WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Міжнародне співробітництво щодо протидії злочинам у сфері інформаційних технологій - Реферат

Міжнародне співробітництво щодо протидії злочинам у сфері інформаційних технологій - Реферат


Реферат
на тему:
Міжнародне співробітництво щодо протидії злочинам у сфері інформаційних технологій
Інтеграція України до Європейського співтовариства передбачає входження нашої держави до інформаційного суспільства, яке характеризується широким використанням переваг нових інформаційних технологій у всіх сферах виробництва, науки, культури і т. ін. Подолавши кризовий період щодо інформатизації 90-х років, останнім часом особливо помітними стали темпи розвитку зовсім нових галузей, які отримали назву "електронний бізнес". Вони базуються, у першу чергу, на використанні локальних та глобальних комп'ютерних мереж, зокрема, мережі Інтернет. Темпи розвитку української складової "Світової павутини" сьогодні випереджають як європейські, так і загальносвітові. Кількість користувачів Інтернет в Україні за різними підрахунками складає від 1,5 до 3 млн осіб.
Виступаючи з доповіддю "Стан і перспективи розвитку Інтернет в Україні", начальник Управління інфраструктури інформатизації та розвитку Інтернет Олександр Нестеренко навів такі статистичні дані. Регіональний розподіл аудиторії українського сегменту мережі Інтернет має, зокрема, такий вигляд: Київ - 66,06 %, Одеса - 8,49 %, Дніпропетровськ - 7,04 %, Донецьк - 4,53 % [1].
60 % населення користуються Інтернетом з робочих місць, 40 - з дому та інших місць. Серед користувачів - Інтернет 61 % чоловіків та 39 % жінок. У віковій градації 43 % користувачів Інтернет - віком 25 - 39 років, 32 % - віком 14 - 24 роки, 25 % - старші 40 років; 75 % користувачів Інтернет - працююче населення, 15 % - студенти; 30 - 40 % користувачів Інтернет - корпоративні клієнти, 20 % - працівники державних установ, 18 % - представники малих та середніх підприємств, 22 - 30 % - інші категорії; 79 % користувачів - люди із закінченою вищою освітою.
Що стосується веб-сайтів, то 82 % з них українського сегменту мережі Інтернет є російськомовними, 14 % - україномовними, 4 % - двомовними.
Для прискорення економічного розвитку України і створення інформаційного суспільства Державний комітет зв'язку та інформатизації України розробив довгострокову державну програму "Електронна Україна", мета якої - розвиток Інтернет-індустрії та створення на її базі "електронної держави".
"Електронна держава" передбачає широке використання сучасних засобів зв'язку, в першу чергу, Інтернет, на всіх рівнях державного управління - від уряду до місцевих адміністрацій; перехід усіх державних структур на електронний документообіг; об'єднання локальних державних мереж в єдину мережу; доступ державних службовців до Інтернет; а також уможливлення інтерактивної участі громадян України через Інтернет у державних процесах, таких, наприклад, як вибори.
Водночас аналіз світових тенденцій розвитку індустрії високих технологій свідчить про те, що пропорційно розвитку інформаційних ресурсів зростає й кількість правопорушень з використанням засобів комп'ютерної техніки. Сьогодні з'явилися нові загрози національній безпеці України - комп'ютерна злочинність та комп'ютерний тероризм [2]. На жаль, це закономірна плата за прогрес. Цим шляхом пройшли всі країни, в яких розбудовується інформаційне суспільство, зокрема, США та країни Західної Європи.
Сьогодні так звана "комп'ютерна", або "кіберзлочинність" є однією з найбільш серйозних проблем багатьох держав, щорічні збитки від якої становлять мільярди доларів США. На Першому стратегічному конгресі з проблем кіберзлочинності "E-Crime congress 2002", який проходив у грудні минулого року в Лондоні, зазначалося, що високотехнологічна злочинність зростає високими темпами, Інтернет дозволяє організованим злочинним групам швидко отримувати прибуток з відносно невеликим ризиком бути пійманими. Знаходячись у мережі можна порушувати закон на відстані, швидко і незалежно від громадянства та місця перебування. Злочинцям легко приховувати докази і здобуте злочинним шляхом. Вони стали значною загрозою для критичної інфраструктури багатьох держав, адже й енергетичні системи, і фінансові установи, і транспорт, і медицина залежать від надійної роботи комп'ютерної техніки [3].
