WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

зорієнтовані, у першу чергу, на внутрішній споживчий ринок, втягування до немедичної наркотизації молоді та неповнолітніх доводить, в нашому аспекті дослідження, спроби формування регіонального та міжрегіонального наркобізнесу з власними ринками збуту;
- розкриття злочинів з "відмивання брудних" коштів з метою продовження наркобізнесу засвідчують сформованість подекуди інфраструктури регіонального та міжрегіонального наркобізнесу, оскільки саме "відмивання" наркогрошей є, на нашу думку, кінцевою стадією злочинної діяльності у сфері наркобізнесу.
2. Міжнародний наркобізнес (формально проміжно-глобально активний, або трансграничний). Саме у цьому разі наркобізнес триває на території 2-3 різних держав, тому що не у 100 відсотках випадків транснаціональний наркобізнес поглинає всі без винятку міжнародні наркоугруповання. Ймовірно, його цікавлять найбільш продуктивні, мобільні й найбільш розвинені з них, які й залучаються для незаконної наркодіяльності. Для здійснення спільної наркодіяльності об'єднуються та зорганізуються між собою в єдине ціле учасники наркоугруповань, що проводять стадійну (ланцюгову) діяльність із придбання наркотиків (психотропів) на території якоїсь однієї певної держави, громадянами яких вони часто є. А перевезення, контрабанду та інші операції з наркотиками вони здійснюють на території вже зовсім іншої країни, але знов-таки обов'язково з метою збуту.
За даними УБНОН ГУМВС України у м. Києві, у жовтні 2000 р. у столиці припинено діяльність ОЗГ наркоділків, що тривалий час займалася збутом героїну, до складу якої входили громадянин Пакистану Мухамад Ісмаїл Хан, який був затриманий за спробу збуту 100 гр. героїну. Пакистанець тимчасово мешкав у м. Києві по вул. Празькій, 18, кв. 19. Він організував злочинну групу, до складу якої входили громадяни України та афганці-нелегали, які здійснювали незаконний обіг наркотиків у м. Києві, а одним із наркоділерів стала реалізатор ринку "Троєщина", 1977 р. н., мешканка м. Києва, в якої було вилучено 2 кг розфасованого для збуту героїну.
Наведемо ще один красномовний приклад. Протягом 2002 - 2003 pp. 45-річний львів'янин разом із безробітним мешканцем смт Горняк і науковим співробітником одного зі львівських науково-дослідних інститутів, придбавши у селі Хлівчани будинок, налагодили виготовлення прекурсора, який потім реалізовували у Польщі для подальшого виготовлення амфетаміну на польській території.
Тільки протягом 2002 року працівниками органів внутрішніх справ ліквідовано понад 56 каналів міжнародного контрабандного переміщення наркозасобів.
Можна сказати, що даний вид наркобізнесу є у певних випадках (коли для перевезень і транспортування наркотиків, а також для формування ринкової мережі збуту залучаються міжнародні наркоугрупо-вання) своєрідним зародком наступного рівня незаконної наркодіяль-ності [8, с. 728].
Але, як бачимо навіть з наведених прикладів, так звані міжнародні наркоугруповання в Україні на сьогодні складаються переважно з 2 - 3 осіб. Як вірно зазначає В.В. Лунєєв, міліція на місцях, не дотягуючись до справжнього організованого наркобізнесу, з метою показу своєї значимості може відносити до нього будь-які злочинні діяння. Для законодавчого визначення організованої злочинності -а наркобізнес є одним з її проявів - були б бажаними фактичні та інші статистичні підтвердження, а для отримання останніх вимагаються суворі правові критерії відбору [9, с. 289], чого дотепер не існує.
3. Транснаціональний наркобізнес (глобально активний), який розглядається як наркозлочинність, полем діяльності якої виступає міжнародна арена, коли об'єднуються між собою - створюють злочинний синдикат - міжнародні злочинні наркоугруповання [8, с. 728]. Ми беремо за основу визначення транснаціональної злочинності доктора юридичних наук, проф. A.I. Долгової, але накладаємо його на розглядуваний об'єкт, оскільки найбільш розгалуженою ланкою у системі організованої транснаціональної злочинності виступає саме незаконний обіг наркотиків, складовою якого є організований наркобізнес. Його основними ознаками, на її думку, і ми з цим повністю погоджуємося, є такі:
- збивання груп для участі у злочинній діяльності;
- ієрархічні зв'язки або особисті стосунки;
- організація системи жорсткого контролю за діяльністю членів наркоугруповань;
- застосування насильства або залякування чи корупції з метою отримання прибутків, а також з ціллю встановлення контролю над територіями й ринками наркотиків;
- використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотиків як для продовження наркобізнесу та інвестування тероризму, так і для вкладання їх у легальну економіку;
- відшукання потенційних можливостей для розширення наркодіяльності на нові сфери та ринки збуту з виходом за національні кордони;
- співробітництво з іншими організованими транснаціональними злочинними угрупованнями.
За даними Служби безпеки України, стурбованість викликає поступове втягнення нашої держави у сферу діяльності транснаціональних наркосиндикатів, які розглядають та реально використовують територію нашої держави для транзиту наркотичних засобів до Західної Європи. Про це свідчать факти транспортування через українські кордони героїну та кокаїну громадянами В'єтнаму, Ірану, Пакистану, які були затримані у Німеччині, Данії та Нідерландах. У грудні 1999 року СБУ спільно з ДЕ А США та правоохоронними органами Пакистану викрито та припинено діяльність каналу контрабанди наркотиків з країн Південно-Східної Азії до Європи через територію України. Під час спецоперації у м. Ісламабаді при спробі вивезення 2,5 кг героїну затримано злочинну групу у складі 7 осіб - громадян Нігерії, Пакистану та України.
Найбільш усталеними каналами транзиту і ввозу в Україну важких наркотиків (героїн, кокаїн) є такі:
1. Бомбей - Делі - Київ - Західна Європа;
2. Афганістан - Пакистан - Центральна Азія - Росія - Україна -Західна Європа;
3. Іран - Туреччина - Болгарія - Україна - Західна Європа;
4. Колумбія - Бразилія - Україна.
Безумовно, що категорію активності - локальності наркобізнесу можна розглядати не лише стосовно територіального обхвату даним проявом організованої злочинності якихось окремих держав, або взятихразом 2 чи більше, а й по відношенню до самого транснаціонального наркобізнесу, який має глобальний характер, що диктується ринковими відносинами.
Доведено, що наркобізнес з його опіатними, каннабісними, кокаїновими та ринками "синтетики" - ринками пропозицій - виникає там і тоді, де для цього наявні певні передумови й причини, а також вже існують або штучно створюються за допомогою експансії наркобізнесу, або втягування до немедичної наркотизації широких верств населення. Серед наркозалежного населення переважають неповнолітні та молодь до 30 років, (наркозалежні більше просто не живуть) і, що найгірше, жінки. Так виникають ринки попиту на смерть у муках, яку люди купують за гроші.
За даними ДБНОН МВС України, за останні 5 років кількість осіб, які зловживають наркотиками немедичного призначення, зросла майже у 1,4 рази. Якщо у 1999р. було зареєстровано 86,6 тис. наркозалежних осіб, то на 1 січня 2004 р. на обліках перебуває 120 тис. осіб. Серед неповнолітніх цей показник виріс в 1,3 рази. Але, на думку і самих ДБНОНівців, їх реальна кількість сягає півмільйона. За соціальним станом серед наркоманів переважають безробітні - 75 %, частина робітників складає

 
 

Цікаве

Загрузка...