WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Міжнародне співробітництво щодо протидії злочинам у сфері інформаційних технологій - Реферат

Міжнародне співробітництво щодо протидії злочинам у сфері інформаційних технологій - Реферат

зустрічались на віддаленій фермі в США під кодовою назвою "Пікнік Теда Бара". Всі вони були власниками, старшими адміністраторами чи адміністраторами дошок оголошень (адміністратори систем контролювали дошки оголошень і забезпечували у складний технічний спосіб захист учасників ОЗУ від правоохоронних органів).
Заступник Керівника NHTCU Майкл Детц з цього приводу зазначив: "Операція виявила складну ієрархічну структуру Інтернет - об'єднань, що використовуються для поширення дитячої порнографії з системою захисту від ідентифікації їх користувачів... Спочатку учасники діяли анонімно через Інтернет, але, врешті-решт, почали зустрічатися в реальному світі. Така таємність була недоречна, адже не існує ніякого потайного місця в Інтернет. Сьогодні ми виділили понад 60 осіб - членів таємного братерства. Наші результати ілюструють чудовий приклад того, як правоохоронні органи, працюючи в партнерстві, незважаючи на географічні кордони та різницю в юрисдикції, можуть ідентифікувати і віддавати під суд відповідальних за сексуальне насильство над дітьми"*.
Проблема поширення порнографічних зображень мережею Інтернет стосується також й України. У 2002 році в м. Одесі було припинено діяльність злочинного міжнародного угруповання, основною метою якого було поновлення дитячих порносайтів. "Моделей" - дівчат від 10 до 14 років - для роботи в "студії" привозили з сусідньої Молдови. Фотографії розміщувалися на зарубіжних серверах та приносили значні доходи зловмисникам [5]. Апогеєм поширення цифрової порнографії став скандально відомий сайт, розміщений на території США, на якому була розміщена галерея змонтованих фотографій українських політиків та державних діячів у неподобних позах [6]. Тому проблема міжнародної взаємодії правоохоронних органів у кіберпросторі має для України велике значення.
На сьогодні найбільший досвід протидії злочинності у сфері високих технологій мають правоохоронні органи США. Водночас, працівники відповідних структур в Україні гостро потребують спеціальної підготовки.
У зв'язку з цим 9 - 13 червня 2003 року Міжвідомчим НДЦ з проблем боротьби з організованою злочинністю спільно зі співробітниками ФБР за сприяння посольства США на базі Національної академії внутрішніх справ України був проведений Міжнародний міжвідомчий навчальний семінар з питань розслідування злочинів, що вчинюються у сфері використання комп'ютерних технологій.
У роботі семінару взяли участь співробітники Міжвідомчого НДЦ, ДДСБЕЗ МВС, ГСУ МВС, НЦБ Інтерполу, НАВСУ, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, СБУ, органів прокуратури, суддів (всього - понад 50 осіб).
Під час роботи семінару розглядалися питання розслідування комп'ютерних злочинів, практично опрацьовувалися методи пошуку правопорушників у кіберпросторі, обговорювалися питання законодавства та міжнародної взаємодії у протидії кіберзлочинності.
На круглому столі, що відбувся у рамках семінару, обговорювалися питання обміну інформацією, що міститься на електронних носіях і може бути доказом у кримінальних справах.
Для координації діяльності в терористичних та інших кримінальних справах з використанням електронних засобів доказування країни Великої вісімки (G8) створили цілодобову-контактну мережу. Це необхідно, тому що країни не тільки встановлюють контакти щодо обміну знаннями, але й усвідомили доцільність таких своєрідних цілодобових контактів (наприклад, через телефон чи пейджер). Різниця в часовому поясі часто означає, що терористична діяльність та інші злочини із застосуванням комп'ютерних мереж та електронні засоби доказування матимуть місце поза межами встановленого робочого часу в країні, що звертається з запитом, або якій цей запит надсилається.
Після подій 11 вересня стало очевидним, що країни намагаються забезпечити безпеку своїх державних службовців у підтримці контактів з державними службовцями в інших країнах у разі крайньої необхідності з метою встановлення джерел терористичних зв'язків, розслідування загроз і перешкоджання майбутнім атакам. Адже терористи можуть обійти національні кордони за допомогою новітніх технологій та планувати напад в одному з куточків світу, фізично здійснити його на відстані за тисячі кілометрів.
