WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Забезпечення законності у сфері підприємництва: кримінологічний аспект - Реферат

Забезпечення законності у сфері підприємництва: кримінологічний аспект - Реферат

у ВКВ, або придбання товарів.
Все це, на жаль, вже тоді сприяло формуванню у населення негативної думки щодо підприємницької діяльності.
Сьогодні Україна робить активну спробу прориву до ринкової цивілізації. На жаль, зазначене містить у собі ідеалізацію нової суспільно-економічної системи. Перші кроки на цьому шляху дали паростки у вигляді класичних для Заходу і не відомих для України явищ, а саме: організована злочинність, рекет, вбивства "на замовлення", "відмивання" грошей і т. ін. За умов переходу економіки України до ринку спостерігалося стрімке зростання злочинності, зміна її структури.
Так, якщо коефіцієнт злочинності у 1990 році, обчислений на 100 тис. населення, дорівнював 710, то у 1998 році, з розрахунку на 100 тис. населення було скоєно вже 1136 злочинів. Проте, необхідно відмітити, що протягом 1995-1998 років у динаміці злочинності відбулися окремі позитивні зміни. Кількість зареєстрованих злочинів скоротилась з 642 до 576 тис. злочинів, або на 10,3 %. Зменшилась за цей період (на 19,6 %) і кількість зареєстрованих тяжких злочинів. У 2003 році було зареєстровано вже 566,4 тис. злочинів, що на 23,1 % більше, ніж у 2002 році. Коефіцієнт злочинності, обчислений на 100 тис. населення становив 1185 злочинів.
На тлі кризових явищ та посилення структурних деформацій в економіці залишається стійкою тенденція до зростання кількості злочинних проявів у цій сфері. За 1990-1998 роки кількість викритих злочинів економічної спрямованості зросла майже у 1,9 рази і дорівнювала 65,3 тис. Рівень криміналізації економіки у 1998 році, обчислений з розрахунку на 100 тис. населення, зайнятого суспільно-корисною працею, складав 293. Протягом 1995-1998 років спостерігається стрімка криміналізація багатьох сфер і галузей економіки, зокрема: банківської, кредитно-фінансової та зовнішньоекономічної сфери діяльності, процесу приватизації, паливно-енергетичного та аграрно-промислового комплексів, транспорту і т. ін. Предметами злочинних посягань залишаються кредитні кошти юридичних та фізичних осіб, енергоносії, сировина, метали, продукція промисловості та сільського господарства і т. ін.
Ступінь криміналізації економіки, масштаби її "тіньового" сектора перетворилися на одну з головних загроз національній безпеці держави.
За даними Міністерства внутрішніх справ України, у сфері економіки у 2004 році викрито 44,2 тис. злочинів, що на 10,2 % більше, ніж у 2003 році. З них 23,4 тис., або більше половини становлять тяжкі та особливо тяжкі, злочини проти власності склали 16,2 тис., або більше третини, у сфері службової діяльності - 16,6 тис., у тому числі зловживання владою або службовим становищем - 6,0 тис., злочини у господарській діяльності - 8,6 тис. [10].
При цьому слід враховувати досить обмежену практичну цінність вказаних статистичних даних, оскільки саме злочинності у сфері економічних відносин притаманний один з найбільш високих рівнів латентності, у зв'язку з чим фактична кількість злочинів, що вчинюються в економічній сфері, є набагато більшою від наведених даних.
Протягом 90-х років негативні тенденції в економіці держави зумовили поглиблення криміналізації підприємницької сфери діяльності. За даними МВС України, у 1998 році в комерційних структурах було викрито майже 9,6 тис. злочинів, що в 1,6 рази більше, у порівнянні з 1996 ро ком. Протягом даного часу у цьому секторі економіки більш як у 3 рази викрито злочинів, скоєних організованими злочинними угрупованнями. Рівень криміналізації підприємницької сфери у 1998 році, обчислений на 100 тис. зайнятих у малому і середньому бізнесі, дорівнював 564, що майже удвічі більше рівня криміналізації економіки в цілому [11].
