WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Дотримання правоохоронними органами прав і свобод людини як один із важелів боротьби з корупційними проявами - Реферат

Дотримання правоохоронними органами прав і свобод людини як один із важелів боротьби з корупційними проявами - Реферат

син громадянки Р.І. Мазнюк - А.Н. Мазнюк 1980 р. н. з м. Маріуполя Донецької області. До підозрюваного у вчиненні злочину С.І. Могильняка. Маріупольським РВ УМВС області не було вжито ніяких запобіжних заходів. Прокуратура зобов'язала зазначений райвідділ оголосити розшук підозрюваного, хоча, як було встановлено, він постійно мешкав у своїх батьків, і лише майже через рік за втручанням Адміністрації Президента України оперативно-розшукові заходи були активізовані, у травні минулого року кримінальна справа за обвинуваченням С.І. Могильняка була направлена для розгляду до Апеляційного суду Донецької області.
За інформацією Уповноваженого ВР України з прав людини, наявні факти грубого і жорстокого поводження із затриманими і взятими під варту особами у спеціальних установах міліції та засудженими в установах Департаменту виконання покарань, тяганина при розслідуванні кримінальних справ.
Так, після звернення жителів Донецької області Л.Д. Михайловського з м. Артемівська, В.В. Сафонової з м. Донецька, Прокоф'євої із с. Володимирівка Артемівського району за порушення КПК України та допущену тяганину при розслідуванні кримінальних справ звільнено з посади начальника слідчого відділу Артемівського району, притягнуто до суворої дисциплінарної відповідальності ряд посадових осіб УМВС України в Донецькій області та Головного слідчого Управління МВС України.
Приклади злочинного, безвідповідального та бездушного ставлення працівників правоохоронних органів і, в першу чергу, органів внутрішніх справ можна перелічувати довго.
У той самий час дотримання прав і свобод людини останнім часом стає пріоритетним напрямом діяльності та перебуває під особливим контролем МВС України. Міністерством започатковано безкомпромісне і послідовне очищення його лав від тих, хто перевищує службові повноваження, порушує чинне законодавство та компрометує своїми діями звання працівника правоохоронних органів. Саме за таких мотивацій протягом поточного року з ініціативи МВС було звільнено понад 800 співробітників.
Як зазначає перший заступник міністра внутрішніх справ України В. Жук: "Десятки років силові правоохоронні структури у багатьох людей асоціювалися з насильством. Таку спадщину МВС залишило минуле століття. Тому згідно з проголошеними у МВС реформами актуальним стало прагнення змінити службові акценти в середовищі українських міліціонерів, де на передній план має вийти громадянин зі своїми проблемами, а боротьба зі злочинністю має вестися для людей, а не на угоду статистиці. Хоча на сьогодні ще і мають місце непоодинокі факти, коли люди за останні копійки змушені пробиватися до столиці в пошуках правди та захисту. Тому, розуміючи, що жодна реформа не робиться за один день, на недавній колегії міністерства було рішуче акцентовано, що неналежний розгляд заяв і скарг, особливо з приводу порушення конституційних прав і свобод громадян, буде розглядатися міністерством як неспроможність керівників очолювати доручену ділянку роботи з відповідними організаційними висновками" [3].
Наявними є також непоодинокі звернення громадян до Глави держави зі скаргами на неправомірні дії працівників прокуратури із зазначеного кола питань.
Так, до Адміністрації Президента України звернулась жителька м. Києва М.Г. Горкун: "Ще в лютому 2000 року прокуратурою Печерського району м. Києва порушено кримінальну справу по факту вбивства мого сина І.В. Горкуна. Оскільки на всі наші запити прокуратура Печерського району усно запевняла, що слідство триває, результатів поки ще немає, я звернулась до прокурора Печерського району. Відповіді не отримала. Це змусило мене звернутися зі скаргою до прокуратури м. Києва, яка повідомила, що ще в грудні 2000 року прокуратурою Печерського району слідство зупинено. А весь цей час я отримувала звідти неправдиві повідомлення, що слідство триває. І лише після втручання Адміністрації Президента України Прокуратурою м. Києва було скасовано постанову районної прокуратури про зупинення досудового слідства". До кінця 2003 року позитивних наслідків по справі не досягнуто.