У Будапешті 23 листопада 2001 року Україна разом із 30-ма іншими державами підписала Європейську конвенцію "Про кіберзлочинність". Представники цих країн, усвідомлюючи глибокі зміни, спричинені переходом на цифрові технології та глобалізацією комп'ютерних мереж, що триває, стурбовані ризиком того, що комп'ютерні мережі та електронна інформація можуть використовуватися для вчинення злочинів, що докази, пов'язані з такими правопорушеннями, можуть зберігатися і передаватися мережами, вважаючи, що ефективна боротьба проти кіберзлочинності вимагає більшого, швидкого та ефективного, функціонального міжнародного співробітництва у розслідуванні подібних злочинів, погодилися щодо вжиття конкретних заходів у кожній країні, а саме: уніфікувати кримінальне законодавство з питань комп'ютерних правопорушень та передбачити відповідальність за:
- незаконний доступ (доступ до інформації без відповідної санкції або з порушенням правил доступу);
- нелегальне перехоплення інформації (перехоплення технічними засобами комп'ютерної інформації або перехоплення комп'ютерних випромінювань);
- втручання у дані (знищення, зміна або приховування інформації);
- втручання у систему (перешкоджання функціонуванню комп'ютерної системи);
- зловживання пристроями (виготовлення та розповсюдження пристроїв для вчинення комп'ютерних злочинів);
- підробку, пов'язану з комп'ютерами (дії для створення недійсних даних);
- шахрайство, пов'язане з комп'ютерами (дії, що призводять до втрати майна іншої особи внаслідок втручання в комп'ютерні системи);
- комп'ютерне шахрайство (втручання в роботу інформаційної системи з метою отримання економічного зиску);
- розповсюдження дитячої порнографії;
- правопорушення, пов'язані з авторським правом.
Слід зазначити, що Конвенцією передбачена також необхідність прийняття низки процедурних питань щодо виявлення та документування комп'ютерних злочинів. Адже протидія комп'ютерній злочинності потребує принципово нових напрацювань щодо методів досудового розслідування. Зокрема, ст. 16 Конвенції - Термінове збереження комп'ютерних даних, які зберігаються, передбачає, що кожна сторона вживає такі законодавчі та інші заходи, які можуть виявитися необхідними для надання можливості своїм компетентним органам видавати накази або іншим подібним шляхом, спричиняти термінове збереження комп'ютерних даних, включаючи дані про рух інформації, які зберігалися за допомогою комп'ютерної системи, зокрема у разі, коли існують підстави вважати, що такі комп'ютерні дані особливо вразливі до втрати чи модифікації.
Аналіз протиправної діяльності за Конвенцією дозволяє дійти висновку, що організована злочинність постійно активізує свою присутність у кіберпросторі, все складнішими стають схеми фінансових махінацій, налагоджуються нові види злочинної діяльності. Останнім часомвражаючими темпами зростає бізнес, пов'язаний і з розповсюдженням дитячої порнографії. Наприклад, поліції Німеччини нещодавно вдалося припинити діяльність міжнародної злочинної організації, яка заробляла гроші на нелегальній мережі, якою користувалися близько 27 тис. користувачів зі 166 країн світу [4].
У таких випадках без відповідної кооперації правоохоронних органів з різних країн важко (а інколи й неможливо) досягти успіху. Наприклад, у травні 2003 року відбулася операція, до проведення якої були задіяні правоохоронні органи 6 країн світу.
7 травня 2003 року було проведено обшуки у більше ніж 20-ти адміністраторів комп'ютерних систем, які знаходяться у п'яти країнах та поєднані між собою через глобальну мережу Інтернет. Власники цієї складної мережі організували розповсюдження зображень дитячої порнографії по всьому світу.
У спільній операції були задіяні співробітники правоохоронних органів США, Канади, Німеччини, Норвегії, Великобританії, а також працівники Європолу. Арешти координували співробітники Національного центру по боротьбі зі злочинами у сфері високих технологій - NHTCU (Великобританія).
Раніше співробітники ФБР заарештували одну особу у штаті Колорадо, який запрошував у чати дітей для зустрічі з сексуальною метою. Офіцери NHTCU були відряджені до США, і після судової експертизи комп'ютера підозрюваного виявили семеро осіб, які щорічно

 
 

Цікаве

Загрузка...