WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

національних та інтернаціональних формувань наркоділків - від спокуси легко самим заробити чимало грошенят на людській біді - наркоманії, організувавши власний наркобізнес на кшталт, на їх думку, колумбійських наркокартелів українського зразка, тим більше, що незлиденне життя заморських та західних наркобосів часто-густо відверто пропагується на голубих екранах.
Тільки за 8 місяців 2003 року стосовно наркоділків, сформованих на етнічній основі, у т.ч. циган, було порушено 867 кримінальних справ, у т.ч. 581- за збут наркотиків. За незаконні операції з наркозасобами затримано 681 особу циганської національності, 268 з яких заарештовано. З незаконного обігу наркотиків вилучено 636 кг наркотичних засобів і психотропних речовин, у т.ч. - 1,33 кг героїну. У 2003 році за наркозлочини затримано 239 іноземців, з яких 195 - громадяни СНД.
Вражаючим фактором є те, що не лише безробітні та бідні люди звертаються до прибуткового злочинного бізнесу, а й самі правоохоронці. Прикладом може слугувати так звана справа "запорізької мафії у погонах". Слідчим відділом УСБУ у Запорізькій обл. закінчено розслідування кримінальної справи стосовно групи наркоторговців, яка була затримана співробітниками УСБУ у Запорізькій обл. у вересні 2003 р. на території Дніпропетровської обл. Склад - 2 наркомани, що виготовляли екстракційний опій та двоє працівників міліції - екс-працівник Запорізького облуправління БНОН, який на момент затримання працював у карному розшуку, та колишній (звільнився з міліції у 2001 р.) начальник одного з підрозділів Запорізького облуправління карного розшуку.
На жаль, наведені факти є непоодинокими, і вже можна говорити про поступове формування вітчизняної наркомафії на противагу тим фахівцям, які стверджують, що такі прогнози не відповідають дійсності, територія нашої держави не може розглядатися як місце значного виробництва наркотиків, хоча макова соломка та її похідні широко продаються на внутрішньому наркоринку та експортуються у досить значних обсягах до сусідньої Росії [5, с. 177]. Але так хочеться зауважити, по-перше, ви самі собі заперечуєте, і по-друге, - шановні, відкрийте очі, влиття правоохоронців до лав наркобізнесу хіба не свідчить про початок формування, первинні ознаки корумпованості представників органів державної влади з боку організованих угруповань наркобізнесу? Можливо, в Україні даний процес тільки почався - у нас поки що відсутнє усталене злиття державних службовців і працівників правоохоронних органів з виробництвом і торгівлею наркотиками, відсутнє поки що активне нарколобі та проведення передвиборчих кампаній за наркодолари, як це має місце у Колумбії. Є надія попередити та стримувати цей процес, а часу - брак!
Відомо, що по мірі розвитку наркобізнесу великі об'єднання виникають та спеціалізуються за різними напрямами, набуваючи саме вигляду кокаїнових картелів, героїнових синдикатів або багатофункціональних мафіозних угруповань [4, с. 46]. Цікавим є й та обставина, що картель (франц. cartel) [6, с. 316] тлумачиться як одна з форм капіталістичних монополій; об'єднання капіталістичних підприємств однієї чи декількох країн, на яких виробляють однорідну продукцію, а синдикат (франц. syndicat, а грецьке значення взагалі тлумачиться як захисник) як одна з форм капіталістичних монополій; об'єднання самостійних підприємств з метою регулювання ринку певного товару, підтримання високих цін на нього і одержання надприбутку [6, с. 615].
Тут (в етимології іншомовних основ, від яких походять наведені терміни, що нині широко використовуються для позначення організованих, ієрархічних наркооб'єднань та їх протизаконної діяльності) простежується зв'язок із семантикою - внутрішнім значенням - самого поняття наркобізнесу, яке ми розглядаємо як одну з найприбутковіших злочинних форм монополій на виробництво, розподіл, торгівлю забороненим продуктом з отриманням надприбутків (легалізацією коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів), як монополію на так звану однорідну продукцію, в нашому разі - однорідними за ознакою своєї суспільної небезпеки виступають наркотичні засоби й психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори. Наркобізнес є об'єднанням незаконних підприємств або усередині якоїсь країни, або синтезом таких підприємств, діяльність яких виходить за межі певної держави та має у такому разі вже міжнародний, або, що є більш небезпечним, транснаціональний характер. Наркобизнес представляється нам, поряд з іншими визначеннями, страховою монополією [4, с. 53], яка проявляє себе на різних рівнях. Від чого страхує така монополія? Вона страхує головний ризик споживача -залишитися без наркотиків. Окрім того, наркомонополія виступає, зваживши на етимологію терміна та реалії наркодіяльності, ще й захисником будови наркобізнесу, забезпечуючи керівним босам і ланкам безпеку, з одного боку, а споживачам - можливість завжди придбати дозу необхідного наркотику. На такій своєрідній системі подвійного захисту і безпеки, на нашу думку, і тримається наркобізнес у системі юридичної заборони [4, с. 52].
Що стосується проявів (видів) наркобізнесу на різних рівнях, то необхідно зауважити, що представлена авторська класифікація є дещо умовною та її не можна повністю сприймати за остаточну. Принципом поділу виступає саме територіальний - географія наркобізнесу зі ступенем активності - від внутрішньодержавного адміністративно-територіального поширення в межах одного або декількох регіонів окремо взятої конкретної країни до граничного, або обмеженого діяльністю на територіях 2-3 країн до світового простору, а саме [7, с. 19 - 22]:
1. Внутрішньодержавний (локально активний) наркобізнес - регіональний та міжрегіональний.
За даними ДБНОН МВС України, у 2001 році традиційними регіонами високої розповсюдженості наркоманії залишаються Дніпропетровська, Донецька, Одеська, Запорізька, Луганська області, м. Київ та АР Крим, де зареєстровано 64 % споживачів наркотиків, що призводить до збільшення напруженості криміногенної обстановки в державі. У 2002 році - кількість ліквідованих осередків нелегального вживання та виготовлення наркотиків зросла з 1,5 тис. до 2,3 тис., майже на чверть збільшилася кількість ліквідованих нарколабораторії (з 110 до 142). Більше на 60,5 % викрито злочинів з "відмивання" брудних грошей для продовження наркобізнесу, ніж за 2001 рік (з 81 до 130). У 2003 році виявлено 57,4 тис. наркозлочинів, понад третину яких складають тяжкі та особливо тяжкі, утому числі - 17,5 тис. фактів збуту наркотиків. Припинено діяльність 2,5 тис. осередків для виготовлення та вживання наркотиків, виявлено649 злочинів, пов'язаних зі схилянням до вживання наркотиків, з яких 114 - відносно неповнолітніх. З незаконного обігу вилучено 16 т макової соломи і 5,8 т марихуани, знищено незаконних посівів снодійного маку та конопель на загальній площі понад 800 тис. кв. м. Якщо в 1995 році було виявлено 1 нарколабораторію з виготовлення ацетильованого опію з використанням промислового обладнання, то у 2000 р. - вже 93, а в 2003 р. ліквідовано 224 такі підпільні лабораторії.
Резюме:
- усталені регіони розповсюдження наркоманії свідчать про наявність внутрішньорегіональних осередків виготовлення та збуту "традиційного українського наркотику" - ацетильованого опію з снодійного маку та марихуани - з коноплі;
- зростаюча кількість ліквідованих нарколабораторій, що

 
 

Цікаве

Загрузка...