WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Корупція в Україні: національні та міжнародні засоби протидії - Реферат

Корупція в Україні: національні та міжнародні засоби протидії - Реферат

технічної допомоги. Все це негативно позначається на міжнародному іміджі України і характеризує нашу державу як ненадійного партнера.
6. Потребує перегляду система оподаткування на предмет скорочення стимулів до ухилення від сплати податків та обмеження можливостей для прийняття довільних рішень посадовими особами податкових органів. Необхідно гарантувати, щоб повноваження, які надаються податковим та митним органам для їх ефективної діяльності, застосовувалися з належною повагою до прав громадян.
Також існують потреби у гарантуванні "прозорості" процедур прийняття рішень органами державної влади у питаннях, що стосується прав громадян, покращення доступу громадськості до інформації про діяльність Уряду і т. ін.
Крім того, Україні як державі, яка користується авторитетом найбільш демократичної країни, необхідно вжити всіх заходів для здобуття лідерських позицій у реалізації Стамбульського плану дій.
Новацією Стамбульського плану дій є система взаємного моніторингу [2]. Тобто, Україна, як і всі інші учасники плану дій, має право брати участь у моніторингових заходах, виступати з конструктивною критикою антикорупційних заходів інших держав,законодавства, поглядів на цю проблему. З цією метою кожна країна визначає двох експертів з числа практиків та науковців. Експерти повинні працювати на постійній основі. Україна таке право досі не реалізувала, тому моніторинг в рамках Стамбульського плану дій сприймається виключно як критика нашої держави. Не усвідомлюється той факт, що Україна є повноправним учасником процесу і може через участь експертів достойно представляти Україну у цих міжнародних заходах, внести багато корисних новацій, з огляду на стрімкий розвиток демократичних процесів.
З урахуванням викладеного, вбачається за доцільне ініціювати проведення (орієнтовно у лютому 2006 року) засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань протидії корупції, на якому затвердити національну антикорупційну стратегію і План дій та остаточно вирішити питання щодо призначення національного координатора по здійсненню заходів в рамках Стамбульського плану дій.
В подальшому РНБО України приділятиме більше уваги запобіганню корупції, виявленню й усуненню системних регулятивних чи організаційних пробілів, що створюють сприятливі умови для корупції. Превентивними будуть кроки, зосереджені не тільки на кодексах етичної поведінки та аналогічних запобіжних інструментах, а й на реформуванні систем регулювання, спрямованого на мінімізацію можливостей для довільного прийняття рішень державними чиновниками, реалізації моделі "відкритого уряду", включаючи зокрема, поліпшення "прозорості" процедур прийняття рішень, забезпечення доступу до інформації та участі громадськості в діяльності державних органів.
Збільшення ролі та авторитету Ради національної безпеки і оборони України, її консультативних і робочих органів (комісій, робочих груп), що займаються питаннями реформування правоохоронних органів, судової системи, протидії корупції, має відбуватися шляхом гарантування високих морально-етичних норм її членів. Серед них повинні бути представники виконавчої та судової гілок влади, Верховної Ради України, а також представники громадських організацій, академічних кіл, досвідчені представники різних професій і т. ін. Протягом 2005 року створена і успішно працює Міжвідомча комісія з реформування правоохоронних органів, рішенням РНБО України від 25 листопада 2005 року утворена Міжвідомча комісія РНБО України з комплексного вирішення проблем у сфері боротьби з корупцією, розробляється концепція утворення і діяльності відповідної комісії з судової реформи. Всі ці органи, утворені відповідно до статті 14 Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України", різними шляхами та засобами вирішуватимуть питання протидії корупції, серед яких: здійснення реформування правоохоронної та судової систем, запровадження демократичного цивільного контролю за діяльністю правоохоронних органів та військових формувань, утворення національного антикорупційного органу.
Апарат Ради, який здійснюватиме інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення діяльності РНБО України та утворених нею органів, розраховуватиме на підтримку громадськості. З цією метою при РНБО України утворюється експертно-громадська рада, що складатиметься з авторитетних представників громади, науковців і т. ін. Деякі громадські організації ініціативно контактують з Апаратом РНБО України у питаннях протидії корупції з метою надання інформації про факти корупційних дій та власних пропозицій щодо подолання корупції.
У сенсі подолання проблеми корупції необхідно вирішити цілу низку питань: удосконалення статистичного моніторингу і звітності про корупцію та пов'язаних з нею правопорушень у всіх сферах державної служби, органах виконавчої влади і судах, що дозволить проводити порівняльний аналіз серед цих відомств. Також необхідно підтримувати зміцнення зв'язків, співробітництва й обміну інформацією між консультативними і робочими органами РНБО України і відповідними парламентськими комітетами; зосередити можливості правоохоронних органів у сфері боротьби з корупцією, які сьогодні розпорошені, оптимізувати їх діяльність; проводити послідовну роботу зі створення Національного бюро (служби) розслідувань, наділеного повноваженнями та спеціальними можливостями виявляти та розслідувати правопорушення та злочини, пов'язані з корупцією, здійснювати попередження корупції та забезпечувати широке інформування громадськості.
Список використаних джерел
1. Про деякі питання організації діяльності Ради національної безпеки і оборони України: Указ Президента України від 08.02.2005 р. № 208/2005 // Офіційний вісник України. - 2005. - № 81 (11.03.2005).
2. http://www.anticorruptionnet.org.
3. http://www.transparency.org.ru.
4. Таций В.Я., Борисов В.И. Научное обеспечение путей противодействия коррупции в Украине // Громадська експертиза. Актуальні проблеми боротьби з корупцією в Україні. - К., 2004. - Вип. 4. - С.44-48.
5. Романюк Б.В. У боротьбі з організованою злочинністю та корупцією важливі конкретні дії // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). - К. - 2003. - № 8. - С. 50.
6. Борисов В., Кальман О. Громадянське суспільство та питання подолання корупції // Вісник Академії правових наук України. - 2005. - № 2(41). - С. 171.

 
 

Цікаве

Загрузка...