WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Наркобізнес в Україні: реалії та загрози сьогодення - Реферат

Наркобізнес в Україні: реалії та загрози сьогодення - Реферат


Реферат
на тему:
Наркобізнес в Україні: реалії та загрози сьогодення
Сучасне життя Української держави супроводжується та обумовлюється мегакомплексом проблем, що охоплюють всі без винятку сфери суспільного буття. Ця аксіома вже давно увійшла до загального вжитку, але складається небезпідставне враження, що на сьогодні відсутнє 100-відсоткове усвідомлення та розуміння всіма громадянами нашої країни - від робітника і селянина, лікаря та вченого до вищих посадовців владних структур - того, які саме питання державотворення потребують першочергового вирішення; що безпосередньо сьогодні, завтра, післязавтра необхідно вжити, щоб покращити загальний та індивідуальний життєві рівні, забезпечити ефективний захист основ національної безпеки, життя та здоров'я населення України і т.ін.
Не вдаючись до загальновідомих висловів і тверджень стосовно того, що разом із занедбаною економікою - після розпаду Радянського Союзу [1] - пострадянські країни отримали у спадщину всі негаразди періоду тоталітаризму, пізніше - "перебудови", необхідно зазначити, що з'явилася та стрімко розвивається одна з основних загроз розбудови незалежної України - наркобізнес, який обґрунтовано вважається найнебезпечнішим проявом сучасної організованої злочинності.
Одразу зазначимо, що нині не існує кодифікованого визначення поняття "наркобізнес", хоча деякі спроби на цьому важкому шляху вже здійснювалися. Ще у 1993 році у своїй статті М. Хруппа та О. Вінс "Кримінологічне поняття наркобізнесу" дали таке визначення цього явища та протиправної діяльності: "… наркобізнес розглядається як самостійна галузь підпільного підприємництва, що паразитує на такому людському пороку, як зловживання наркотиками [2, с. 50]. Ця підприємницька діяльність характеризується: створенням так званого "підприємництва", тобто започаткованою однією чи кількома особами справи (заняття), спрямованої на одержання незаконних доходів від нелегального виробництва і торгівлі наркотичними засобами; утворенням злочинного угруповання (сім'ї)1 для виконання відповідних "технічних" операцій, необхідних для даної справи; спрямуванням всіх видів діяльності по виробництву, доставленню та реалізації наркотиків у єдиний "технологічний" ланцюжок і контроль над цим; організацією збутової мережі ("завоювання" чорного ринку чи створення його шляхом втягнення осіб у немедичну наркотизацію); тривалістю заняття такою злочинною діяльністю у вигляді промислу; одержанням надприбутків; захистом від конкуруючих злочинних угруповань та правоохоронних органів; проникненням у законний бізнес, тобто "відмиванням брудних" грошей шляхом вкладення злочинно одержаних доходів у діяльність різного роду фірм, компаній і підприємств з метою створення уявлення про законний характер одержання цих доходів" [3, с. 27].
Пізніше, у 1998 році, російський дослідник Л. Тимофєєв у своїй монографії розглядав наркобізнес як особливе економічне явище, що виникає за специфічних умов юридичної заборони у сфері нелегального обігу наркотичних речовин [4].
Перелік наукових статей, публікацій та монографій, дисертаційних досліджень є дуже великим, що свідчить про серйозну увагу стосовно необхідності стримування наркопроблем, і, у першу чергу, - у напрямі протидії наркобізнесу. Зазначену проблематику розглядали у своїх наукових працях як вітчизняні, так і російські дослідники - Д. Бєлов, А. Войциховський, Г. Єрмаков, В. Женунтій, Б. Калачов, О. Кузнєцов, Ю. Латов, О. Музика, Л. Тимофєєв, М. Хруппа, М Шакіров Л. Шарай і багато інших вчених.
Хочеться особливо підкреслити, що уряди України, Росії, Казахстану та інших пострадянських держав вживають чималих заходів у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів. Про це свідчить значний обсяг організаційно-розпорядчих документів органів законодавчої та виконавчої влади [5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12] та ін
Зважаючи на все перелічене, виникає абсолютно очевидне питання: як же так могло статися, що на сьогодні в країні, яка начебто не знала наркоманів, наркопроблем і наркобізнесу [13, с. 1], за даними Служби безпеки України, лише протягом 1995 - 1999 рр. було виявлено та ліквідовано десятки каналів незаконного ввезення героїну, що проходили через "північну гілку" "Балканського маршруту" наркотичних засобів, яка саме і пролягає через територію України, конфісковано понад 72 кг важких наркотиків (передусім, опіуму, героїну та кокаїну), десятки українських наркоділків було притягнуто до відповідальності? Не менш вражаючими є й статистично-аналітичні дані за 2002 рік Міністерства внутрішніх справ України [14].За даними МВС України, за минулий рік було виявлено 58,1 тис. (+21,4 %) злочинів, пов'язаних з наркотиками, з них 19,3 тис. (33,3 %) складають тяжкі та особливо тяжкі. Значно зросла кількість викритих фактів виробництва, придбання, перевезення чи збуту наркотичних засобів (+34,3 %).Зросла кількість наркозлочинів, вчинених організованими злочинними угрупованнями. Із незаконного обігу лише по закінчених кримінальних справах було вилучено 15,6 т наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (таблиця) [14, с. 10].
Таблиця
Боротьба з незаконним обігом наркотиків в Україні
Роки Загальна кількість злочинів, пов'язаних з наркотиками, тис. Збут наркотичних засобів, тис.
1998 40 6,9
1999 42,6 8,9
2000 46,7 6,8
2001 47,9 7,9
2002 58,1 13,1
Відповідь на раніше поставлене питання - як Україна перетворилася на країну не лише транзиту, а й споживача та виробника наркотиків - полягає, на нашу думку, у низці таких факторів:
1. Величезний, практично не освоєний ринок наркоторгівлі.
2. Наша держава є однією з ключових держав у схемі транзиту наркотичної речовини зі Сходу на Захід.
3. Падіння життєвого рівня населення2.
4. Зубожіння основної частини українських громадян (за відсутності реальної легальної альтернативи здобуття коштів для нормального існування).
5. Правовий нігілізм (часткове або повне зневірювання населення в ефективності діяльності правоохоронних органів та владних структур нашої держави, і що виявляється найбільш небезпечним для державного організму загалом, - люди почали призвичаюватися до проявів організованої злочинності, у тому числі, й до наркобізнесу та генетично пов'язаних з ним різних видів наркоманій).
6. Надто серйозним і відчутним чинником розвитку наркобізнесу є політична та економічна нестабільність в державі [15].
7. Втягування у злочинну діяльність у сфері незаконного обігу

 
 

Цікаве

Загрузка...