WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Злочини із застосуванням сучасних інформаційних технологій - Реферат

Злочини із застосуванням сучасних інформаційних технологій - Реферат

платежів у мережі Інтернет обумовлені легкістю та зручністю їх використання: можливості швидко, за низької вартості трансакцій, проводити оплату з будь-якого персонального комп'ютера. Операції з використанням зазначених систем електронних платежів забезпечують клієнту анонімність, не потребують посвідчення особи та перевірки її кредитоспроможності, а в наслідок чого мають низький рівень безпеки при оплаті в мережі Інтернет і пов'язаний з цим високий рівень шахрайства.
Більшість електронних розрахунків користувачів Інтернету проводиться поза контролем Національного банку України, тому що розвиток електронного банкінгу в державі ускладнюється відсутністю законодавства про електронний підпис та електронний документообіг (законопроекти - на розгляді у Верховній Раді України).
Проблемою також є відсутність відповідного контролю за суб'єктами підприємницької діяльності, які надають послуги доступу до мережі Інтернет.
Характерною особливістю злочинів у сфері високих технологій є викрадення ідентифікаційних даних, що стало самостійним видом злочинного промислу. Використовуючи ідентифікаційні данні інших осіб, злочинці отримують доступ до їх банківських рахунків, безоплатно отримують послуги Інтернет-провайдерів та операторів зв'язку. Висока латентність даної категорії правопорушень обумовлена невизнанням провайдерами Інтернет-послуг, банками, операторами зв'язку фактів несанкціонованого доступу до їх баз даних, викрадення паролів і т.ін., тому що така інформація впливає на їх імідж та конкурентоспроможність.
Прикладом може слугувати злочин, по якому порушені кримінальні справи за ознаками злочину, передбаченого ст. 362 КК України відносно громадянина Є., який, зловживаючи своїм становищем, викрав комп'ютерну інформацію в одного оператора зв'язку, а саме ПІН-коди клієнтів, чим завдав товариству шкоди на суму понад 200 тис. грн.
Будь-який спосіб злочинних посягань з використанням сучасних інформаційних технологій в основі своїй містить корисливий мотив. Відповідно до Кримінального кодексу України залежно від способу і фактичної приналежності предмета злочинних посягань злочинні діяння з використанням платіжних карток можуть кваліфікуватися як:
шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки (ч. 3 ст. 190 КК України). Вчинення шахрайських дій в електронно-платіжних системах неможливе без використання електронно-обчислювальної техніки тому, що взаємодія держателя коштів платіжної системи при здійсненні трансакції супроводжується сукупністю операцій, основаних на роботі автоматизованих систем банківських установ, процесингових компаній та Інтернет-провайдерів;
незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення (ст. 200 КК України). До незаконних дій відповідно до ст. 200 КК України законодавцем віднесено підробку документів на переказ платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а так само придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут.
Під документами на переказ визначено документ в паперовому або електронному вигляді, що використовується банками чи їх клієнтами для передачі доручень або інформації на переказ грошових коштів між суб'єктами переказу грошових коштів (розрахункові документи, документи на переказ готівкових коштів, а також ті, що використовуються при проведенні міжбанківського переказу та платіжного повідомлення, ін.).
Оскільки основною ланкою технологічного ланцюжка системи безготівкових розрахунків є автоматизовані системи, які використовуються злочинцями як джерело витоку інформації, додатково при кваліфікації можуть використовуватися:
порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер (ст. 163 КК України);
незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну таємницю (ст. 231 КК України);
незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (ст. 359 КК України);
незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж (ст. 361 КК України);
викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (ст. 362 КК України);
порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем (ст. 363 КК України).
Вчиняють злочинні дії у сфері функціонування електронних платіжних систем, як правило, особи добре обізнані з технологіями розрахунків. До них переважно відносяться працівники обслуговуючих сервісних і торгівельних організацій та недобросовісні банківські службовці.
На сьогодні завданням першочергової важливості та значимості для побудови національної системи боротьби з правопорушеннями у сфері сучасних інформаційних технологій є проведення комплексу науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт щодо вдосконалення та створення вітчизняних програмних, програмно-апаратних та технічних засобів, які забезпечують достатню захищеність комп'ютерних мереж та баз даних. Практика свідчить про те, що у найближчому майбутньому комп'ютерна техніка все частіше буде виступати за знаряддя скоєння злочинів. Вже сьогодні збитки, які завдаються комп'ютерними злочинами дорівнюють до переваг, які отримуються від втілення сучасних комп'ютерних технологій. Намітилася серйозна тенденція до використання комп'ютерної техніки організованими злочинними групами, розповсюдження наслідків комп'ютерних злочинів на міждержавний рівень.
Необхідно мати на увазі відповідну специфіку проблеми комп'ютерної злочинності в багатьох країнах СНД, у тому числі в Україні. Вона характеризується:
відсутністю налагодженої системи правового та організаційно-технічного забезпечення законних інтересів громадян, держави та суспільства у галузі інформаційної безпеки;
обмеженими можливостями бюджетного фінансування робіт зі створення правової, організаційної та технічної бази інформаційної безпеки;
недостатнім усвідомленням можливих політичних, економічних, моральних та юридичних наслідків комп'ютерних злочинів;
слабкістю координації дій по боротьбі з комп'ютерними злочинами правоохоронних органів, органів суду, прокуратури та непідготовленістю їх кадрового складу до ефективного попередження, виявлення та розслідування таких діянь;
серйозним відставанням вітчизняної індустрії розробки, впровадження засобів і технологій інформатизації та інформаційної безпеки від розвинених країн світу.
Виходячи з викладеного, за головну мету державної політики з виявлення та попередження комп'ютерних злочинів необхідно визначити створення ефективної національної системи боротьби зправопорушеннями у сфері комп'ютерної інформації.

 
 

Цікаве

Загрузка...