WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Деякі особливості кваліфікації та розслідування контрабанди, вчиненої у формах співучасті - Реферат

Деякі особливості кваліфікації та розслідування контрабанди, вчиненої у формах співучасті - Реферат

співробітники митниці або, в окремих випадках, прикордонних військ України, які наділені правом здійснювати пропуск через митний кордон (державний кордон) України. При вчиненні контрабанди ці службові особи умисно, як правило у змові із контрабандистами, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах, або в інтересах третіх осіб використовують владу і своє службове становище для незаконного звільнення переміщуваних предметів від митного контролю,тобто діють усупереч інтересам служби з метою вчинення контрабанди і повинні розглядатися як співвиконавці контрабанди.
Тобто, при цьому способі закон припускає наявність спеціального суб'єкта вчинення контрабанди. Згідно з частиною 2 статті 18 КК, крім обов'язкових загальних ознак суб'єкта контрабанди, при вказаному способі вчинення даного злочину необхідно встановлювати наявність у відповідного суб'єкта додаткових спеціальних ознак (службове становище, виконання на час вчинення контрабанди відповідних службових обов'язків у конкретному пункті пропуску чи підрозділі, компетентність і т. ін.).
Поряд з контрабандою, формально в діях цих осіб простежуються ознаки зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК; згідно з ч. 3 ст. 12 КК - це злочин середньої тяжкості). Але дане протиправне діяння саме є способом вчинення контрабанди і повністю охоплюється складом цього злочину (згідно з ч. 4, 5 ст. 12 КК контрабанда - це тяжкий, або особливо тяжкий злочин), а тому не потребує додаткової кваліфікації за ст. 364 КК. Отже, в цьому разі не можна говорити про ідеальну сукупність злочинів, тобто вчинення внаслідок одної дії контрабанди і зловживання владою. Як справедливо зазначав з цього приводу С.А. Тарарухін, в ситуації, коли один склад злочину є формою, способом, засобом або наслідком вчинення іншого, більш небезпечного злочину, сукупність злочинів виключається [2].
Якщо незаконне звільнення від митного контролю відбулось за неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків, за відсутності умислу щодо вчинення контрабанди, то у цьому разі, звичайно, в діях цієї особи відсутній склад контрабанди і необхідно вирішувати питання щодо притягнення її до відповідальності за ознаками злочину, передбаченого ст. 367 КК (Службова недбалість).
Водночас, на нашу думку, співвиконавцями, а в окремих випадках і виконавцями зазначеного способу можуть виступати не лише вказані посадові особи митного органу, але й сторонні особи. Так, по одній з кримінальних справ встановлено співробітників регіонального органу податкової адміністрації, які перебували у злочинній змові з одним із контрабандистів. За розробленою ними схемою вказана особа вночі ввезла товари на митний пункт пропуску. Зазначені податківці зустріли контрабандиста у зоні митного контролю і надали митникам фіктивні документи, згідно з якими вантаж нібито затримувався і мав бути доставлений ними до податкового органу. Через кілька кілометрів від пункту митного пропуску до кількох мікроавтобусів з товаром під'їхала вантажне авто, в яке перевантажували товар. Злочинці були затримані. У наведеному випадку митники, по суті, незаконно звільнили товар від митного контролю. Але чи будуть вони співучасниками злочину?
У вирішенні цього питання слід виходити з того, чи усвідомлювали митники злочинний характер вимоги податківців. Виконавець має оцінити отриману вимогу з боку наявності її злочинності чи незлочинності. Злочинний наказ не підлягає обов'язковому виконанню (ст. 60 Конституції України). У частині 3 статті 41 КК зазначено, що не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно злочинний наказ або розпорядження. Але, наприклад, якщо інспектор митного пункту пропуску, усвідомлюючи, що ці вимоги є злочинними, або за обставинами справи повинний і мав змогу це усвідомлювати, все-таки їх виконає, то у відповідності з вимогами ч. 4 ст. 41 КК він стає співвиконавцем контрабанди з непрямим умислом. Іншими співвиконавцями контрабанди будуть ті самі "податківці", незважаючи на те, що вони не є спеціальними суб'єктами цього злочину.
Якщо інспектор митного пункту пропуску не усвідомлював і не мав змоги усвідомлювати злочинного характеру вказаної вимоги, то за діяння, яке вчинене з метою виконання такої вимоги, відповідальності підлягає лише особа, що висунула цю злочинну вимогу. У цьому разі діє так зване опосередковане заподіяння. Особа, яка за таких умов безпосередньо виконала спосіб вчинення контрабанди (митник), вважається не суб'єктом, а своєрідним знаряддям в руках того, хто висунув злочинну вимогу, а сама ця особа (особи), у свою чергу, згідно з ч. 2 ст. 27 КК розглядається ( ються) як виконавець (-ці) даного способу контрабанди.
Підсумовуючи викладене доходимо нижченаведених висновків.
1. Контрабанда, що вчинюється в організованих формах, як правило, має характер тривалої і професійної злочинної діяльності. У розслідуванні такого злочину, особливо вчинюваного вже довгий час у формі так званої "безхазяйної контрабанди", виключну роль відіграє використання можливостей оперативно-розшукової діяльності. Тому більш ефективним вбачається не порушувати кримінальних справ за фактом, а зосередити пріоритетну увагу на оперативній розробці групи осіб, що можуть бути причетними до вказаних злочинів та готують вчинення нової контрабанди. Доцільно реалізовувати оперативно-розшукові справи порушенням кримінальних справ з одночасним затриманням її членів з предметами контрабанди при спробі вчинити контрабанду, або безпосередньо після цього.
2. Передбачити у диспозиції ст. 201 КК України таку кваліфікуючу ознаку, як вчинення контрабанди організованою групою.
3. Потребують більш чіткого визначення способи вчинення контрабанди у ст. 351, 352 Митного кодексу України 2002 р. Ними, зокрема, мають охоплюватись усі предмети контрабанди, передбачені у ст. 201, 305 Кримінального кодексу України, а не лише якісь з них.
4. В окремих випадках співвиконавцями такого нового способу вчинення незаконного переміщення предметів поза митним контролем (контрабанди), як "з незаконним звільненням від митного контролю", крім спеціальних, також можуть виступати і загальні суб'єкти контрабанди.
Список використаних джерел
1. Белкин Р.С., Быховский И.Е., Дулов А.В. Модное увлечение или новое слово в науке // Соц. законность. - 1987. - № 9; Белкин Р.С. Курс криминалистики. - М.: Юристъ, 1997. - Т. 3 - С. 316; Біленчук П.Д., Лисиченко В.К., Клименко Н.І. та ін. Криміналістика. - 2-ге вид., випр. і доп.: Підручник / За ред. П.Д. Біленчука. - К.: Атіка, 2001.
2. Тарарухин С.А. Квалификация преступлений в судебной и следственной практике. - К., 1995. - С. 76-80.
3. Костін М.І. Контрабанда. Доказування обставин вчинення злочину на досудовому слідстві. - К., 2003. - С. 43-44.

 
 

Цікаве

Загрузка...