WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Використання мережі Інтернет як каналу інформаційно-психологічного впливу - Реферат

Використання мережі Інтернет як каналу інформаційно-психологічного впливу - Реферат

особливості, а саме:
- відсутність в мережі Інтернет об'єктивної політичної, економічної, правової, екологічної, науково-технічної та іншої інформації про Україну, зокрема, тієї, що формується в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, навчальних закладах, наукових установах і організаціях;
- недостатнє забезпечення державної підтримки розвитку інфраструктури надання інформаційних послуг через мережу Інтернет;
- невирішеність завдань гарантованої інформаційної безпеки держави, у тому числі щодо розповсюдження забороненої відповідно до законодавства інформації;
- невизначеність правового регулювання діяльності суб'єктів інформаційнихвідносин, виробництва, використання, розповсюдження та зберігання електронних інформаційних продуктів;
- недосконалість механізму визначення меж відповідальності за порушення встановленого порядку доступу до електронних інформаційних ресурсів.
Вказані обставини разом із невизначеністю в національному законодавстві правового статусу глобальної інформаційно-телекомунікаційної мережі та відсутністю механізмів державного регулювання за розповсюдженням інформації з використанням цих мереж значно послабляє "інформаційний імунітет" країни.
Враховуючи, що в державі на сьогодні спостерігається конфлікт між темпами загального накопичення інформаційних ресурсів та можливостями їх соціально-прикладного використання, застосування проти України засобів електронної комунікації для управління деструктивними діями може мати високий ступінь ефективності та становити реальну загрозу національним інтересам держави в інформаційній сфері.
У зв'язку з цим слід відзначити, що Україна вже неодноразово відчувала на собі наслідки застосування засобів інформаціно-комунікативного впливу під час розгортання "касетного скандалу", розслідування справи Гонгадзе, підготовки до продажу НГЗ тощо.
Проте, на нашу думку, найбільш показовим у цьому аспекті є приклад використання мереж Інтернет за канал інформаційного впливу під час операції російських військ у Чечні в 1994 - 96 рр.
Після створення в Чечні в 1996 році російського інформаційного центру і налагодження централізованого подання інформації у ЗМІ щодо подій у Чечні один з лідерів чеченських сепаратистів М. Удугов через певний час перейшов до інформаційної контратаки, використовуючи за головну зброю мережу Інтернет [6].
Після встановлення інформаційної блокади у російських ЗМІ чеченськими сепаратистами було знайдено неконтрольовані росіянами інформаційні канали та створено Веб-сторінку Кавказ-центр (http:www. Kavkaz.org.). Найкращою оцінкою цієї акції стала спроба російських хакерів знищити сайт. Показово, що сторінка була відновлена у рекордно стислий термін (за добу). Крім того, в подальшому, матеріали сайту оперативно (двічі на день) поновлювалися. Періодично "в об'єктивному стилі" публікувалися матеріали, підготовлені не тільки ісламістами, а й незалежними, та навіть російськими джерелами.
З просуванням російських військ у Чечні посилювалася загроза інтересам США та іншим західним країнам Європи у Кавказькому регіоні. Це обумовило поступову втрату позицій РФ у світовому інформаційному просторі. Враховуючи ці обставини, а також знання чеченців щодо особливостей ведення інформаційних війн у напрямі необхідності інтернаціоналізації через ЗМІ конфлікту, а також - посередництво міжнародних організацій, чеченські пропагандисти почали формувати мережу інформаційних центрів, значно збільшивши при цьому присутність в Інтернеті, враховуючи при цьому характеристики різноманітних сегментів аудиторії (антизахідна риторика - для російської аудиторії, ліберальна - для західної, ісламістська - для ісламського світу).
Враховуючи специфіку сучасного західного суспільства, здійснювалася постійна і наполеглива апеляція до неурядових, зокрема, правозахисних організацій (показовим у цьому сенсі є приклад застосування турецькими спецслужбами мережі Інтернет з метою заклику активізації виступу кавказького населення проти "руського владичества").
Як негласно було визнано Російським урядом, чеченські сепаратисти виграли інформаційну війну на Заході, у чому не останню роль зіграла можливість використовувати канали міжнародної глобальної мережі Інтернет.
Таким чином, можливо констатувати, що використання мережі Інтернет не тільки залишається однією із ефективних форм доведення інформаційно-пропагандистських повідомлень, а й ще більше набуває актуальності під час ведення конфліктів низької інтенсивності.
Це обумовлене ще й тим, що на відміну від телебачення, інформаційні повідомлення в Інтернеті не впливають на нас лише через наше пасивне споглядання.
Разом з цим, спираючись на знання багатьох психологічних аспектів, які визначають нашу поведінку в он-лайн, ми можемо розробляти стратегію впливу на нашу власну поведінку і поведінку тих, з ким ми маємо справу у Інтернеті, особливо враховуючи те, що в кіберпросторі засоби формування нашого враження про когось і засоби, до яких ми вдаємося, щоб створити враження про себе, тут зовсім інші ніж у реальному житті [7].
Тому, використання мережі Інтернет як каналу інформаційно-психологічного впливу має важливе та дійове значення для організаторів таких акцій, а самі акції можуть складати загрозу інформаційній сфері як системоутворюючого фактору життя суспільства, який активно впливає на стан політичної, економічної, оборонної та інших складових безпеки держави.
Проте, розробка та застосування дійової моделі (механізму) захисту від інформаційного впливу через мережу Інтернет є темою вже зовсім іншого дослідження.
Список використаних джерел
1. The psychology of the internet // Patricia Wallace, 2001.
2. Літвиненко О. Спеціальні інформаційні операції та пропагандистські компанії, 2001. - С. 124.
3. ComputerWorld/ Украина, #13 (406) 2 квітня 2003 р.
4. Данилов И. Міжнародні глобальні мережі в локальних конфліктах. Зарубіжний військовий огляд. - 1997. - № 7. - С.10-14.
5. Овчинський А.. Інформація і оперативно-розшукова діяльність. М.: ІНФРА-М, 2002. - С.77.
6. Інформаційна війна у Чечні // Факти, документи, свідчення. - лист. 1994 - верес. 1996 //http://www.internews.ru/books/infowar.
7. Кара-Мурза С.Г. Маніпулювання свідомістю. - К.: ОРІЯНИ, 2000. 445 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...