WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Вплив організованої злочинності на зміст і проблеми обігу грошових коштів в Україні - Реферат

Вплив організованої злочинності на зміст і проблеми обігу грошових коштів в Україні - Реферат

економічної діяльності, тоді як насправді вони є її умовою. Тож нічого дивного, що грошові кошти є водночас і предметом практичної роботи, і темою теоретичних обговорень [1].
Починаючи з моменту, коли Україна набула статусу незалежності, у державі були створені умови для розвитку фінансових компаній. Створення цих компаній та їх подальший розвиток допомогли вирішити відразу два глобальні завдання економіки країни. По-перше, вони "відтягли" кошти населення, що в іншому разі "давили" б на споживчий ринок та розкручували б подальші інфляційні процеси. По-друге, ці самі кошти інвестуються в українську економіку. Саме за рахунок умілого залучення грошових коштів населення вдалося підняти економіку, наприклад, Німеччини та Турції. Причому, практично з руїн. Крім того, реалізуючи свої проекти, фінансові компанії створюють тисячі додаткових робочих місць, чим сприяють оздоровленню соціальної ситуації в країні.
З початку 90-х років минулого століття в Україні розпочалося формування приватного сектору економіки. Значна частина грошової маси з безготівкової форми була переведена в готівку. З державних сховищ грошові кошти були перераховані на розрахункові рахунки приватних комерційних структур. Вони ставали більш доступні для кримінальних елементів.
Причини цих процесів вбачаємо у такому:
безвільність органів банківського нагляду;
некомпетентність більшості керівників комерційних банків;
відсутність професійно-етичних стандартів у банківському співтоваристві;
слабкість професійних об'єднань банкірів та незбалансованість інтересів великих і малих, столичних і регіональних банків;
залежність багатьох банків від засновників та безконтрольне використання банківських кредитів останніми ("кишенькові банки");
безкарність розтрати банківських коштів;
відсутність вимогливості та жорсткої правової оцінки дій керівників банків щодо нестягування боргів і незастосування процедур банкрутства;
невміння (а часто й небажання) прийняття Національним банком України та лідерами банківського співтовариства оперативних рішень щодо підтримки або ліквідації та банкрутства неплатоспроможних банків;
відсутність продуманої як державної, так і недержавної політики з розвитку банківського сектора.
Під впливом цих чинників нелегальні структури почали стрімко трансформуватися. Основними напрямами змін були такі: професіоналізація їх членів, ускладнення організаційної структури, удосконалення озброєння, комерціоналізація, укрупнення, інтернаціоналізація, поява кримінального лобі.
Як зауважував Олександр Гуров, колишній заступник начальника відділу ВНДІ МВС СРСР в одному з інтерв'ю, що він дав у 1988 р. "Літературній газеті": "Великомасштабна організована злочинність має три характерні риси:
по-перше, вона має чітку ієрархію, яка містить у собі "хрещеного батька", наближених до нього, а також виконавців та людей, призначених для "грубої" роботи;
по-друге, організована злочинність веде свої справи в економічно раціональній формі;
по-третє, вона прагне забезпечити собі безпеку в політичному відношенні шляхом встановлення зв'язків із корумпованими державними службовцями".
Перспективи нелегальних структур в Україні нерозривно пов'язані із загальним напрямом розвитку реформ у країні. Слід зауважити, що сфер, які приносять надприбутки, стає все менше. Зростає конкуренція у всіх секторах ринку (у тому числі нелегального). Території поділено між великими злочинними угрупованнями. Зникає різниця між внутрішніми і світовими цінами.
За цих умовах посилюється конкуренція злочинних угруповань. Отже, посилюватимуться і методи їх боротьби, що, очевидно, відобразиться на зростанні кількості вбивств на замовлення, викрадень людей і т. п.
Найбільш небезпечними сферами діяльності організованої злочинності стануть, скоріше за все, фінансові злочини з використанням комп'ютерних засобів; торгівля зброєю; скупка нелегальними структурами акцій найбільш рентабельних виробництв.
Збережеться тенденція до легалізації цих структур та її лідерів. Зв'язки з елітою, мабуть, посиляться, що дозволить організованій злочинності все активніше впливати на хід реформ, що проводяться [2].
Для протидії зазначеній вище тенденції необхідно:
ухвалити пакет законодавчих актів, які б посилювали захист приватної власності, комерційної та банківської таємниці, забезпечували правову захищеність;
зосередити роботу правоохоронних органів на локалізації організованої злочинності та кримінальних промислів;
розробити, а, головне, реалізувати більш чітку ідеологію у проведенні необхідних правових, організаційних та економічних заходів щодо протидії "тіньовій" організованій злочинності;
запровадити єдину загальнорегіональну комп'ютерну мережу реєстрації та ліцензування підприємницької діяльності;
вжити необхідних заходів, спрямованих на формування відповідної громадської думки щодо "тіньової" організованої злочинності;
створити за рахунок державного фінансування мобільні науково-практичні групи (центри, лабораторії) для дослідження "тіньової" економіки, оцінки її масштабів, шляхів обмеження тощо [3].
Список використаних джерел
1. Гіслен Делеплас. Парадокси сучасних грошей // Кур'єр Юнеско. - К. - 1990. - бер. - С. 43 - 46.
2. Матасова С.Г., Михеева Э.А., Трофименко А.Г. Банкиры умирают первыми: Документальный детектив. - Нижний Новгород: Юпитер, 1996. - 630 с.
3. Варналій З.С. Тіньова економічна діяльність підприємницьких структур: суть, оцінка масштабів та шляхи її легалізації. - К.: Наук. вид. "Наукові праці НДФІ", 1998. - № 6. - С. 25 - 32.

 
 

Цікаве

Загрузка...