WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальні проблеми боротьби з контрабандою у сфері зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

Загальні проблеми боротьби з контрабандою у сфері зовнішньоекономічної діяльності - Реферат


Реферат
на тему:
Загальні проблеми боротьби з контрабандою у сфері зовнішньоекономічної діяльності
Питання боротьби зі злочинністю у сфері економічної діяльності є актуальними хоча б тому, що вони відбивають доволі хиткий стан вітчизняної економіки, що, у свою чергу, становить потенційну загрозу не лише становленню ринкової економіки, але й подальшому її розвитку.
Як стверджують експерти з питань боротьби зі злочинністю у сфері економіки, останніми роками динамічно зростала питома вага злочинів даного спрямування. Однією з найбільш криміналізованих є сфера зовнішньоекономічної діяльності (далі - ЗЕД).
Так, досить розповсюдженого характеру набули факти здійснення експортного постачання з території України високоліквідної продукції на адресу закордонних компаній, при цьому частина валютних коштів експортерам продукції не повертається і незаконно зберігається на рахунках закордонних банків. Валютні кошти з офшорних юрисдикцій, як правило, не надходять з тих контрактів, які укладено за попередньою домовленістю між вітчизняними експортерами та закордонними компаніями.
Окрім цього, існує безліч інших способів вчинення злочинів у сфері ЗЕД. Зазначене є підставою для того, щоб стверджувати: злочини, що вчинюються у сфері ЗЕД, є однією із умов існування корупції та хабарництва у даній галузі правовідносин. У той же час, корупція та хабарництво у сфері ЗЕД нерозривно пов'язані з таким злочинним явищем, як контрабанда.
Боротьба з контрабандою має загальнодержавне значення. Цей процес щільно співвідноситься із питаннями забезпечення економічної та національної безпеки України, тому що контрабандні операції завдають відчутної шкоди економічним інтересам країни, вітчизняному товаровиробнику, а також є одним із видів "тіньової" економіки.
Після проголошення керівництвом країни курсу на активізацію заходів, спрямованих на боротьбу з корупцією та хабарництвом, дані напрями боротьби набули ще більшої пріоритетності. Такі заходи неодмінно сприятимуть зменшенню кількості контрабандних операцій.
Загалом, контрабанда (італ. [венеціан.] contrabando, від contra - проти, bando - урядовий указ) - незаконне переміщення через митний кордон держави товарів, валюти, цінностей та інших предметів [1, с. 319].
Безпосереднє здійснення реалізації державної політики у сфері боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил покладено на митні органи1.
Разом з тим, сучасна контрабандна діяльність добре організована та утворює серйозну загрозу як для вітчизняної економіки, так і для національної безпеки країни, тому що до державної скарбниці не доходять мільярди гривень прибутку тих компаній, які діють поза межами правового поля.
Обсяги контрабандного переміщення товарів можна визначити, проаналізувавши різницю між всесвітнім експортом та імпортом, так як більшість "зниклих" товарів переміщено саме контрабандними шляхами.
Наявність "чорного" ринку також означає зменшення прибутку і для "серйозних" компаній, які працюють легально, що, у свою чергу, слугує економічною основою існування організованих груп і злочинних організацій. Контрабанда стала найбільш переконливим аргументом проти політики урядів країн світу, які хочуть скоротити споживання за допомогою збільшення оподатковування імпортованого товару.
Контрабанда у великих масштабах означає наявність кримінальних організацій і досить розвиненої системи поширення контрабандних товарів на місцевому рівні, а також - незабезпечення належного контролю міжнародних пересувань безмитних товарів. Міжнародні аспекти великомасштабної контрабанди очевидні - вона охоплює міжнародні марки, що випускаються транснаціональними компаніями і поширюються кримінальними організаціями, які діють у всіх частинах світу і можуть у великих кількостях безмитно купувати товари, котрі до цього "зникли" при міжнародних перевезеннях.
Найпростіший спосіб безмитної купівлі товарів - це його купівля при "транзиті". Транзит - це система пільг, що сприяє розвитку торгівлі. Її зміст полягає в тимчасовому припиненні дії звичайних митних зборів, акцизу та податку на додану вартість на продукцію, що надходить та призначена для третьої країни при транспортуванні через певну митну зону.
Шахрайські операції, зазвичай, проявляються у перекуповуванні товару кількома покупцями між первинним придбанням товару і його "зникненням" із легального обігу. Основне завдання шахрая полягає в тому, щоб його не виявили. Механізм, що використовується для ускладнення пошуку, полягає в організації проходження товару через численну кількість власників за короткий проміжок часу. Мета полягає в тому, щоб:
- кінцевого власника було неможливо виявити;
- зв'язок між послідовними власниками був якомога менше помітним.
Тому нині вимагається активізація процесу боротьби з контрабандою товарів. Проте, щоб досягти позитивних результатів на даному напрямі, необхідно діяти на міжнародному рівні та вживати заходів щодо спрощення торгових маршрутів. Міжнародне транспортування товарів повинно здійснюватися під суворим контролем державних органів, для уникнення наявної ситуації, в якій третина щорічного глобального експорту стає контрабандою.
Превентивні заходи, що спрямовано на зниження рівня контрабандних операцій, повинні містити наступні вимоги:
- суттєве збільшення штрафних санкцій;
- обов'язкова наявність акцизної марки на виробах, де це передбачено;
- спеціальне упаковування та маркування продукції, що вказує на її безмитний статус;
- безумовна наявність спеціальної ліцензії для виробництва, експорту, імпорту, оптової та роздрібної торгівлі, а також збереження товару;
- законодавчо зобов'язати кожного виробника товарів друкувати свій унікальний серійний номер на всіх виробах;
- систематичне та суворе ведення обліку товарів;
- детальне позначення країни, для якої призначені експортні товари, попередження про потенційну шкоду для здоров'я, інструкції про правила користування були зроблені відповідно до чинного законодавства країни імпортера;
- надати експортерам право оформляти митні заставні на постачання товарів та здійснювати їх закриття лише в тому разі, якщо доведено, що партію доставлено до свого пункту призначення [2].
Одна зі схем, по якій товар контрабандно вивозиться з країни, діє таким чином: створюються фірми-одноденки, які, здійснивши реєстрацію у контролюючих органах, укладають кілька контрактів на експорт певного товару N. Оформлюються паспорти угод у банках, відкриваються рахунки, і потім декілька місяців за кордон йдуть активні поставки товару N. Частина валюти там і залишається, а отримані грошові кошти знімаються з розрахункових рахунків по корпоративних пластикових картах, що оформлені на юридичних осіб. На завершальному етапі відбувається онулювання банківських рахунків, "розчинення" фіктивних фірм і, як наслідок, контрабандисти в такий спосіб (в переважній більшості випадків) уникають відповідальності за порушення митних правил, сплати податків,контролю за законністю придбання товарів, ревізії тощо [3].
І хоча відповідні організаційно-правові

 
 

Цікаве

Загрузка...