WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Деякі аспекти тактики розслідування замовлених вбивств - Реферат

Деякі аспекти тактики розслідування замовлених вбивств - Реферат


Реферат
на тему:
Деякі аспекти тактики розслідування замовлених вбивств
В Україні вбивства на замовлення вчинялися ще за радянських часів, але вони були поодинокими й здійснювалися, як правило, на побутовому ґрунті.
Перші вбивства, що по всіх канонах підходять під визначення "замовлені", були зареєстровані та розкриті в Україні у 1989 р. Так, у Полтаві гр-ка А, щоб позбутися чоловіка, старшого її на 29 років, найняла раніше судиму особу та школяра, які вбили її чоловіка, за що одержали від неї 400 крб. У Мелітополі жінка, не бажаючи розмінювати квартиру з розлученим чоловіком, найняла двох раніше судимих осіб вчинити вбивство. У Лисичанську потерпілу гр-ку Р замовила власна дочка. Оскільки після смерті матері їй дісталися квартира і автомашина, трьом виконавцям вона сплатила 5000 крб.
Ці перші класичні вбивства були логічним продовженням звичайної "битовухи". Як правило, замовники - найближчі родичі жертв, які заважали добратися до бажаних матеріальних благ. Мотиви на поверхні - корисливі. Виконавці - дилетанти, частіше усього - з кримінального середовища. Засіб і знаряддя вбивства - примітивні. У більшості, злочинці вдиралися до квартири або чекали на жертву поруч з нею, вбивство вчиняли за допомогою сокири, молотка чи ножа. Такі злочини не були складними і досить швидко розкривалися.
1990 рік характеризується зростанням соціальної напруги, загостренням економічних і політичних проблем, зростанням загальної злочинності на 14,7 % порівняно з 1989 р., а по лінії кримінального розшуку - на 18 %. Значне зростання відбулося завдяки тяжким, насильницьким злочинам. У 1990 році було зареєстровано 421 організоване злочинне угруповання і 1600 їх учасників, якими було вчинено 25 умисних вбивств, між злочинними угрупованнями відбулось 212 разбірок, у злочинців вилучено 171 одиниця вогнепальної зброї.
Саме у 1990 році з'явилися вбивства "на замовлення", суттю яких було вже продовження бізнесу іншими засобами. Так, директору Одеського виробничо-технічного підприємства гр-ну Ц заважав голова кооперативу "Інтерсофт" гр-ин П. Через посередника гр-нин Ц находить раніше судимого гр-на К, який очолює групу кілерів із трьох чоловік. Виконавці, приспавши жертву хлороформом, вивезли його на дачу, де тримали протягом трьох днів. Заволодівши ключима від квартири, злочинці забрали там печатку і штамп кооперативу, гроші та цінності на суму понад 1 млн крб. Ще через три дні вивезли потерпілого і причепивши до поясу гирю, втопили в річці.
У 1991 році подібних вбивств "на замовлення" покотилася ціла хвиля. Так, 7 жовтня 1991 р. у м. Сімферополі з автомата АКМ і пістолета був розстріляний у своїй машині житель Дагестану, підприємець гр-нин А. 7 листопада з автомату і пістолету вбитий гр-нин К і тяжко поранений гр-нин М - обидва співвласники магазину "Леко". 9 листопада на порозі власного будинку у момент виходу з машини, розстріляний з автомату житель м. Одеси П і тяжко поранена директор СП "Інтербуд" гр-ка Б.
З цього часу вбивство "на замовлення" стало надійним способом розв'язання всіх проблем. На зміну вбивцям-дилетантам прийшли професіонали, які майстерно володіють вогнепальною зброєю. Улюбленою зброєю українських кілерів стають автомат Калашнікова, пістолет "ТТ", снайперська гвинтівка, саморобна вибухівка.
Відтепер вбивства "на замовлення" стали впізнаватися по почерку - зрешечені автоматними чергами або злетіли в повітря "Мерседеси" і джипи, або декілька пострілів в упор, у під'їзді чи на порозі квартири і обов'язково "контрольний постріл" у голову.
Вбивства "на замовлення", використання насильства для досягнення своїх цілей по суті є однією з класичних ознак організованої злочинності. Пік вбивств "на замовлення" (210) прийшовся на 1995 рік - час кривавого перерозподілу сфер впливу організованих злочинних угруповань. Відомо, що попит породжує пропозицію, а тому чекати довго появи організованих злочинних груп, які спеціалізуються тільки на "кілерстві" довго чекати не довелося. Органами внутрішніх справ такі групи почали виявляться, починаючи з 1997 року.
