WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальні проблеми боротьби з контрабандою у сфері зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

Загальні проблеми боротьби з контрабандою у сфері зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

заходи на державному рівні систематично вживаються, проте в цілому ситуація в країні залишається складною, що є свідченням браку фахових сил та належного фінансування галузі.
Не залишається поза увагою правоохоронних органів проблема ефективної боротьби з організованими групами та злочинними організаціями, що здійснюють контрабандні операції з лікеро-горілчаними виробами. Слід зазначити, що, починаючи з 2000 року, в державі остаточно сформувалися вантажопотоки контрабандного ввозу лікеро-горілчаної продукції.
Протиправні поставки даного виду товарів умовно можна поділити на три основні групи:
- контрабандні поставки спирту та лікеро-горілчаної продукції з Російської Федерації;
- морським транспортом з країн Чорноморського регіону;
- з країн далекого та ближнього зарубіжжя, що оформлені в митному відношенні у Західних регіонах України.
Таким чином серед злочинних організацій, що займаються оптовою торгівлею лікеро-горілчаною продукцією, відбувся чіткий поділ сфер впливу. Представниками етнічних груп контролюється ринок дешевих лікеро-горілчаних виробів, в основному ввезеного з Молдови. Вино до України надходить маркованим акцизними марками із комплектом дозвільних документів. Однак, при більш пильних перевірках стає очевидним, що акцизні марки в більшості є підробленими, вантажні митні декларації із зазначеними номерами не оформлялися, а походження лікеро-горілчаних виробів є невідомим.
Активізація боротьби з контрабандою лікеро-горілчаних виробів та спирту викликала ще одну проблему. Відповідно до вимог чинного законодавства України, конфіскована продукція підлягає або реалізації - у разі, якщо вона якісна, або знищенню. Така ситуація є потенційно привабливою сферою для зловживань.
Злочинні угруповання опановують нові транспортні шляхи відправки за кордон різних видів риби та продуктів з неї.
Сьогодні в Україні немає у вільному продажу рибопродукції належного асортименту, обсягу та за доступними цінами. На наш погляд, це є свідченням кризового стану галузі і непомірних податків. Проте, існує й інша точка зору, так як понад 50 % виловленої в українських водоймах риби потрапляє до іноземних портів контрабандно. Представники контролюючих органів стверджують, що вітчизняна рибопродукція вивозиться за межі кордону безконтрольно, прямо з місць промислового вилову. Ніяких грошових коштів до Державного бюджету України не надходить. Весь прибуток (не оподаткований ні українськими, ні закордонними податками) осідає в кишенях приватних осіб - керівників риболовних організацій.
Постійні реорганізації зруйнували систему державного контролю та управління. Безсистемна приватизація призвела до передачі практично всього вітчизняного флоту у приватні руки, і, як наслідок, - до криміналізації сфери рибальства. Риболовний флот, відійшов під керівництво приватних судновласників. І кожний із них став учасником ЗЕД. Саме ці чинники стали причиною розвалу риболовної галузі України.
До сфери інтересів організованих груп і злочинних організацій України традиційно входить контрабандний вивіз дорогоцінних і рідкоземельних металів, а також - дорогоцінного каміння.
Ще одним проявом організованої злочинності є контрабандний вивіз ресурсів рослинного та тваринного походження. Так, останніми роками почастішали випадки митних правопорушень, що пов'язані з незаконним вивозом об'єктів флори та фауни, які охороняються згідно з вимогами чинного законодавства.
Концентрація й активізація діяльності злочинних угруповань на цьому ринку почалася наприкінці 90-х років минулого сторіччя. На сьогодні, вважаємо, що фактично вже завершилося злиття кримінальних угруповань Сходу та Заходу України, що спеціалізуються на контрабанді тварин та рослин, із кримінальними структурами й організованими групами за кордоном, в основному в Російській Федерації та Молдові, частково в країнах Західної Європи.
Сьогодні в кожній із них чітко визначений розподіл обов'язків - частина членів злочинних угруповань здійснює тільки пошук та скуповування майбутнього контрабандного товару, друга - збереження і транспортування його на склади всередині країни, третя - забезпечує його вивіз за межі України [4].
Враховуючи актуальність проблеми боротьби з порушеннями митних правил у напрямі псевдо експорту, при здійсненні митного оформлення якого суб'єктами ЗЕД використовуються підроблені документи, завищується митна вартість товарів, розробляються витончені схеми для незаконного повернення податку на додану вартість, переміщується через державний кордон контрафактна продукція, вважаємо за необхідне першочергово:
1) підвищити ефективність боротьби з незаконним вивезенням за межі митної території України продукції, виробленої вітчизняним товаровиробником (особливо обладнання, устаткування тощо), а також посилити контроль за додержанням законності її оформлення у митному відношенні;
2) при здійсненні митного оформлення продукції, виробленої вітчизняним товаровиробником, здійснювати суцільний контроль стосовно оформлення документів, які є підставою для переміщення продукції через митний кордон України, з метою виявлення та недопущення завищення митної вартості та незаконного повернення податку на додану вартість.
Такі заходи слугуватимуть:
- реалізації державної політики у сфері митної справи;
- сприянню розвитку міжнародної торгівлі;
- захисту економічних інтересів України;
- сприянню ЗЕД її суб'єктам в отриманні права діяти за спрощеними принципами й правилами митного контролю та митного оформлення зі звільненням від окремих процедур;
- дотриманню митного законодавства суб'єктами ЗЕД та митними органами;
- запобіганню та протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом;
- забезпеченню "прозорості" процедур контролю митного оформлення товарів та контрольованості його результатів [5].
Окремим напрямом підвищення боротьби зі злочинністю у сфері ЗЕД має стати надання додаткових прав митним органам на проведення дізнання по інших видах злочинів. Це потребує внесення змін (уточнень) до ст. 101 Кримінально-процесуального кодексу України2. Надання Державній митній службі України додаткових повноважень як органу дізнання має прискорити процес проведення необхідних слідчих дій з метою виявлення ознак злочину та встановлення осіб, що його вчинили. Саме відсутність "силових" важелів впливу на протиправну діяльність імпортерів та експортерів найбільше заважає здійсненню ефективної боротьби з контрабандою у зазначеній сфері.
Список використаних джерел
1. Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (Відп. ред.) та ін. - К.: Вид-во "Укр. енцикл." - 2001. - Т. 3. - С. 789.
2. Рамочная конвенция по контролю над табаком: Серия технических очерков // http://contact.tobinfo.org/.
3. Зеленая контрабанда. 18 февраля 2005 // http://www.logistic.ru/.
4. Весь сор в одной избе //http://компромат.ru/.
5. Про затвердження Положення про Центральне бюро аналізу ризиків та аудиту: Наказ Державної митної служби України від 2 грудня 2003 року № 820 // http://www.nau.kiev.ua/.

 
 

Цікаве

Загрузка...