WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат

Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат

розслідується кримінальна справа, що порушена проти директорів довірчого товариства "Матерік-траст" та фінансової компанії "Матерік-інвест", які вступили в злочинну змову, незаконно скупили приватизаційні майнові сертифікати і заволоділи 750 тис. акцій заводу "Одесакабель".
Причини нормативно-правового характеру. Вивчення аналітичних матеріалів та матеріалів перевірок правоохоронних і контролюючих органів законності проведення приватизації свідчить про недосконалість чинних законодавчих та відомчих нормативно-правових актів, неврегульованість окремих питань, пов'язаних зі зміною власності. Ці та інші обставини породжують безвідповідальність посадових осіб за шкоду, заподіяну державі.
На жаль, на сьогодні законодавство, що регулює приватизацію, залишається на рівні початкового етапу 1991-1992 рр. Процес законотворення щодо законодавчого забезпечення цієї сфери іде повільно, наявна законодавча база суперечлива, а з багатьох важливих аспектів відсутня.
В Україні процес приватизації з самого початку відбувався за умов відсутності найважливіших законів, які б сприяли законності проведення відповідних операцій, служили передумовою і запобіжним заходом у цій сфері. Насамперед, це стосується законів України ""Про оподаткування нерухомого майна", "Про угоди з цінними паперами", "Про використання приватизаційних майнових сертифікатів", "Про Фонд державного майна України", "Про боротьбу з відмиванням грошових коштів, нажитих злочинним шляхом", "Про бухгалтерський облік", "Про державний контроль" тощо.
Внаслідок недосконалості відомчих нормативних актів конкурентні способи приватизації не сприяють росту кінцевої ціни продажу об'єктів державної власності і, відповідно, збільшенню надходжень до бюджету. Більш того, це призводить до розбазарювання державного майна.
При продажу на конкурсі державного пакету акцій АТВТ "Туристичний комплекс "Черемош"" конкурсна комісія на другому етапі конкурсу відповідно до Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакету акцій відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, затвердженого спільним наказом Фонду держмайна України, Антимонопольного комітету і Державної комісії з цінних паперів від 04.08.1997 р. № 821, та у зв'язку з відсутністю заяв на участь у конкурсі на першому етапі прийняла рішення про зниження початкової ціни пакету акцій на 25%, або на 502 тис. грн.
Станом на 01.09.1998 р. у Луганській області проведено два відкриті спеціалізовані аукціони з продажу пакетів акцій акціонерних товариств за грошові кошти. Продаж акцій відбувався відповідно до Положення про порядок проведення спеціалізованих аукціонів за грошові кошти, затвердженого спільним наказом Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету і Державної комісії з цінних паперів від 15.05.1998 р. № 322.
На першому аукціоні виставлено на продаж пакети акцій чотирьох акціонерних товариств номінальною вартістю 1506 тис. гривень, які були продані за 26,8 тис. грн. На другому аукціоні було запропоновано пакети акцій 12-ти акціонерних товариств номінальною вартістю 999,8 тис. грн., які продано за 14,5 тис. грн. Так, номінальна вартість пакету акцій Стаханівського управління механізації складала 45,9 тис. грн., який було продано за 45 грн., пакет акцій Міловського ремонтно-транспортного підприємства номінальною вартістю 159,4 тис. грн. було продано за 510 грн.
Не сприяє забезпеченню законності в процесі приватизації діючий порядок проведення оцінки майна та багаторазова зміна методики оцінки майна й активів підприємств, що приватизуються. Чинним законодавством, зокрема, вартість об'єкту незавершеного будівництва при приватизації шляхом продажу на аукціоні або за конкурсом визначається на підставі балансу без врахування індексу інфляції. Таке визначення вартості об'єктів веде до встановлення дуже низької початкової ціни продажу і при незначній кількості учасників аукціону чи конкурсу приводить до реалізації вказаних об'єктів власності, яка значно нижче ринкової.
У Рівненській області протягом 1997-1998 рр. при конкурентних способах реалізації вартість продажу на аукціонах 26 об'єктів незавершеного будівництва - житлових котеджів для переселенців із радіаційно забруднених територій склала 69,5 тис. грн. при початковій вартості 42,4 тис. грн. (середня ціна продажу склала 2,6 тис. грн.).
Відсутність у багатьох підзаконних та відомчих нормативних актах чіткої регламентації дій посадових осіб, зокрема владних і господарських структур, а також невизначеність їх відповідальності за дії, що суперечать вимогам законодавства, призводять до нігілістичного ставлення державних службовців та посадових осіб до виконання законодавчих актів та використання ними свого службового положення в корисливих цілях.
Так, приватизація Алчевського металургійного комбінату відбувалася з чисельними порушеннями чинного законодавства. Були порушені строки її проведення, пільгова підписка на акції здійснювалась без затвердженого плану розміщення акцій. В той же час Фондом державного майна України підписано з Українською кредитно-інвестиційною компанією угоду про передачу їй акцій на суму 10 млн грн. з розрахунку загальної вартості статутного фонду 3,5 млн грн., хоча його вартість з урахуванням індексації складає 79 млн грн.4 .
Таким чином, вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню корисливих злочинів у сфері приватизації державного майна дає можливість запропонувати комплекс заходів правового та організаційно-правового характеру щодо їх усунення та нейтралізації.
З метою удосконалення правової бази процесу приватизаціїдержавної власності вважаємо за необхідне рекомендувати Кабінету Міністрів України за участю Фонду державного майна України, інших зацікавлених міністерств та відомств протягом 1999 року:
а) розробити і подати на розгляд Верховної Ради України проекти законів:
- "Про націоналізацію власності";
- "Про повернення у власність держави із інших форм власності майна, переданого безплатно" (про реприватизацію приватизованого державного майна);
- "Про корпоратизацію підприємств, що не підлягають приватизації";
- "Про угоди з цінними паперами";
- "Про боротьбу з відмиванням грошових коштів, нажитих злочинним шляхом";
- "Про приватизацію державного майна" (нову редакцію Закону, який би замінив два діючі);
б) у встановленому порядку внести зміни і доповнення до законів України "Про приватизацію державного майна" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", передбачивши:
- обов'язковість перевірки ФДМ України законності походження коштів юридичних та фізичних осіб, використаних на приватизацію господарських об'єктів і надання такої інформації та інформації відносно нових власників приватизованих підприємств Державній податковій адміністрації за місцем знаходження юридичної чи фізичної особи;
- захист економічних інтересів підприємств, що мають стратегічне значення і особливо тих, в статутному фонді яких контрольний пакет акцій належить державі; введення в таких підприємствах посади радника з питань безпеки;
- дійовий контроль за можливим переглядом і зміною планів розміщення акцій, включивши до складу комісій з приватизації працівників правоохоронних органів, на етапі підготовки та проведення конкурсів;
- подання покупцями - юридичними особами до органу приватизації декларації про доходи за придбані об'єкти, а також надання державними органами приватизації інформації правоохоронним органам про походження коштів;
- відповідальність членів конкурсної комісії за порушення при визначенні попереднього і остаточного переможця конкурсу з продажу об'єктів приватизації; оцінювачів (оціночна фірма) за

 
 

Цікаве

Загрузка...