WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінологічна експертиза як засіб удосконалення законотворчого процесу - Реферат

Кримінологічна експертиза як засіб удосконалення законотворчого процесу - Реферат

злочинів і т. ін., можна зазначити наступне. Наприклад, висловлена думка в підготовленому А.І. Долговою проекті Федерального Закону "Про кримінологічну експертизу проектів законодавчих та інших нормативних правових актів" передбачає можливість впливу кримінологічної експертизи на злочинність, процеси її детермінації, а також на стан боротьби зі злочинністю [12, с. 390-393], хоча цю думку не всі підтримують, зважаючи на те, що в рамки уявлень, які склались про загальне попередження злочинності кримінологічна експертиза не входить.
На наш погляд, опоненти наведеної думки зважають на те, що вона (кримінологічна експертиза) не має безпосереднього конкретного вираженого впливу на об'єкт і викликати в ньому певні зміни не може, бо є лише науковою рекомендацією, яку замовник може сприйняти, або відкинути і вона є власністю замовника. І в цьому разі сама експертиза не в змозі здійснити попереджувальний вплив. Але коли результати експертизи фактично втілені в об'єкт її розгляду і набули юридичного закріплення в нормах права, то тим самим через ці норми фактично саме кримінологічна експертиза здатна вплинути на нейтралізацію криміногенних причин і умов і може розглядатись як попереджувальний елемент (ланка) в загальному контексті правового попередження злочинів. У випадках, коли експертиза була відкинута замовником і не призвела до втілення в життя своїх пропозицій, звичайно вона не може входити до комплексу загального попередження злочинів.
Кримінологічна експертиза має спільні ознаки з неофіційним тлумаченням права та окремих правових норм і застосування усіх способів даноготлумачення цілком має використовуватися під час проведення експертиз. Однак, не слід змішувати поняття кримінологічної експертизи з поняттям тлумачення юридичних норм. Якщо тлумачення права спрямоване на з'ясування і роз'яснення сутності та змісту правових норм з метою запобігання помилок у їх реалізації, то застосування кримінологічної експертизи має на меті визначення попереджувальної ефективності правових норм і, насамперед, тих, що розробляються і проектуються, одночасно не відкидаючи, а навпаки, ініціюючи експертизу чинних правових норм. Інакше прогресивних змін в правовому регулюванні суспільного життя очікувати важко.
Вважалося б за доцільне внести в проект Закону в якості суб'єктів кримінологічної експертизи поряд із державними органами та установами незалежну від відомчих інтересів "Кримінологічну асоціацію", яка діє на громадських засадах, і надати їй право за власною ініціативою вносити на розгляд органів, які мають право законодавчої ініціативи, а також бути замовником кримінологічної експертизи, і надавати свої власні обґрунтування та пропозиції з цих питань, у тому числі експертні висновки, відносно того чи іншого законопроекту (чи підзаконного акту) або чинного акту щодо внесення в нього змін та доповнень, які б покращили його кримінологічну ефективність, а також право оголошення в засобах масової інформації цих положень. В даному разі участь професіоналів-кримінологів на громадських засадах в даному процесі сприяла б зменшенню помилкових рішень та підвищенню кримінологічної активності державних органів та установ, які виступають в якості замовників кримінологічної експертизи.
У разі ненадання ініціативи добровільним кримінологічним асоціаціям в цьому напрямі, кримінологічна експертиза буде виглядати як одностороннє надання послуг замовникові, який на свій розсуд може сприймати чи не сприймати ці висновки при цьому соціальна користь кримінологічної експертизи не буде досягнута і значна кількість проблем кримінологічного характеру не буде врахована законодавцями, що в майбутньому може вплинути на ефективність прийнятих норм та практику їх застосування.
Участь ініціативних організацій цього напряму мала б змогу звернення до різних суб'єктів законодавчої ініціативи Верховної Ради, Президента, Кабінету Міністрів України питань відстоювання інтересів громадян у сфері протидії злочинності, а також безпосереднього звернення до Конституційного Суду, Верховного Суду, Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Міністерства юстиції України щодо захисту законних інтересів громадян від шкідливих проектів та чинних законів (нормативних актів), а також їх некомпетентного застосування окремими судовими та правоохоронними органами.
В цілому, підтримуючи думки та пропозиції вищезгаданих науковців та практиків щодо впровадження кримінологічної експертизи в законотворчу діяльність, вважається за доцільне висловити підтримку згаданих ініціативних досліджень та впровадження в даному напрямі, а також закликати фахівців у цій галузі знань до більш активної діяльності у вирішенні проблем, пов'язаних із кримінологічною експертизою нормативно-правових актів як одним із важливих засобів удосконалення і підвищення рівня законотворчого процесу в Україні сьогодні та у майбутньому.
Список використаних джерел
1. Кучма Л.Д. // Голос України. - 1999. - 16 лют.
2. Концепція боротьби з корупцією в Україні на 1998-2005 роки, затверджена Указом Президента України від 24.04.98 р. № 367/98 // Міжнародні правові акти та законодавство окремих країн про корупцію. - К., 1999. - С. 474.
3. Словарь иностранных слов. - М., 1985. - С. 575.
4. Обращение криминологов РФ к Президенту Российской Федерации и Федеральному собранию: Росс. криминолог. ассоциация. - М., 2002.
5. Преступность и правовое регулирование борьбы с ней / Под ред. А.И. Долговой. - М.: Криминолог. ассоциация, 1996. - С. 390-393.
6. Статья 16 Проекта Закона РФ "Об основах государственной системы предупреждения преступлений.
7. Постановление съезда народных депутатов РФ от 14.12.1992 № 4081 "О состоянии законности, борьбы с преступностью и коррупцией".
8. Закалюк А.П. Про запровадження в Україні кримінологічної експертизи // Право України. - 1999. - № 7. - С. 104.
9. Закалюк А.П. Про правове регулювання та порядок проведення кримінологічної експертизи проектів законодавчих актів / Питання боротьби зі злочинністю: Зб. наук. праць Наук.-дослід. ін-ту проблем злочинності. - Х., 1998. - С. 96 - 124.
10. Козлов В.А. К вопросу о понятии эффективности права; Фаткуллин Ф.Н., Чулюкин Л.Д. Социальная ценность и эффективность правовой нормы // Вестник ЛГУ. Серия "Экономика, философия и право. - Вып. 1. - Л., 1972. - С. 32, 109.
11. Гегель Г.В. Наука логики. - М., 1986. - Т. ІІІ. - С. 196.
12. Преступность и правовое регулирование борьбы с ней / Под ред. А.И. Долговой. - М.: Криминолог. ассоциация, 1996. - С. 390-393.

 
 

Цікаве

Загрузка...