WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Міжнародний наркобізнес та його вплив на криміногенну ситуацію в Україні - Реферат

Міжнародний наркобізнес та його вплив на криміногенну ситуацію в Україні - Реферат


Реферат
на тему:
Міжнародний наркобізнес та його вплив на криміногенну ситуацію в Україні
Організована злочинність, пов'язана з наркобізнесом, диктує свої правила в ринкових відносинах, нав'язує кримінальні форми і методи їх регулювання, додатково спираючись на негативний процес наркотизації населення. Словник спеціальних термінів правоохоронної діяльності так тлумачить поняття "наркобізнес" - 1) незаконний обіг наркотичних засобів з метою наживи, що контролюється організованою злочинністю; 2) сукупність заборонених нормами кримінального закону діянь, пов'язаних із обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Як складовій частині незаконного обігу наркотиків, наркобізнесу притаманні широка масштабність протиправних дій з наркотиками, глибока конспіративність, високий рівень організації злочинних угруповань, надприбутковість [1, с. 304]. Надприбутки, що отримуються в наркобізнесі, з врахуванням витрат на підкуп осіб, які використовуються для вчинення злочинів, надалі використовуються у фінансових операціях, підприємницькій діяльності, легалізуючи кримінальний сектор в економіці.
Аналіз стану наркобізнесу в Україні свідчить щодо продовження формування злочинних угруповань (об'єднань), які за аналогією, із зарубіжними, на нашу думку, слід розглядати як організовані формування мафії. Мафія - 1) таємна терористична організація, яка виникла наприкінці ХVІІІ ст. і досі існує в Італії. Організація використовує методи насильства, терору, шантажу і має розгалужену структуру, зв'язки з поліцією, чиновниками, судовими і урядовими колами ХХ ст. Таку назву отримали подібні організації і в інших країнах; 2) організовані бандитські угруповання, які зрослися з правоохоронними структурами і які таємно діють, ураховуючи свої інтереси. Мафія має такі ознаки: а) високий рівень організації; б) сувору ієрархію; в) проникнення в органи державної влади на всіх рівнях; г) опанування "тіньової" сфери економіки; д) наявність власних нормативних приписів; е) усталені форми взаємозв'язків як всередині об'єднання, так і за його межами; є) застосування шантажу, залякування, підкупу. Їм властиві всі ознаки організованої злочинності: стабільна корислива діяльність (спрямованість), що має як міжрегіональний, так і міжнародний характер, складна ієрархічна структура і механізм управління, відносно велика чисельність, глибока конспірація, наявність власної розвідки, зовнішні, у тому числі й корупційні зв'язки, прагнення до монопольного розподілу свого впливу.
Останніми роками українські злочинці змогли налагодити і міжнародні зв'язки, успішно влитися до транснаціонального наркобізнесу і відвоювати свою "нішу". Цей напрям злочинної діяльності продовжує інтенсивно розвиватися, завойовує значні простори, виходить у своїй діяльності на більш високий рівень. Наслідком цього є зростання рівня наркоманії й наркотизму.
Враховуючи вигідне геополітичне розташування, Україна займає чільне місце у планах наркоділків. Майже до 90-их років територія нашої держави використовувалася злочинцями лише для транзиту партій героїну, кокаїну, гашишу та інших наркотиків, вироблених у країнах "Золотого трикутника" та "Золотого півмісяця", а також - Афганістану й Пакистану.
Сьогодні за умов формування вільних ринкових стосунків ділки міжнародних наркоугруповань прагнуть використовувати зручне положення України для прокладання нових наркомаршрутів. Злочинні шляхи транспортування наркотичних засобів пролягають практично з усіх суміжних з Україною держав. Основними країнами постачання контрабандних наркотиків у 2004 році були Росія, Молдова, Польща, Голландія, Німеччина. Зацікавленість міжнародних наркоугруповань в українському ринку збуту наркотиків невипадкова.
