WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат

Загальна характеристика наркобізнесу в Україні - Реферат


Реферат
на тему:
Загальна характеристика наркобізнесу в Україні
Розпочинаючи серйозну розмову щодо наркобізнесу в нашій державі, одразу спадає на думку далека латиноамериканська країна Колумбія з її розвиненою кокаїновою та героїновою індустріями, потужними наркокартелями, селянами, які у загублених тропічних хащах з ранку до ночі гноблять спини на доглянутих наркоплантаціях задля отримання елементарних коштів на життя та годування власних сімей, й буквально сільськогосподарською галуззю культивування наркотикомістких рослин та первинною переробкою кокаїнового листя на пасту, з якої згодом в одній з країн Латинської Америки, або десь у далекій Західній Європі чи США вироблять умільці-хіміки коли чистий порошок, а коли й не дуже високого ґатунку на ім'я "біла смерть" - кокаїн - один з найпотужніших наркотиків рослинного походження.
Згадаєш мимоволі й Афганістан, звідки певний час "Балканським маршрутом", а вже сьогодні за допомогою відносно нового "Шовкового наркошляху" [1, с. 37], бо перший із названих наркотрафіків став для організованого транснаціонального наркобізнесу непривабливим через перенасиченість героїнового наркоринку, війну в Югославії та введення в Ірані покарання у вигляді смертної кари для наркоторговця, затриманого з будь-якою кількістю наркотику, - транзитом - до Пакистану, а потім, через Таджикистан, вже до всього пострадянського простору контрабандне прийшла разом із воїнами-афганцями й зловісна культура внутрішньовенного споживання героїну та опію - так званих важких наркотиків опіатної групи. Фахівці стверджують, що від 70 до 80 % у світовому виробництві героїну складає "продукт" саме афганського походження.
За інформацією Міжнародного комітету з контролю за наркотиками, нині весь героїн на нелегальному наркоринку України є афганським*.
Привабливо названим "Шовковим шляхом" - з Центральної та Південно-Західної Азії транзитом через Росію й Україну до Західної Європи постачається зовсім не легкий, коштовний, однойменний матеріал, а важкий наркотик знов-таки рослинного походження - героїн разом із гашишем - похідною від наркотикомістких рослин каннабісної групи. Частіше за все героїн, наприклад в Афганістані, виготовляється у побутових умовах за допомогою брудних примітивних приладів та сімейного наркопідряду. Під час догляду за врожаєм опійного маку - основи майбутнього героїну - задіються майже всі без винятку члени родини нарковиробника.
Західна Європа теж "не відстає" від розвинутих мусульманських країн Центральної та Південно-Західної Азії у сенсі виробничого наркобізнесу. Вона відрізняється "заздрісною" постійністю у напрямі постачання на ринок синтетичних наркотиків - амфетаміну, метамфе-тамінів, "Екстазі" - клубно-розважального наркотику та галюциногену ЛСД (рисунок).
За даними ДБНОН МВС України, тільки за 3 місяці 2004 року зафіксовано понад 500 фактів обігу на території України названих наркотичних засобів і психотропних речовин. За цей же час з вуличної роздрібної торгівлі вилучено більше ніж 3,6 кг героїну та кокаїну, 15 тис. доз амфетаміну та "Екстазі".
За словами начальника ДБНОН МВС України А. Науменка, з початку 2004 p., який оголошено роком боротьби з наркозлочинністю, тільки ДБНОН вилучено понад 2 кг амфетамінів. Так, 3 особи - два громадянина України, один з яких раніше засуджений, та громадянин Польщі - підозрюються у контрабанді з-за кордону та збуті у Львівській обл. сильнодіючих психотропних речовин групи амфетамінів, що завозилися з Польщі по 2,5 дол. США за таблетку та збувалися у молодіжному середовищі Львівщини у 10 разів дорожче. При затриманні у наркоділерів було вилучено 850 таблеток. Порушена кримінальна справа за ст. 307-3 Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна [2].
Рисунок.
Саме тут знову постає запитання: а чи буде даний захід превентивним, якщо не виявлено особу (або осіб), що саме забезпечували наркоторговців психотропами на території Польщі для контрабанди та подальшого збуту вже на території України; не з'ясовано й дійсне джерело даних речовин і усередині іноземної держави. Тут виникає абсолютно зрозуміла відповідь - знову бракує налагодженої взаємодії та координування спільної діяльності правоохоронних органів держав-постачальників (виробників наркотиків) і держав-потенційних споживачів.
Тим більше, що у липні 2003 року в Україні розпочато запровадження 1-ої фази проекту спільної Програми ЄС та ПРООН "Україна, Білорусь, Молдова проти наркотиків" (BUMAD), загальним завданням якої є зниження інтенсивності НОН як на території зазначених країн, так і на шляху їх незаконного переміщення до країн-членів ЄС [3]. Дана програма фінансується Європейським Союзом та передбачає збалансований підхід до вирішення питань, пов'язаних як із заборонною наркополітикою, так і заходами щодо зниження попиту на наркотики та підсилення співробітництва регіонів у цій сфері. Цікавим є те, що проектом передбачено розвиток мережі недержавних організацій, які діють у напрямі лікування наркозалежних осіб у поєднанні зі зменшенням негативних наслідків нарковживання - йдеться про створення і функціонування безплатних круглодобових обмінних пунктів шприців. Є вже певний досвід організації такої регіональної роботи у Росії та країнах Балтії, що уможливило зниження рівня захворюваності на ВІЛ-СНІД та стимулювання самостійної відмови від героїну за допомогою замісної метадонової терапії, що поєднує в собі участь лікарів-наркологів, сімей наркозалежних та активний соціальний стимул-можливість працевлаштування та отримання засобів для життя.
Безумовно, протидіяти наркобізнесу необхідно постійно і на всіх рівнях, але система боротьби має бути розроблена з урахуванням не лише одноразових операцій з виявлення, розкриття та знешкодження конкретних груп наркоділків лише на території України, а повинна мати такий системний та гнучкий механізм, який передбачав би, по-перше, врахування змінного та відновлюваного характеру наркобізне-су - на місці ліквідованої групи наркоділерів виникне нова, ймовірно, більш пристосована до способів ведення оперативно-розшукової діяльності правоохоронців, більш законспірована з урахуванням провалів попередників і тому з більшим ступенем латентності. Це аргументується також і тим, що у разі конфіскації товару та арешту ринкового оператора, або його загибелі роздрібна ціна у масштабах наркоринку не змінюється та наркоспоживач у будь-якому разі має забезпечуватися наркотиком [4, с. 54]. По-друге, вкрай важливим завданням постає виважена міжнародна співпраця, оскільки віддаленість країн-виробників та країн-споживачів одна від одної відбивається на конспіруванні діяльності наркобізнесу на всіх його етапах. Основний платоспроможний попит на наркотики припадає на країни з розвиненими правовими системами, де закон (заборона наркобізнесу) суворо виконується, тоді як виробляються наркотики у тих країнах, де правова система відносно слабка або терпима до наркобізнесу [4, с. 52]. Алепорівняльний аналіз зарубіжного кримінального законодавства вимагає окремого розгляду з метою з'ясування суто законодавчих детермінант поширення наркобізнесу.
Дійсно, перебуваючи у транснаціональній "наркооблозі" (див. рис.), важко втриматися - коли етнічним наркоугрупованням (циганам, нігерійцям, пакистанцям на території нашої держави), а часто й українським громадянам у складі

 
 

Цікаве

Загрузка...