Майже півтора року військовою прокуратурою Західного регіону України проводилось розслідування кримінальної справи за фактом умисного вбивства військовослужбовця в/ч А-3848 рядового контрактної служби О.М. Федуна, і лише після звернення матері загиблого Н.І. Кирищук до Адміністрації Президента 10 червня 2003 року досудове слідство було закінчено та пред'явлено обвинувачення військовослужбовцям в/ч А-3648 лейтенанту В.М. Цвєткову та рядовому за контрактом Омельянчуку у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст.101 КК України (редакції 1960 р.) та ч. 2 ст. 296 КК України.
Як свідчить аналіз, викликає нарікання діяльність судової гілки влади, яка безпосередньо і не входить до системи правоохоронних органів, передбачених законодавством, а самостійно відповідно до Конституції України уповноважена реалізовувати судову владу і згідно з наданими повноваженнями здійснювати правосуддя, направлене на захист конституційних прав і свобод громадян.
Незважаючи на суттєві зміни законодавства з питань судоустрою у червні 2001 року, практично не зменшується кількість скарг громадян з питань неправомірних дій працівників суду та оскарження судових рішень.
Так, протягом 2003 року до АдміністраціїПрезидента України надійшло 5,1 тис. звернень з питань оскарження судових рішень, 2,3 тис. листів з приводу тяганини в судах при розгляді кримінальних справ, 1,2 тис. скарг на неправомірні дії працівників суду.
Невпинно зростає також кількість скарг з приводу неповного та несвоєчасного виконання судових рішень щодо стягнення з підприємств, установ та організацій заборгованості по заробітній платні, регресних виплатах, а також щодо поновлення на роботі, виділення земельних часток (паїв) і т. ін. Якщо у 2002 році надійшло 5,2 тис. таких звернень, то у 2003 - 5,9 тис. (+13 %), а в першому півріччі 2004 року їх кількість складає уже 3,2 тис.
Це певною мірою свідчить про незадовільну організацію роботи структурних підрозділів Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо належного захисту прав і свобод громадян, які на сьогодні потребують значного вдосконалення діяльності.
За результатами дослідження можна дійти висновку, що діяльність правоохоронних органів держави ще не повною мірою відповідає вимогам сьогодення і повинна грунтуватися на конституційних принципах дотримання законності, захисту прав і свобод людини, права на повагу, свободу і недоторканність особи, житла, охорони власності громадян, таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, презумпції невинуватості. Працівники правоохоронних органів повинні поважати гідність особи, виявляти гуманне ставлення до неї, захищати права людини незалежно від її соціального походження, майнового та іншого становища, расової і національної належності, громадянства, віку, статі, мови та освіти, ставлення до релігії, політичних та інших переконань.
На сьогодні актуальним також є завдання впровадження ефективної державної політики розвитку всіх сфер суспільства і, в першу чергу, забезпечення законних прав і свобод громадян, втілення у життя політичних і економічних реформ, які забезпечили б добробут людей, стали основою правової держави та громадянського суспільства і сприяли б входженню країни до цивілізованої світової спільноти.
Необхідно усвідомити, що оперативне вирішення, захист і задоволення законних прав та інтересів громадян на сучасному етапі є одним із пріоритетних завдань діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів, відповідальним обов'язком їх посадових і службових осіб, фактором забезпечення суспільно-політичної та економічної стабільності в державі.
Можна сподіватися, що сучасна державна політика в Україні в галузі забезпечення прав людини стане прозорішою, адже ця сфера регулюється виключно нормативно-правовими актами лише вищого юридичного рівня - законами, конституційність яких досить легко визначається органом конституційного контролю. Вважаємо, що провідна ідея нашого суспільства - "непорушення прав і свобод людини та громадянина" - має стати не просто декларацією в діяльності правоохоронних органів, а принципом їх повсякденної роботи.
Список використаних джерел
1. Кондратьєв Я.Ю. Забезпечення органами внутрішніх справ прав і свобод людини в умовах політичної реформи // Наук. вісник Національної акад. внутрішніх справ України. - 2004. - № 4.
2. Конституція України від 28.06.1996 р.: Прийнята на V сесії Верховної Ради України // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. - Ст. 141.
3. Жук В.О. Ми за нове сприйняття іміджу міліції // Уряд. кур'єр. - 2004. - № 154. - Ст. 10.

 
 

Цікаве

Загрузка...