Як свідчить оперативно-слідча практика, найбільш поширеними видами злочинних проявів з боку суб'єктів підприємницької діяльності є ухилення від сплати податків, шахрайство з фінансовими ресурсами, розкрадання, приховування валютної виручки тощо. Протягом 1996-1998 років кількість злочинів, пов'язаних з ухиленням від сплати податків, зросла з 5,9 тис. у 1996 році до 10,5 тис. у 1998 році, або на 78,0 %.
Одним з розповсюджених видів правопорушень у сфері оподаткування стає ухилення від сплати акцизного збору. Підрозділами податкової міліції у 1998 році виявлено понад 15 тис. таких порушень, по яких донараховано 34 млн грн. Вилучено необлікованих і без марок акцизного збору алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 31,5 млн грн. Переважно ухилення від сплати податків здійснюється з використанням "фіктивних" фірм, за допомогою яких відбувається легалізація "тіньових" доходів, "відмивання брудних" грошей шляхом проведення фіктивних операцій через рахунки в комерційних банках, здійснюються інші протиправні операції в різних секторах і галузях економіки. Протягом 1998 року викрито та припинено діяльність близько 2,9 тис. фіктивних фірм, розшукано понад 22,2 тис. неплатників податків. Легалізація злочинного капіталу шляхом створення низки фіктивних комерційних структур дає можливість лідерам організованих злочинних угруповань та наближеним до них особам відкрито впливати на суб'єктів економічних відносин, процес розподілу суспільного продукту, діяльність державних установ і організацій.
За оцінками Генеральної прокуратури України, у 1998 році на території держави діяло понад 200 організованих злочинних угруповань, якими контролювалося майже 12 тис. підприємницьких структур.
Дещо зменшилася, у порівнянні з 2002 роком, кількість виявлених злочинів у сфері оподаткування у 2003 році з 9,7 до 9,3 тис. злочинів.
Такі злочини набули найбільшого розповсюдження в тих регіонах, де сконцентровано промисловий та банківський потенціал і найактивніше відбуваються приватизаційні процеси. Зокрема, серед порушених 4,7 тис. кримінальних справ про ухилення від сплати податків майже 90 % складають ухилення в особливо великих розмірах, по 332 кримінальних справах цієї категорії завдані державі збитки становлять понад 1 млн грн.
Кримінологічний аналіз правопорушень, які вчинюються у сфері оподатковування, свідчить про високий рівень кримінального професіоналізму, постійне удосконалення правопорушниками механізмів вчинення таких діянь, участь у злочинній діяльності окремих представників влади, у тому числі співробітників правоохоронних та контролюючих органів.
Характерною сучасною ознакою здійснення суб'єктами господарювання зовнішньоекономічних операцій стало постійне напрацювання та активне впровадження організованими злочинними угрупованняминових схем повернення податку на додану вартість за рахунок так званого фіктивного експорту або безпідставного завищення вартості експортованих товарів у декілька тисяч разів. Такі протиправні схеми нерідко свідомо використовуються керівниками великих підприємств легального сектору економіки для зменшення податкових зобов'язань перед державою та легалізації таких коштів з подальшим їх вивезенням за кордон.
Практика роботи правоохоронних органів та матеріали перевірок контролюючих органів свідчать про те, що упродовж останніх років у сфері економічних відносин набувають поширення нові види правопорушень і злочинів.
Негативні наслідки ухилення від сплати податків та незаконного отримання значних грошових сум відшкодування податку на додану вартість у зовнішньоекономічній сфері вже набувають масштабів, порівняних із доходами державного бюджету.
Кримінальні формування продовжують активно займатися легалізацією капіталу, здобутого злочинним шляхом, використовуючи при цьому зв'язки з корумпованими чиновниками органів влади

 
 

Цікаве

Загрузка...