Разом з тим, приєднані до мережі комп'ютери - це не тільки інструменти, доступні терористам і всім іншим злочинцям для організації й підтримання "життєдіяльності" ОЗУ на міжнародному рівні. Комп'ютери часто виявляються метою для атак кібертерористів. У розслідуваннях із застосуванням комп'ютерних мереж важливо, щоб технічно грамотні слідчі діяли якнайшвидше для збереження даних та встановлення місцезнаходження підозрілих осіб. Часто можливим стає зупинити конкретну злочинну діяльність, запобігти вчиненню злочину на стадії замаху за лічені секунди навіть за умови, що джерела: суб'єкти - об'єкти надсилання та отримання інформації про злочин знаходяться в різних країнах світу за допомогою використання мережі контактних пунктів.
Таким чином, щоб збільшити й поповнити (але не змінювати) традиційні методи отримання допомоги у справах із використанням комунікаційних мереж та інших подібних технологій, у 1997 р. створений країнами "великої вісімки" новий механізм швидких контактів між країнами. На сьогодні 20 країн приєдналися до цілодобової мережі з метою контакту у справах із залученням електронних доказів. Такі контакти доступні у будь-який час доби, 7 днів на тиждень для отримання інформації та/або запитів про співробітництво (умовна назва мережі - "24/7"). Ця мережа була успішно використана у ряді країн.
Наприклад, швейцарські правоохоронні органиповідомили, що невідома особа влаштувала підпал компанії цієї країни та вимагала гроші, погрожуючи вбивством службовців компанії та їх сімей. Оскільки шантажист висунув свої вимоги, використовуючи Hotmail (засіб доступу до електронної пошти, що знаходиться в Каліфорнії), швейцарські правоохоронці потребували допомоги співробітників ФБР США. Використовуючи перехоплення даних в Інтернет, вони надали швейцарській стороні важливу інформацію щодо ідентифікаційних номерів шантажиста. Маючи таку інформацію, швейцарські та французькі правоохоронні органи заарештували підозрюваних раніше, ніж вони реалізували свої погрози.
Мережа допомогла також заарештувати вбивцю у Великобританії через збереження та виявлення записів в Інтернет у Сполучених Штатах Америки. Мережа була використана у численних випадках попередження атак, включаючи напади на банки в Сполучених Штатах, Німеччині та Мексиці. З іншого боку, в ході розслідування, що триває, стосовно терористичних нападів 11 вересня, відсутність подібного контакту в окремо взятій країні зашкодила попередженню терористичного акту, яке становить пряму загрозу для національної та громадської безпеки. Для користування мережею "24/7" не обов'язково створювати цілодобово працюючий центр; скоріше за все цього можна досягти на базі вже існуючого центру.
З огляду на перелічене, вважаємо, що для законодавчого забезпечення процесу пошуку і фіксування фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав та організацій, а також - отримання інформації, пов'язаної з безпекою громадян, суспільства і держави, актуальним на сьогодні залишається прийняття Верховною Радою таких законів України: "Про моніторинг телекомунікацій", "Про діяльність у сфері інформатизації", гостре обговорення яких відбувається не тільки у Парламенті але й у засобах масової інформації та особливо - в Інтернет. У зв'язку з цим слід нагадати, що моніторинг телекомунікацій здійснюється у всіх розвинених країнах світу та врегульований, зокрема, Резолюцією Ради Європейського Союзу "Про законне перехоплення телекомунікацій" розвернуто (96/C 329/01) від 17 січня 1995 року.
Список використаних джерел
1. http://www.stc.gov.ua
2. Закон України "Про основи національної безпеки України" від 19 червня 2003 року № 964-IV.
3. Гуцалюк М. Перший міжнародний стратегічний конгрес "E-CRIME 2002"// Крок. - 2002. - № 24. - С. 7.
4. http://crime-research.org
5. В Украине впервые рассматривается дело о детской порнографии // Сегодня. - 2002. - № 100. - 13 мая. - С. 5.
6. По факту распространения в Интернете смонтированных порнофотографий ряда должностных лиц Украины возбуждено уголовное дело // http://www.liga.net

 
 

Цікаве

Загрузка...