Саме боротьба за сфери впливу організованих злочинних угруповань, загострення конкурентних відносин серед кримінальної частини підприємців, потреба в наданні силового тиску і навіть фізичного знищення призвели до існування таких груп.
Аналіз кримінальних і оперативно-розшукових справ за фактами вбивств "на замовлення" свідчить, що поширеними мотивами вчинення таких злочинів є усунення конкурента, політичного чи іншого супротивника, співробітника правоохоронних органів, журналіста, свідка, відкрита боротьба за розподіл сфер впливу, зведення рахунків у кримінальному світі, залякування потенційних супротивників, помста, ревнощі, повернення боргу, заволодіння правом на житло, майном тощо.
Слідчо-оперативна практика свідчить про поширеність з'ясування певних відносин шляхом вчинення запеклих збройних "розбірок" між конкуруючими організованими злочинними угрупованнями у ресторанах, кафе-барах, у громадських місцях та приміських зонах (Автономна Республіка Крим, Київська, Одеська, Донецька обл., м. Київ та ін.). Слід зазначити, що близько 90 % вбивств "на замовлення" мають чітко визначений економічний підтекст.
Розподіл, а згодом і перерозподіл сфер впливу в новій ринковій економіці призвів до того, що в подальшому вбивство на замовлення перестало бути прерогативою лише стрімко зростаючих вітчизняних організованих злочинних угруповань. Смерть, як і усе, стала товаром, що має визначений грошовий еквівалент залежно від того кого "замовляють". У країні з'явилися люди, спроможні сплачувати цей еквівалент, а якщо з'явився попит, то і пропозиція довго себе чекати не змусила.
Практика доводить, що слідчі побоюються кваліфікувати вбивство за вчинене "на замовлення" навіть за достатніх підстав для цього через зростаючі вимоги по розкриттю.
Як свідчить практика, мотиви вчинення вбивств "на замовлення" різні. Головні з них - ліквідація конкурента і розв'язання проблемних ситуацій. До них належать такі: усунення суперника у справах; перерозподіл сфер впливу злочинними угрупованнями; звільнення від кредитора; отримання права на майно та ін.
До ознак, які можуть свідчити про вбивство на замовлення слід віднести:
професійні дії виконавця - "кілера": постріли з дальньої відстані, враження життєвоважливих органів, наявність так званого контрольного пострілу;
відкритий характер вбивств і зухвалість злочинців, вбивство в людному місці, вдень, за наявності охорони;
використання автоматичної або напівавтоматичної зброї, у тому числі кустарної чи спеціальної;
залишення зброї на місці вбивства або на шляху втечі (при "розбірках" зброя рідко залишається, як правило, при втечі або поспішному відході);
залишення і знищення використаного автотранспорту, досить часто викраденого;
врахування і використання деталей розпорядку життя і діяльності жертви під час організації вбивства;
неприйняття заходів для ховання трупа. При вбивствах "назамовлення" труп, як правило, ховають лише тоді, коли замовник і жертва перебували в близьких стосунках (партнерство, знайомство, родина), або мотив вбивства дуже наявний, або відомий стороннім.
Про "замовлений" характер вбивства можуть свідчити відомості про особу потерпілого, оперативна інформація про пошук найманих вбивць, погрози і спроби вимагання, повідомлення засобів масової інформації та ін.
Слід зазначити, що між вбивствами "на замовлення" і вбивствами, що вчиняються внаслідок протистояння злочинних угруповань, є багато спільного (відкритість і зухвалість, використання вогнепальної зброї та вибухових пристроїв тощо), а тому і розрізняти їх складно. Водночас вбивства "на замовлення" і вбивства на "розбірках" мають певні особливості. Вбивства "на замовлення" - це завжди виконання окремого доручення,

 
 

Цікаве

Загрузка...