По-перше, Україна є другою за величиною країною Європи, її площа становить 603,7 тис. км2, а чисельність населення України становить 47,6 млн. осіб, в тому числі міського - 32,1 млн., сільського - 15,5 млн. (станом на 01.12.2004). Така інформація дає можливість наркоділкам робити припущення і розглядати нашу державу як країну-споживач наркотичних засобів.
По-друге, - приваблює ціна, адже на "чорному ринку" один стакан макової соломи коштує (у залежності від регіону) 2-5 дол. США; 1 г марихуани - 1,5-2 дол. США; 1 г героїну - 200 дол. США; 1 г кокаїну - 200 дол. США; 1 г ефедрину - 6-8 дол. США; одна таблетка амфетаміну "Екстазі" коштує до 25 дол. США. У "тіньовому" обігу щодобово перебуває понад 250-400 тис. дол. США.
За даними МВС України, у державі не має жодного регіону, де б не вилучались героїн, кокаїн та інші контрабандні наркотики. Якщо раніше виявлення та вилучення "важких" наркотиків на теренах нашої держави мало місце лише серед представників африканського континенту, то сьогодні до незаконних операцій з такими наркотиками все більше залучаються громадяни України. Це свідчить про поступове зрощення міжнародних злочинних угруповань із подібними кримінальними структурами в Україні та про якісну перебудову ринку нелегального обігу наркотиків.
Наслідком такої ситуації є збільшення кількості споживачів наркотиків та розширення масштабів їх розповсюдження. Аналіз структури незаконного вживання наркотиків свідчить, що упродовж останніх 5 років щорічно виявляється та береться на облік у середньому 23 тис. осіб, які допускають немедичне вживання наркотиків. З них 90 відсотків становить молодь у віці до 30 років [2].
Дослідження показало, що кримінальні форми наркобізнесу постійно трансформуються. Все більш активно виявляють себе у цьому організовані, добре законспіровані злочинні групи, провідну роль в яких відіграють вихідці з країн Центральної та Середньої Азії. Використовуючи міжнародні зв'язки, реєструючи спільні підставні іноземні фірми, вказані особи організують стійкі, добре законспіровані злочинні наркоугруповання.
Отже, злочинну діяльність, пов'язану з незаконним обігом наркотиків, в змозі організувати лише добре організовані злочинні угруповання з міжрегіональними (міжнародними) зв'язками, для яких наркобізнес є єдиним або головним видом злочинного промислу. Характерними рисами таких угруповань є:
- високий рівень організованості, що передбачає сувору дисципліну, ієрархію, чіткий розподіл ролей (заготівники, виготовлювачі, перевізники й розповсюджувачі, охорона і т. ін.). Прийом нових членів здійснюється після перевірки виконання даних їм доручень. Злочинна діяльність групи контролюється організатором за допомогою силових блоків;
- володіння методами оперативно-розшукової та прийомами контррозвідувальної діяльності. Злочини вчинюються виключно конспіративно, як правило, групою, але кожен співучасник знає лише того, із ким безпосередньо контактує;
- висока мобільність, наявність вогнепальної зброї, засобів зв'язку;
- відокремленість від діяльності інших злочинних груп та міжрегіональний (міжнародний) розподіл сфер злочинної діяльності, пов'язаної з наркобізнесом.
Ці угруповання мають чітку внутрішню структуру, до складу яких входять такікатегорії осіб:
- лідер - особа, яка створила угруповання, налагодила зв'язки між його членами та визначила єдину мету його діяльності, взаємообов'язки, внутрішню групову дисципліну;
- активні учасники - особи, які безпосередньо вчинюють злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотиків (заготовлювачі наркосировини, виготовлювачі, перевізники і розповсюджувачі, охоронці ділянок, де вирощують нарковмісні рослини і т. ін.).
До активних учасників можна віднести також особистих

 
 

Цікаве

Загрузка...