WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

7,3 %, службовців - 3,3 %, учнівської та студентської молоді - 2,8 %, інших верств населення -11,9 %. Із загальної кількості осіб, що перебувають на обліку, більше 70 % - молоді люди віком до 29 років.
Вивчення ефективності протидії у даній сфері постає важливим завданням, з огляду на критичні висловлювання Президента України на Всеукраїнській нараді з проблем боротьби з організованою злочинністю і корупцією та захисту прав людини (29 січня 2004 р., м. Київ), на якій було зазначено, що робота, зокрема МВС України у сфері наркобізнесу, не відповідає вимогам часу, при цьому про продавців наркотиків в міліції знають всі, починаючи з патрульного міліціонера і закінчуючи генералом, а сама протидія спрямована на споживачів наркотиків, а не на наркоділерів. Наведене є початком сприйняття на вищому державному рівні проблем, які створює наркобізнес і наркоманія та неналежна, не виконувана в повному обсязі робота правоохоронних та інших державних органів влади щодо протидії у сфері НОН.
Основний плацдарм наркобізнесу - неповнолітні та молодь репродуктивного віку - не є випадковим. Стає очевидним, що, окрім відвертих загроз економіці держави через вкладання грошей від наркобізнесу в легальну економіку; через витрачання державою величезних сум спочатку на відновлення державної наркологічної служби із глибоко зацікавленими в остаточному результаті власної роботи фахівцями (на сьогодні вона чи не повністю розвалена та комерціалізована), на лікування наркозалежних людей, їх ресоціалізацію, потім - на відшкодування завданих збитків наркозлочинами, активні спрямування транснаціонального наркобізнесу та й власного вітчизняного націлені на основи національної безпеки, генофонд нації, як це визначено у ст. 7 Закону України "Про основи національної безпеки України" від 19 червня 2003 p. № 964-IV. Згідно із зазначеним Законом вирішення даної проблеми та інтенсифікація протидії наркобізнесу і наркоманії як комплексного першочергового державного завдання покладено не тільки на правоохоронні, розвідувальні та контррозвідувальні органи, а й на Міністерство охорони здоров'я, Міністерство освіти та науки, Міністерство транспорту, Міністерство агрополітики, Державний комітет України у справах сім'ї та молоді, Державний комітет з інформаційної політики, телебачення та радіомовлення, інші органи виконавчої влади в межах ст. 8 Закону в сенсі забезпечення державної безпеки.
Аналогічну занепокоєність висловив свого часу і Координаційний комітет по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України у своєму рішенні від 24 січня 2002 р. № 1/2002 р. "Про стан протидії незаконному обігу наркотиків, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними, ефективності заходів, спрямованих на запобігання негативному впливу наркоманії на молодь протягом 2000 - 2001 років".
Наркобізнес як злочинна, кримінально-карана діяльність у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, як вже зрозуміло, генетичне пов'язаний із захворюванням людей на наркоманію та стрімким поширенням наркотизації населення України, проникненням наркосубкультури та наркоспоживання як частини цієї культури до навчально-виховних закладів, до середовища ігрового та видовищного бізнесу, об'єктів масового перебування та відпочинку людей, а також із загальнокримінальною злочинністю, поширенням ВІЛ і СНІД. Наркобізнес обходить державні кордони та не обмежується проведенням злочинної експансії на території лише однієї якоїсь країни. В цьому і полягає його особлива небезпека як складової транснаціональної злочинності. Розмах такої наркодіяльності зумовлюється, по-перше, надприбутками (щорічний обіг наркодоларів у світі складає понад 500 млрд дол., для України цей показник складає 1 млрд дол. США; є й інші показники, які перевищують наведений багаторазово), по-друге, - бажанням ринкових агентів наркобіз-несу постійно розширяти "географію" здійснення наркооперацій, що диктується вимогами "чорного" наркоринку.
Особливо небезпечно, що з 1998 року характерним для наркоситуації в Україні стала увага латиноамериканської (колумбійської) наркомафії до території, економічного потенціалу та громадян нашої держави. Так, в результаті проведення оперативно-розшукових заходів і завчасно переданої правоохоронними органами Еквадору інформації, разом з Державною митною службою України, по факту контрабанди з Еквадору через територію України 250 кг кокаїнової пасти затримано громадянина Іспанії та громадянина України, причетних до злочинних дій. За інформацією, отриманою СБ України, правоохоронцями Еквадору 23 березня 1998 р. проведено операцію, в результаті чого ліквідовано 2 нарколабораторії, вилучено близько 300 кг кокаїнової пасти, заарештовано 15 осіб, серед яких 9 громадян Еквадору, 5 громадян Колумбії, 1 громадянин Перу. Окрім цього, вилучено значну кількість прекурсорів, що використовуються при виробництві кокаїну, хімічне обладнання, конфісковане рухоме й нерухоме майно.
Діяльність, структура і механізми наркобізнесу є вкрай складними, тому необхідно спочатку виробити кримінально-правове поняття цього явища. А протидія йому не може бути прерогативою (компетенцією) лише правоохоронних органів. Оскільки це діяльність, здійснювана все-таки людьми, вона є, разом з її неймовірною складністю, прогнозованою та розпочинається не з культивування наркотикомістких рослин і наркоконтрабанди, а зароджується та планується саме у свідомості тих, хто завтра розпочне злочинний бізнес. Тому необхідно, разом із державною системою протидії, з поступовим усуненням причин та умов, що породжують наркобізнес, розробити та застосовувати систему впливу на громадську свідомість у напрямі розумного, але негативного ставлення до наркобізнесу та різних видів наркоманій.
Список використаних джерел
1. КоваленкоВ.В., Кривенко В.І., Усенко О.В. Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика): Міжвідом. наук.-дослід. центр з проблем боротьби з організованою злочинністю. - К., 2002. - № 4. - 252с.
2. Перекрыт канал поставок "Екстази" // Сегодня. - 2004. - 26 мая. - С. 3.
3. Програма допомоги з запобігання незаконному обігу наркотиків та наркоманії в Білорусі, Україні та Молдові (Програма "BUMAD") // www.un.kiev.ua.
4. Тимофеев Л.М. Наркобизнес. Начальная теория экономической отрасли. - М.: Российск. гуманит. ун-т, 1998. - 112с.
5. Гриненко І.М. Наркобізнес та національна безпека. - К.: Сфера, 2002. - 211с.
6. Словник іншомовних слів / За ред. члена-кореспондента АН УРСР О.С. Мельничука. - К.: Головна редакція УРЕ, 1974. - 776с.
7. Смирнова І.В. Кримінологічна характеристика наркобізнесу в сучасній Україні: Дослідж. виконане за підтримки Центру з вивч. транснаціональної злоч. та корупції Американ-го ун-ту (Вашингштон, США) в межах проекту "Малі гранти" Одес. інформ.-аналіт. центру з проблем боротьби з орг. злоч.: Міжвідомч. наук.-дослід. центр з проблем боротьби з орг. злоч. - К., 2004. - 42с.
8. Российская криминологическая энциклопедия / Под общ. ред. д-ра юрид. наук, засл. юриста РСФСР, Президента Российск. криминолог. Ассоциации А.И. Долговой. - М.: Изд-во "НОРМА", 2000. - 808с.
9. Лунеев В.В. Преступность XX века. Мировые, региональные и российские тенденции. - М.: Изд-во "НОРМА", 1999. - 502с.

 
 

Цікаве

Загрузка...