WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Досвід Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DEA) - Реферат

Досвід Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DEA) - Реферат


Реферат
на тему:
Досвід Адміністрації США з питань боротьби з незаконним обігом наркотиків (DEA)
Проблеми, що виникають внаслідок поширення організованого наркобізнесу та його ускладнень - наркоманій від препаратів опіатної групи, викликаних кокаїном, від зловживання препаратами коноплі, наркоманій, спричинених амфетамінами (метамфетаміном), ефедронової наркоманії, а також - викликаної галюциногенами (ЛСД, псилоцибіном і мескаліном) [1, с. 11 - 23; 2, с. 7 - 11], вже давно мають міжнародний і транснаціональний характер і тому не є притаманними якійсь одній конкретній країні, а охопили практично весь світовий простір.
Наркобізнес, у свою чергу, представляє собою організовану складову незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів (далі - НОН), життєзабезпечення якого реалізується завдяки проведенню систематичних незаконних наркооперацій (особливо наголошуємо на тому, що саме систематичних операцій з наркотичними засобами, об'єднаних між собою та утворюючих систему організованих злочинів, що підтверджується знаними вітчизняними і російськими вченими [3, с. 117]) групами осіб за попередньою змовою, організованими групами, злочинними організаціями, які завойовують нові ринки збуту та відкривають "свіжі" маршрути контрабандного постачання наркотичних засобів і психотропних речовин та їх аналогів, таких, наприклад, як Північний наркошлях, що пролягає через територію Російської Федерації та її великих міст - Москви і Санкт-Петербургу та в змозі завдавати шкоди здоров'ю та життю населення країни /країн/ світу з єдиною злочинною метою - отримання величезних незаконних надприбутків. Тож вважаємо, що на сьогодні заручниками організованого наркобізнесу є вся світова спільнота.
На думку фахівців Організації Об'єднаних Націй, висловлену ще у 1989 році, скрізь у світі визнається той факт, що виробництво, збут та споживання наркотичних засобів мають перебувати під суворим урядовим контролем, і необхідність створення всесвітньої системи контролю над наркотиками та іншими небезпечними речовинами обумовлена гуманітарними й соціальними причинами. Мета системи контролю над наркотиками полягає в обмеженні їх використання для медичних і наукових потреб [4, с. 1].
На наш погляд, тут йдеться, по-перше, про збереження за державами монопольного права на виробництво та легальний обіг наркотичних засобів, як це передбачено національними законодавствами для визначених легальних потреб, а, по-друге, - про розумний і водночас суворий урядовий контроль над обігом наркотиків, що гіпотетично в змозі скоротити їх відтік до нелегального обороту з легального, зменшуючи таким чином обсяги хоча б лише одного напряму немедичного споживання наркотичних засобів.
Тобто, завдання світової спільноти сьогодні на рівні держав - це беззаперечне забезпечення контролю за легальним обігом наркотиків і адекватна протидія нелегальному, у першу чергу, його організованому сегменту - наркобізнесу, враховуючи високий ступінь небезпеки у разі зловживання наркотиками для здоров'я і життя наркоспоживачів, а також для суспільства в цілому, зростання кількості вчинюваних наркозлочинів, а також злочинності наркоманів - грабежів, розбоїв, зґвалтувань, вбивств і т. ін. і, що є особливо небезпечним, - небезпеку використання наркогрошей для фінансування інших видів злочинної діяльності - тероризму, контрабанди заборонених товарів, торгівлі зброєю і вибухівкою, для підкупу правоохоронців і високопосадовців.
Існують підтвердження зв'язку наркобізнесу, організованої злочинності й торгівлі зброєю. Справа в тім, що кримінальні угруповання рідко покладаються лише на участь у незаконній торгівлі зброєю, скоріше за все, вони залучаються до цього заняття в результаті своєї контрабандної діяльності, особливо пов'язаної з наркотиками - здебільшого потребується доступ до контрабандних шляхів і до кримінальних сітей, що розкинуті по багатьох регіонах, допомагає організованій злочинності обминати багато юридичних вимог, дотримання яких обов'язково вимагається при торгівлі зброєю. Такий триєдиний зв'язок - наркобізнесу-організованої злочинності-торгівлі зброєю - набув розголосу внаслідок постійно зростаючої кількості оборудок на кшталт "зброя - за наркотики", розкриті наприкінці 90-их років. Наприклад, поставки зброї за наркотики з Росії до Чечні та колишнього Радянського союзу; між РФ та Середньою і Південною Азією; між Таїландом і Південно-Східною Азією; між Росією і Південною Америкою, особливо Колумбією, і, нарешті, між Південною Америкою та Карибськими островами [5, с. 4 - 5]. Кримінальні елементи намагаються взяти під свій контроль прибутки від нелегальної міграції та використовувати ці канали для переміщення не тільки людей, а й наркотиків, зброї [6, с. 68]. На наш погляд, разом із переконливими висновками щодо використання торговцями зброєю усталених наркоканалів, зазначене пов'язане із забезпеченням латентності злочинної наркодіяльності - розраховуючись зброєю за наркотики, не треба мати справу з великою - у повному сенсі цього - грошовою масою від "вуличної" роздрібної торгівлі наркотиків у вигляді купи 20- і 50-доларових купюр, які ще необхідно легалізувати. Уявімо собі обсяги купюр, скажімо, у сумі 2 - 3 млн. дол. США від роздрібної вуличної наркоторгівлі дрібними купюрами. А торговцям зброєю вкрай вигідно користатися контрабандними каналами для переправлення "свого товару".
Повертаючись до ускладнень наркобізнесу, варто пам'ятати, що він спричиняє загальне погіршення умов життя, зростання смертей від передозування, нищення генофонду нації, завдає шкоди легальній економіці у разі використання коштів від наркобізнесу, викликає відчутне невдоволення суспільства антинаркотичною політикою держави та неможливістю "силової" складової системи національної безпеки України адекватно реагувати на прояви наркобізнесу та надійно убезпечити суспільство від подальшої кримінальної наркотизації [7, с. 1].
Наша думка полягає в тому, що, не навчившись контролювати державну монополію на легальне виробництво і використання у визначених цілях наркотичних засобів, неможливо ефективно протидіяти наркобізнесу у всіх його небезпечних проявах і видах - внутрішньодержавний (локально активний) наркобізнес - регіональний та міжрегіональний; міжнародний наркобізнес (формально проміжно-глобально активний, або трансграничний, саме у цьому разі наркобізнес триває на території 2 - 3 різних держав); транснаціональний наркобізнес (глобально активний), який розглядається як наркозлочинність, полем діяльності якої виступає міжнародна арена, коли об'єднуються між собою - створюють злочинний синдикат - міжнародні злочинні

 
 

Цікаве

Загрузка...