WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України - Реферат

Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України - Реферат


Реферат
на тему:
Криміногенна ситуація в нафтогазовому комплексі України
Злочинність в Україні є одним з найнебезпечніших соціальних явищ, яке в умовах соціальної трансформації швидко заповнює всі сфери життєдіяльності, стає дедалі більш організованим і професійним. Криміногенна ситуація в нашій державі протягом 2004-2005 рр. залишається складною. Характерним для сучасного стану злочинності в Україні є поступове набуття нею латентних форм. До того ж цей процес ускладнюється через процеси подальшої консолідації злочинних угруповань та окремих груп, зміцнення їх корупційних зв'язків як в Україні, так і за її межами, концентрацію "тіньового" капіталу [1, с. 3].
Набуття економічною злочинністю організованих форм стає одним із найнебезпечніших чинників, що ускладнюють протягом декількох років оперативну обстановку в нашій державі. Кількість злочинів, вчинених організованими групами, що лише зареєстровані в сфері економічної діяльності, за останні десять років зросла майже на 80 %, насамперед у стратегічно важливих, високоприбуткових галузях економіки - у кредитно-фінансовій системі (питома вага 76,7 %), у сфері приватизації (80 %), зовнішньоекономічної діяльності (81,3 %), у паливно-енергетичному та агропромисловому комплексах [2, с. 11].
В умовах дестабілізації соціально-політичної обстановки, наростання кризового стану народного господарства поширення набули злочини у сфері економіки. Розкрадання, хабарництво, корупція, ухилення від сплати податків, фінансове шахрайство та інші кримінально карані діяння охопили практично всі галузі господарювання. Під вплив вищезазначених протиправних дій потрапив і нафтогазовий комплекс України.
Становлення України як правової демократичної держави з ринковою економікою, на жаль супроводжується цілою низкою негативних явищ і процесів, серед яких: тінізація і часткова криміналізація економіки, зокрема, такої важливої її галузі як паливна енергетика. Це обумовлює необхідність вивчення на теоретичному рівні злочинності в нафтогазовому комплексі та розкритя специфіки практичної діяльності правоохоронних органів щодо протидії злочинам у цій сфері.
Акціонерні товариства, об'єднання, виробництва, організації та інститути формують в України нафтогазові та газопереробні заводи, підприємства магістральних газопроводів та нафтопродуктозабезпечення. Реалізацію державної політики комплексно здійснює Міністерство палива та енергетики України, підрозділом якого є Державний департамент нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.
Нафтогазовий комплекс як серцевина всієї економіки України на сьогодні переживає складні процеси формування, становлення і стабілізації ринкових відносин. Недосконалість фінансово-економічних важелів в роботі нафтогазового комплексу, зокрема бартерні операції, взаємозаліки, дотації та субвенції, сприяють розкраданню, ухиленню від сплати податків, "відмиванню" грошових коштів і створенню умов для корупції та службових зловживань.
Подальше злиття кримінального бізнесу та законного підприємництва дає підстави вже вести розмову про "кримінальне підприємництво" як спосіб і специфічну форму ведення бізнесу [3, с. 28].
Так, в 2004 році на об'єктах ПЕК викрито 4402 корисливі злочини, за аналогічний період 2003 року - 3927 злочинів, що на 11 % більше, у т.ч. 3886 тяжких та особливо тяжких (у 2003 році - 24396), або на 36 % більше.
Як свідчать офіційні статистичні дані, за останні вісім років у нафтогазовому комплексі Україні щорічно реєструється від 300 до 1700 злочинів. Так, тільки в 2004 році виявлено 1208 злочинів, проти 969 за аналогічний період 2003 року, з яких - 1008 особливо тяжких та тяжких (у 2003 році - 781) та 513 розкрадань (у 2003 році - 362), з яких 262 - у великих розмірах (у 2003 році - 126). У сфері службової діяльності виявлено 525 злочинів (у 2003 році - 380), у тому числі 99 фактів хабарництва (у 2003 році -59). Закінчено розслідування кримінальних справ по 931 злочину.
Виявлено 2316 осіб, які вчинила злочини, із них 107 - керівників підприємств. Встановлена сума матеріальних збитків по закінчених кримінальних справах понад 29 млн грн, забезпечено відшкодування майже 24 млн грн [4].
З метою протидії злочинності у нафтогазовій галузі, зокрема крадіжок нафти і газового конденсату, в травні-червні 2004 року проведено оперативно-профілактичні заходи "Октан", а у липні-червні - цільове відпрацювання суб'єктів ринку нафтопродуктів у Полтавській, Сумській, та Харківській областях, під час яких виявлено понад 400 злочинів, у т.ч. - 86, пов'язаних із розкраданням нафти і газу, ліквідовано 22 мініцехи з переробки викраденого пального. Припинено діяльність 8 організованих злочинних груп і злочинних організацій. Виявлено та ліквідовано 68 несанкціонованих врізок на дільницях нафтопроводів [4].
Для протидії злочинності в Україні створена значна кількість контролюючих органів різного спрямування, проте їх кількість, на жаль, не вирішує належним чином проблему забезпечення ефективного контролю у сфері економічних відносин. На наш погляд, необхідно вести взаємопов'язану боротьбу з організованою злочинністю і корупцією за допомогою та з використанням різноманітних забезпечуючих заходів, насамперед, заходів первинного фінансового контролю, в тому числі - у нафтогазовій промисловості.
Корисливі злочини, що вчинюються в нафтогазовому комплексі, нерідко характеризуються порушенням визначеного законодавчими і нормативними актами порядку, умов та правил підприємницької діяльності на ринку енергоносіїв, а також порядку проведення розрахунків в тій або іншій формі між суб'єктами підприємництва і бюджетними установами.
На сьогодні розповсюдженими способами вчинення злочинів в нафтогазовому комплексі України є такі:
1. Надання окремим особам та керівникам підприємств пільгових умов підприємницької діяльності шляхом:
- проведення тендерів на поставку обладнання та виконання робіт за державні та бюджетні кошти на користь попереднього визначеного переможця за участю зацікавлених суб'єктів господарювання в його проведенні;
- поставок сировини по завищених цінах та реалізації готової продукції по занижених цінах;
- грошового і товарного кредитування, у тому числі - шляхом попередньої оплати за не поставлені матеріальні цінності та відпущені енергоносії без оплати, та ухилення від претензійної роботи до стягнення боргів,
- визначених оптових постачальників енергоносіїв та закріплення за ними найбільш платоспроможних споживачів;
2. Порушення встановлених законодавчими та нормативними актами умов і правил підприємницької діяльності у сфері видобування, постачання, транспортування та споживання енергоносіїв, у тому числі - порядку використання бюджетних та державних коштів шляхом:
- здійснення безліцензійної діяльності та порушення ліцензійних умов діяльності;
- порушення порядку нарахування необхідного обсягу споживання

 
 

Цікаве

Загрузка...