WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Досвід роботи Італії та Німеччини щодо забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві - Реферат

Досвід роботи Італії та Німеччини щодо забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві - Реферат


Реферат
на тему:
Досвід роботи Італії та Німеччини щодо забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві
У боротьбі зі злочинністю, передусім організованою, важливе значення має забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві.
Останнім часом в умовах активізації злочинного світу питання захисту учасників кримінального процесу від фізичного та психологічного впливу набули особливої актуальності не тільки в розвинених країнах Європи, також і Україні, стали реальною потребою для суспільства незалежно від рівня його економічного розвитку та соціальної забезпеченості.
Зростання злочинних проявів у сфері корупції, організованої злочинності, наркобізнесу, торгівлі людьми, посягань на життя і здоров'я громадян призвели до того, що особи, які висловлюють бажання надавати допомогу правоохоронним органам у боротьбі зі злочинністю, нерідко самі стають жертвами помсти з боку злочинців. Саме тому широко розповсюджені випадки відмови свідків та потерпілих від своїх свідчень, зміни і дачі завідомо неправдивих показань на користь обвинувачених або підсудних.
Залишаючись незахищеними перед реальною загрозою, вони вимушені йти на угоду зі своєю совістю, віддавати переваги збереженню власного життя, членів своєї сім'ї, рідних і близьких.
Практика свідчить, що як ніколи раніше, в на сьогодні притягнення злочинця до відповідальності безпосередньо ставиться в залежність від повноти та об'єктивності свідчень, а також від надійності захисту учасників кримінального процесу від фізичної розправи з боку самих злочинців та їх оточення.
Невипадково, що у злочинних угрупованнях, які відрізняються особливою жорстокістю зухвалістю та дисципліною, знаходиться все менше осіб, які мають бажання співпрацювати з правоохоронними органами у зборі інформації про вчинені злочини. Тому працівники правоохоронних органів, прокуратури та судів у першу чергу повинні бути зацікавленими у забезпеченні учасникам кримінального судочинства надійної безпеки з тим, щоб створити сприятливу обстановку для дачі ними правдивих показань.
Останнім часом системою кримінального правосуддя багатьох країн розроблені різні програми, що забезпечують захист, а також надання моральної та матеріальної допомоги потерпілим та свідкам.
Такі програми ефективно застосовуються у Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Італії, Німеччині та інших державах.
Правоохоронні органи традиційно приділяли основну увагу особи злочинця, часто ігноруючи труднощі, з якими в ході досудового слідства або судового розгляду стикаються потерпілі та свідки.
Між тим, програми захисту учасників кримінального процесу є ефективним інструментом у боротьбі з найбільш небезпечними злочинами.
Особливо багатий досвід у галузі захисту учасників кримінального судочинства має Італія, навіть з урахуванням того, що повний обсяг законодавчих актів у сфері співробітництва із судовими органами почав діяти лише з 1991 р. Переважна більшість громадян, до яких застосовуються заходи безпеки, - це особи, які перебувають під слідством за скоєні злочини та ті, що перебувають у місцях позбавлення волі.
Будь-яка правова система, як й італійська, передбачає можливість пом'якшення кримінального покарання з урахуванням особливих обставин. Правомірним є пом'якшення покарання з урахуванням такої поведінки підсудного, яке свідчить про те, що він розірвав стосунки зі злочинним середовищем.
Головна причина, що спонукала Парламент Італії прийняти особливі нормативно-правові акти по відношенню осіб - колишніх членів організованих злочинних угруповань, що співпрацюють з правоохоронними органами, пов'язана з постійно зростаючим впливом організацій типу "мафія", відомих під загальною назвою "Коза Ностра".
Багато злочинних угруповань, що діяли на півдні Італії протягом багатьох років, змушували людей боятися насильства, не даючи можливості займатися своєю справою, або висловлювати свої політичні погляди. Таке насильство обумовило скоєння великої кількості тяжких злочинів. Злочинні угруповання "Коза Ностра" крім того, що просто мали значний вплив у різноманітних сферах громадського життя, корумпували багатьох державних службовців, вчинили велику кількісні вбивств прокурорів, суддів, поліцейських, політиків і навіть простих громадян тільки за те, що вони намагалися обмежити вплив злочинних організацій та жити в мирі й злагоді.
На сьогодні існує можливість зруйнувати такі злочинні співтовариства зсередини за допомогою інформації про них від їх членів; тільки у такий спосіб можливо встановити керівників та їх пособників, а також - механізм і способи "відмивання" прибутків, отриманих злочинним шляхом.
Оскільки ці злочинні організації спроможні мститися свідкам, виникла необхідність забезпечити цим особам правовий захист. Одночасно необхідно створити й умови, що спонукають громадян сприяти правосуддю. Допомога колишніх керівників злочинних груп має позитивний ефект: з одного боку, скорочується кількість учасників злочинної організації, з іншого - у слідства з'являється можливість встановити інших учасників групи, а також виявити скоєні ними злочини.
Значення такої системи заходів полягає в тому, що вона руйнує завісу таємності, тобто основу діяльності таких злочинних організацій, як "Коза Ностра". Звичайне розслідування із застосуванням засобів електронного або візуального спостереження, прослуховування телефонних розмов (з дозволу суду терміном до 15 днів, "Коза Ностра" - до 40 днів), є недостатньо ефективним для отримання вагомих доказів, тоді як при поєднанні звичайних слідчих дій з інформацією, наданою особою, яка співробітничає з правосуддям, досягається найбільший ефект.
Таким чином, після того, як були схвалені деякі заходи заохочення до співробітництва з правосуддям у галузі законодавства щодо боротьби з обігом наркотиків, контрабандою цигарок і викраденням людей, у 1991 році Італійським Парламентом під тиском суддів і прокурорів вперше були прийняті основи законодавства про захист свідків (підзахисних), які піддаються ризику з показаннями, що даються ними, а потім законодавче визначені і спеціальні пом'якшуючі провину обставини стосовно осіб-учасників злочинних організацій, які співпрацюють зі слідством.
У той самий час у якості обставини, що обтяжує вину, була визнана участь винуватої особи в діяльності злочинної організації або сприяння такій організації.
Ці елементарні заходи виявилися корисними та дієвими в боротьбі з організованою злочинністю в Італії.
Особливе значення під час визначення пом'якшуючих обставин мають вчинки особи, що співпрацює, які спрямовані на припинення подальшої злочинної діяльності. Значна увага приділяється достовірним відомостям про обставини вчинення злочинів, або повідомлення про них.
Італійська судова практика і досвід останніх років показали, що допомога осіб, які співпрацюють з правосуддям, часто виявляється вирішальною для встановлення і затримання злочинців.
Всі ці умови,подані до суду належним чином, дозволяють йому встановити підстави і ступінь пом'якшення покарання.
Для вже засуджених осіб італійське законодавство передбачає ряд різноманітних пільг у будь-який з періодів відбування покарання. Наприклад, під час співробітництва з органами правосуддя припускається можливість виправних робіт за межами виправної установи, а також - можливість короткострокової відпустки з в'язниці, або інші привілеї. Можливим є застосування дострокового звільнення і передача на поруки соціальним службам та громадським організаціям; особа також може бути звільнена і переведена під домашній арешт; можуть також застосовуватися особливі пільгові умови утримання у в'язниці, наприклад, перебування у в'язниці лише протягом нічного часу.
Відповідно до італійського законодавства в усіх цих випадках необхідно одержати дозвіл прокурора, що веде розслідування, а також - дозвіл Центральної національної комісії, яка приймає рішення про те, чи підлягає

 
 

Цікаве

Загрузка...