WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Наркокорупція як невід’ємна складова системи наркобізнесу в Україні - Реферат

Наркокорупція як невід’ємна складова системи наркобізнесу в Україні - Реферат

сфері організованого наркобізнесу. Тут мають висловитися вчені-кримінологи та законодавці. Вважаємо, що за відсутностієдиного наукового й правозастосовчого погляду на коло проблем, пов'язаних з наркобізнесом, а тим більше, - з різними видами наркоманій, породжуваних часто ним - гашишних, опіатних, синтетичних і полінаркоманій, тому що останні розглядаються на стику медико-психологічного, психіатричного, кримінолого-соціологічного та кримінально-законодавчого забезпечення протидії, сама боротьба зводитиметься до "пострілів по горобцях", якими виступають наркозалежні, а не роздрібні, або оптові наркоторговці.
Взяті окремо, названі кримінальні "кити" - наркобізнес, корупція і тероризм - представляють собою безумовно величезний пласт для кола діяльності практичних підрозділів правоохоронних та інших органів державної влади будь-якої країни, що зобов'язана піклуватися про беззаперечне забезпечення власної національної безпеки. З наукової точки зору, дослідження причин малоефективності протидії означеним явищам також не позбавлене високої актуальності, тим більше, що науковці прямо пов'язують діяльність у сфері наркобізнесу з корупційними проявами [2, с. 59 - 63, 87 - 88]. Виходить, що забезпечення корумпованості посадових осіб через підкупи є першочерговим завданням наркобізнесменів і всієї системи організованого наркобізнесу, тому що як раз зазначене й виступає одним з найбільш ефективних способів забезпечити зниження імовірних втрат (збитків) на ринку наркотиків. Наркокорупція сприяє, на наш погляд, утвердженню легальних наркобізнесових позицій в країні, формуванню у психології неосвіченої частини населення позитивного ставлення до своєї діяльності - будування наркологічних диспансерів, клінік для хворих на наркоманію за гроші від наркобізнесу і т. ін.
На наш погляд, можна вести ґрунтовну розмову про цей однозначний зв'язок лише у напрямі одного зі шляхів забезпечення триваючої наркодіяльності, підтримання життєзабезпечення наркобізнесу як функціонуючої сітьової системи через підкуп правоохоронців, а іноді й через свідоме входження останніх до складу організованих злочинних угруповань, що спеціалізуються на різних проявах наркобізнесу, пособництво державних службовців наркоділкам, лобіювання, завдяки корумпованим вищим посадовцям, прийняття адекватного наркоситуації в Україні законодавства, вироблення ефективної державної стратегії у напрямі проведення антинаркотичної політики, яка абсолютна не вигідна наркобізнесменам.
Сумним прикладом зазначеного може слугувати факт "кришування" Кримського наркоугруповання діючим працівником ГУ Служби безпеки України в автономії, коли було затримано 31 січня 2004 року групу осіб безпосередньо під час купівлі-продажу наркотиків, які виготовляли та розповсюджували їх, серед яких був діючий на момент затримання працівник Головного управління Служби безпеки України в автономії.
В учасників передбачуваної організованої злочинної групи було вилучено 250 мілілітрів ацетильованого опію та велика сума готівки. Відносно всіх учасників наркооперації порушено кримінальну справу за ознакою злочинів, передбачених Кримінальним кодексом за ст. 28 - Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією, а також за ч. 3 ст. 307 - Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин, або їх аналогів.
Непоодинокими залишаються факти розповсюдження наркотичних лікарських препаратів серед медичного персоналу. Так, у березні 2001 р. у м. Запоріжжі порушена кримінальна справа за збут наркотичних медикаментів стосовно групи лікарів психоневрологічного диспансеру та психолога обласного діагностичного центру СНІДу. Вони видали понад 100 фальшивих рецептів на підставних осіб з метою придбання з подальшим збутом наркотикомістких препаратів наркоманам. Йдеться, на наш погляд, про своєрідну корупцію дрібних масштабів (Petty corruption) з елементами комісійної сплати [8, с. 52], яка проявляється у ході контактів наркоділерів з правоохоронцем і лікарями. Суми є незначними, порівняно з корупцією у вищих ешелонах влади, або політичною корупцією, коли вона обчислюється вже не стільки грошовим еквівалентом, а скільки рівнем здійснення діяльності, бо відбувається на верхівці держави, де формується офіційна антинаркотична політика країни.
Але саме тут постає дуже принципове питання щодо правильного й адекватного визначення кола кримінально караних проявів наркокорупції, а також завдання визначення кола суб'єктів корупційних діянь у сфері наркобізнесу. По-перше, згідно із Законом України "Про боротьбу з корупцією" із змінами і доповненнями від 15 травня 2003 року № 743-ІV за корупційні діяння (ст. 2) несуть відповідальність особи, уповноважені на виконання функцій держави, а саме: державні службовці та народні депутати України, депутати Верховної ради Автономної Республіки Крим, депутати сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, посадові особи місцевого самоврядування. Але в Законі України прямо не указується серед зазначеного кола осіб на працівників правоохоронних органів. Тому Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією" додатково введено до переліку даних суб'єктів пунктом 5 суддів, прокурорів, слідчих, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, співробітників Служби безпеки, посадових осіб податкової адміністрації та податкової міліції, митної служби та інших правоохоронних органів, перелічених у ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" від 23 грудня 1993 року. Одначе, працівники правоохоронних органів не мають закріпленого статусу державних службовців. Тому вважаємо за необхідне, з огляду на випадки сприяння правоохоронцями діяльності у сфері наркобізнесу, тлумачити таку діяльність більш широко згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України, якщо тільки дана протиправна діяльність не містить ознак злочину, що ще треба довести.
Справа ускладнюється й тією обставиною, що злочинна діяльність у сфері організованого наркобізнесу розпорошена за відповідними статтями Кримінального кодексу України, що потребує, на наш погляд, окремого наукового обґрунтування та кодифікації. А от втягування учасниками організованого наркобізнесу державних службовців і працівників правоохоронних органів до своїх лав вже наявне сьогодні. Нині маємо замкнене коло: з одного боку, злочинна наркодіяльність кваліфікується як вчинення відповідних видів злочинів, за які передбачено кримінальну відповідальність, з іншого, - доведене корупційне діяння державного службовця або правоохоронця згідно із Законом України "Про боротьбу з корупцією" тягне за собою адміністративну відповідальність та заборону займати

 
 

Цікаве

Загрузка...