WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Досвід Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DEA) - Реферат

Досвід Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DEA) - Реферат

наркоугруповання [8, с. 26 - 29].
В ситуації, коли міжнародний наркобізнес зливається з транснаціональною організованою злочинністю та починає використовувати можливості інших проявів "чорного бізнесу", коли найбільшою зміною системи НОН є налагодження взаємної праці між конкуруючими наркоугрупованнями (росіяни співпрацюють з ізраїльтянами,Туреччина співпрацює з афганськими ОЗГ для використання "носіїв" героїну, українці наймаються латиноамериканськими наркокартелями для перевезення у трюмах кораблів кокаїну, що свідчить про згрупування ОЗГ та ЗО наркобізнесової спрямованості, коли організований наркобізнес згрупувався у світових масштабах, коли організована злочинність у сфері НОН не визнає жодної поваги до національних кордонів, вимагається консолідація на абсолютно новому рівні діяльності потужних державних і політичних лідерів і включення сучасних глобальних стратегій, які виходили б за межі національного законодавства однієї країни і територіального обхвату протидією.
Вважаємо, що використання міжнародного досвіду, у першу чергу, Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DЕA), може суттєво поліпшити стан протидії НОН, тому що DЕА діє вже понад 30 років, з часу свого створення у 1973 р., має офіси у 60 країнах світу. Гасло, що може свідчити на користь зазначеного, просте: "Якщо об'єднався наркобізнес, то потребується консолідація протиборців з ним по всьому світові". Більше того, зміни у сфері організованого наркобізнесу потребують змін у спільній антинаркотичній роботі. Саме трансформуючий характер міжнародного і транснаціонального наркобізнесу вимагає використання інноваційних підходів до організації і проведення протидії, обміну позитивним досвідом з подолання цих проблем.
До основних функції DЕА відносяться забезпечення законодавства США з протидії незаконному обігу наркотиків, доведення до суду справ про наркобізнес. Діяльність DЕА триває за 3-а напрямами. 1. За кордоном вона полягає у проведенні агентами DЕА двохсторонніх розслідувань злочинів, вчинюваних міжнародними наркозлочинцями. 2. Координація розвідувальної діяльності - головне, щоб кримінальна справа була відкрита. 3. Індивідуальні контакти з іншими національними антинаркотичними агенціями, спілкування з іноземними правоохоронцями на кшталт "як друзі" замість офіціозного контактування.
Окрім цього, DEA займається збором даних за такими напрямами:
- випадкове або постійне споживання наркотиків серед громадян США, долучаючи до них групи ризику, до яких правоохоронні органи відносять виключених зі школи, тих, хто залишив навчання; безпритульних; осіб, тимчасово перебуваючих на території США; арештованих; позбавлених волі у федеральних і тюрмах штатів; умовно достроково звільнених; відпущених на поруки і неповнолітніх правопорушників;
- обсяг героїну, кокаїну, марихуани, метамфетаміну та інших наркотиків, що завозяться на територію США, а також доступних для споживання;
- маса конфіскованої марихуани, героїну, кокаїну, метамфетаміну;
- кількість ліквідованих нарколабораторій, в яких вироблявся кокаїн і метамфетамін на території США;
- кількість осіб, які перебувають у федеральних і тюрмах штату;
- зміни ціни та якості героїну, кокаїну, метамфетаміну;
- кількість наркоманів, що лікуються у медичних клініках США;
- наявність хворих на СНІД або інші інфекційні захворювання, набуті через немедичне споживання наркотиків [9, с. 6].
На користь використання позитивного досвіду DЕА свідчить той факт, що у США, на думку самих агентів DЕА, найбільший попит на наркотики у світі. Але варто враховувати, що дані саме про кількість вчинених злочинів, пов'язаних із НОН, у статистиці країни відсутні. Скласти якусь картину про масштаби поширення у США злочинів у сфері НОН можна лише за кількістю арештів з цього приводу, як це зробила російський дослідник наркопроблем у США Н.В. Тарасова [9, с. 7]. Так, наприклад, у 2000 році за порушення, пов'язані з НОН, у США було проведено майже 1 млн. 580 тис. арештів. Питома вага арештів у масиві проведених у країні щороку практично залишається стабільною і складає 10 - 11 % [9, с. 8]. Українська статистика, як і російська, не містить аналогічного показника, користуючись кількістю зареєстрованих злочинів за окремими складами кримінальних кодексів цих країн.
Особливо хочемо підкреслити, що під час проведення Міжнародного семінару з питань підвищення кваліфікації по боротьбі з незаконним обігом наркотиків за участю представників DЕА, СБУ, ДБНОН/УБНОН МВС України, а також працівників міжвідомчої науки, який проходив у Київському національному університеті внутрішніх справ протягом 24 жовтня - 3 листопада 2005 року, у нас одразу виникли запитання щодо кількості зареєстрованих наркозалежних, кількості розкритих наркозлочинів, тим більше, що спецагенти DЕА не змогли представити показники кримінальної статистики хоча би за якийсь період щодо зв'язку рівня наркоманій і росту наркозлочинності, особливо стосовно контрабанди і виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин у підпільних нарколабораторіях США.
Але згідно з показниками поширення немедичного споживання наркотиків у США у 2000 році 14 млн. американців старших за 12 років постійно, не рідше 1 разу на тиждень, споживали наркотики, серед них - майже 11 млн. (4,7 %) американців тієї самої вікової категорії постійно споживали марихуану [9, с. 13, 16].
У Сполучених Штатах Америки, на думку агентів DEA, величезна кількість наркоманів, тому вважається, що профілактику наркоманії треба починати ще з дитячого садка. Так, наприклад, у 2000 році найбільшу кількість пацієнтів, які лікувалися від наркоманії, було зареєстровано у штатах Нью-Йорк (понад 44 тис.), Каліфорнія (більше 36 тис.), Іллінойс (понад 13 тис.), Техас (майже 12,5 тис.), Мічиган (понад 12 тис.), Меріленд (майже 12 тис.), Флорида (близько 12 тис.), Массачусетс (майже 11 тис.) і Пенсільванія (понад 10 тис.) [9, с. 19].
Перша хвиля епідемії наркоманії у США спричинена напливом емігрантів з Китаю у 1850-1914 рр., які привезли культуру споживання опію. Друга хвиля - у 1919-1950 рр., коли тривала війна гангстерів, що супроводжувалася боротьбою за поширення ринків наркотиків. Третя хвиля припадає на період 1960-1970 рр. та була пов'язана з рухом "хіпі" і поширенням ЛСД. Наступна, 4-та хвиля наркобізнесу і наркоспоживання, припадає на час 70-80-их рр., що пов'язане з діяльністю вже сформованих наркокартелів. Остання, 5-а хвиля, розпочалася приблизно з 1990 року і триває дотепер. У широкому розумінні вона пов'язана з війною за контроль над наркоринками світу.
З огляду на це, увагу США і DEA зосереджено першочергово

 
 

Цікаве

Загрузка...