WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Економічний стан та криміногенна ситуація в електроенергетичній галузі України - Реферат

Економічний стан та криміногенна ситуація в електроенергетичній галузі України - Реферат

електричну енергію, є структура споживання палива тепловими електростанціями європейських країн, динаміка попиту на електричну енергію, наявність та структура встановленої потужності у цих країнах. За прогнозами експертів, до 2010 р. очікується суттєве зростання частки споживання газу електростанціями країн UСТЕ і, як наслідок, її подорожчання, а очікуване зростання частки електроенергії, що виробляється на АЕС, призведе до збільшення попиту на дефіцитну пікову потужність і електроенергію.
Одним із важливих питань в електроенергетичній галузі є забезпечення енергетичної безпеки України. Як обсяги встановлених енергогенеруючих потужностей, так і обсяги виробництва електричної енергії свідчать про можливість України повністю задовольнити внутрішній попит на електричну енергію та здійснювати її експорт. Однак, вже найближче майбутнє вимагатиме значних коштів для оновлення обладнання, продовження ресурсу ТЕС, ГЕС і АЕС, організації маневрових потужностей. Однак, в електроенергетиці не створено умов щодо стимулювання інвестиційних процесів, у тому числі - для залучення недержавних джерел фінансування.
У вирішенні питань забезпечення екологічної безпеки функціонування об'єктів електроенергетики першочергового забезпечення набувають заходи відповідної модернізації обладнання теплових електростанцій. Обсяги викидів ТЕС в атмосферу окислів сірки, пилу становлять близько 60 % від усіх викидів промислових підприємств України. Проблема зниження викидів забруднюючих речовин теплових електростанцій може бути вирішена тільки на основі використання нових технологій, які мають впроваджуватися у процесі проведення модернізації обладнання. Перші проекти вже реалізуються на Зміївській, Старобешівській та Бурштинській ТЕС.
У сфері підвищення рівня безпеки функціонування об'єктів електроенергетики найбільш пріоритетними є питання, пов'язані з ядерною та радіаційною безпекою АЕС. Необхідно зазначити, що на сьогодні не вирішено питання створення фонду виведення з експлуатації ядерних установок, які відпрацювали свій ресурс, та фонду поводження з радіоактивними відходами. Потрібні також додаткові заходи для досягнення світового рівня ядерної та радіаційної безпеки, враховуючи вимоги Конвенції про ядерну безпеку.
Відповідно до Конституції України однією з основних функцій держави є забезпечення її економічної безпеки, яка може полягати у створенні сприятливих умов для нормального розвитку всіх сфер економіки країни. На думку економістів, не останню роль у цьому процесі відіграє електроенергетична галузь.
За даними правоохоронних органів, останнім часом особливе занепокоєння викликає ситуація в електроенергетичній галузі. Ця галузь на сьогодні є однією з найважливіших складових енергетичної безпеки країни. Діяльність правоохоронних органів останнім часом сконцентрована на попередженні різних видів економічних злочинів саме у галузях стратегічного призначення, до яких належить і електроенергетична галузь.
Кількість виявлених злочинів у цій галузі, за даними Генпрокуратури та правоохоронних органів України, є найвищою у паливно-енергетичному комплексі та перевищує кількість злочинів у паливній галузі майже у 1,4 рази, у нафтопереробній і газовій - у 2,8 рази, у вугільній - у 1,5 рази.
Протягом 2000-2004 років тільки органами внутрішніх справ та прокуратури у галузі викрито більше 12,5 тис. злочинів, з яких майже 5,3 тис. - тяжких та особливо тяжких, у тому числі: привласнення, розтрат та зловживання - 1,53 тис., посадових злочинів - 2,7 тис. Виявлено осіб, які скоїли злочини, - 4015.
Встановлена сума матеріальних збитків склала майже 160 млн грн.
Протягом 2000-2004 років в електроенергетичній галузі до кримінальної відповідальності було притягнуто 3363 особи, з яких 710 (21,1 %) - посадових осіб, а саме:
- 244 (7,3 %) - керівники підприємств;
- 169 (5,0 %) - керівники підрозділів підприємств;
- 158 (4,7 %) - матеріально-відповідальні особи;
- 100 (3,0 %) - фінансово-бухгалтерські працівники;
- 39 (1,1 %) - державні службовці.
На ці категорії працівників припадає понад 50 % матеріальних збитків в результаті скоєння злочинів.
Із загальної кількості злочинів 21,0 % було вчинено групою осіб, решта скоюювалася однією особою.
Перевірками ГоловКРУ електроенергетичної галузі за період 2001-2003 рр. встановлено численні фінансові порушення, а саме:
- не забезпечено належний рівень фінансової дисципліни. Зокрема, лише протягом 2003 року підприємствами електроенергетики допущено порушень фінансово-бюджетної дисципліни загалом на 63 млн грн;
- неналежний стан організації бухгалтерського обліку на підприємствах галузі призводить до викривлення бухгалтерської звітності та недостовірності відображення активів і пасивів у балансі;
- формальне ставлення керівництва гідроенергогенеруючих компаній до проведення річних інвентаризацій сприяє виникненню недостач та лишків державного майна;
- недосконалість механізму проходження коштів цільової надбавки з моменту їх надходження від ДП "Енергоринок" до моменту перерахування на електрогенеруючи підприємства надає можливість банківськім структурам потенційну можливість тимчасового використання бюджетних ресурсів на власну користь.
За результатами перевірок об'єктів електроенергетичної галузі за період 2001-2003 рр., проведених органами ДКРС, відшкодовано і поновлено незаконних витрат та інших порушень фінансової дисципліни майже на 2 млн грн, складено 21 протокол про адміністративні правопорушення з фінансових питань, правоохоронним органам направлено 382 матеріалів перевірок, за результатами розгляду порушено 93 кримінальні справи.
Керівники та матеріально-відповідальні особи суб'єктів господарювання використовують різноманітні механізми протиправної фінансово-господарської діяльності з метою особистого збагачення, отримання неконтрольованих державою прибутків, вивозу за межі України грошових коштів та товарно-матеріальних цінностей.
Так, у Вінницькій області порушено кримінальну справу відносно колишнього директора Ладижинської ТЕС ВАТ "Західенерго", головного бухгалтера цього підприємства,директора ПП "Каміла" та директора ПП "Рубін", які оформили низку фіктивних документів щодо заборгованості бюджету з повернення їм ПДВ за здійснення експортних операцій. Сума викрадених коштів у вигляді незаконного відшкодування ПДВ шляхом створення штучних заборгованостей та фіктивних фірм ПП "Каміла" та "Рубін" склала 1,8 млн грн.
Великих збитків завдають державі посадові особи підприємств при застосуванні безгрошових схем розрахунків.
У Хмельницькій області порушено кримінальну справу відносно посадових осіб Теофіпольського РЕМ ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго", які в порушення вимог статей Закону України "Про електроенергетику" незаконно провели погашення взаємної заборгованості шляхом взаємозаліків товарно-матеріальними цінностями, виконаними роботами та наданням послуг з промисловими споживачами електроенергії Теофіпольського району на суму 1 млн 700 тис. грн.
Аналіз статистичних даних правоохоронних органів та вибіркове вивчення матеріалів кримінальних справ свідчить про те, що найбільш поширеними правопорушеннями у електроенергетичній галузі є [4]:
- розкрадання державного або колективного майна у великих та особливо великих розмірах;
- нецільове використання бюджетних коштів;
- привласнення, розтрата грошових коштів та товарно-мате ріальних цінностей;
- хабарництво;
- ухилення від сплати податків;
- навмисне укладання збиткових угод з комерційними структурами;
- зловживання посадовим становищем;
- безпідставне кредитування комерційних структур за рахунок державних енергоносіїв;
- фальсифікація документів під час реалізації енергоносіїв;
- незаконне одержання окремими посадовими особами пільгових умов підприємницької діяльності (шляхом використання

 
 

Цікаве

Загрузка...