найбільш популярним наркотиком в елітному середовищі є метадон. Після нього слідують амфетамін і героїн. А от кількість наркоманів у м. Києві стрімко зростає. Так, наприкінці 2003 року ця цифра, за офіційними даними, склала 6325 осіб, що удвічі більше показників п'ятирічної давнини. За згаданий рік у м. Києві ліквідовано близько 70-ти наркопритонів и 6-ти підпільних нарколабораторій. Працівники міліції самі купують наркотики під прикриттям, після чого весь процес документується, а в деяких випадках порушуються кримінальні справи [11].
Цікаво, що наші зарубіжні колеги звертають увагу на такі складові наркобізнесу:
1. Обсяг судових конфіскацій злочинного майна - грошей, нерухомості, скарбів;
2. Виявлення фактів корупції та "відмивання" грошей у банках;
3. Вилучення у кримінальних синдикатів наркотиків, хімічних складових для виготовлення останніх, різноманітної техніки (засобів пересування, електронного устаткування) [9].
В Україні, як і Росії, традиційно на перше місце висуваються кількісні показники наркозлочинності [9], а от якісні - такі як конфіскації, корупція - залишаються поза увагою. Мабуть, що у такий спосіб легше звітувати про успішно виконану роботу. Між іншим, схеми звітів ДБНОН МВС України щороку залишаються постійними у той час, як структура і принципи здійснення злочинної наркодіяльності весь час зазнають змін. Вважаємо, що трансформуючий та відновлюваний характер наркобізнесу має відбиватися на будові не лише обліково-звітної діяльності наших шановних правоохоронців, а й на виробленні нових підходів до системи протидії організованому наркобізнесу, що має бути спрямовано не наркоспоживачів всіх мастей і ґатунку, а першочергово - на організаторів і лідерів організованих злочинних угруповань і злочинних організацій регіональної, міжрегіональної, міжнародної та особливо транснаціональної спрямованості, що діють на території України [12]. З огляду на зазначене, у статистичній звітності мали були б окремо відображеними показники щодо участі працівників правоохоронних органів України у здійсненні протиправних операцій у сфері наркобізнесу. Безумовним недоліком, як вже зазначалося, виступає також і відсутність єдиної системи статистичної звітності для всіх правоохоронних органів, що зобов'язані вести боротьбу з проявами наркобізнесу.
Список використаних джерел
1. Мельник М.І. Корупція - корозія влади (соціальна сутність, тенденції та наслідки, заходи протидії): Монографія. - К.: Юрид. думка, 2004. - 400 с.
2. Тимофеев Л. М. Наркобизнес. Начальная теория экономической отрасли. - М.: Российск. гос. гуманит. ун-т, 1998. - 112 с.
3. Гриненко І. М. Наркобізнес та національна безпека. - К.: Сфера, 2004. - 282 с. - Рос. мовою.
4. Пинто-Душинский М. Организованная преступность, коррупция и финансирование политической деятельности: уроки для России на основе анализа международного опыта // www. ifes. ru.
5. Тимофеев Л. Наркобизнес и коррупция - двойная криминальная угроза: стратегия преодоления // http: narcom. ru.
6. Баулин Ю. В. Национальные уголовно-правовые средства противодействия организованному наркобизнесу: Монография. - Х.: Изд. авт., 2002. - 268 с.
7. Смирнова І. В. Протидія наркобізнесу та наркоманії в Україні (кримінологічний аспект) // Наук. вісник Національної акад. внутрішніх справ України. - К., 2004. - № 3.
8. Борьба с коррупцией: выбор рецептуры // Государственное управление в переходных экономиках. - К.: Междунар. центр перспективных исследований, весна 2004.
9. Наркобизнес - терроризм - коррупция // www. odintsovo. org.
10. Состояние борьбы с незаконным оборотом наркотиков по данным МВД Украины (1998 - 2002): МВД Украины; Департамент борьбы с незаконным оборотом наркотиков. - К., 2003. - 11 с.
11. Корреспондент. net. - 2004. - 3 марта. - 09:00.
12. Смирнова І.В. Кримінологічна характеристика наркобізнесу в сучасній Україні: Дослідження виконане за підтримки Центру з вивчення транснаціональної злочинності та корупції Американського ун-ту (Вашингтон, США) в межах проекту "Малі гранти" Одеського інформ. - аналіт. центру з проблем боротьби з орг. злочинністю: Міжвідомч. наук. - дослід. центр з проблем боротьби з орг. злочинністю. - К., 2004. - 42с.

 
 

Цікаве

Загрузка...