WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат

Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат

структур в процесі приватизації та скоєнню корисливих злочинів у цій сфері, є причини соціально-економічного, організаційно-управлінського та нормативно-правового характеру.
Причини соціально-економічного характеру. Приватизаційні процеси в Україні протягом семи останніх років відбуваються за рекомендаціями західних економістів-радників за умов, які характеризуються розладом господарських зв'язків між підприємствами на інтеграційному рівні, розбалансованістю банківської діяльності, відсутністю ефективного механізму ціноутворення, занепадом життєвого рівня значної більшості населення, незабезпеченням задекларованої рівності стартових можливостей громадян, з одного боку, та інтенсивністю непідконтрольного владі процесу, первісного накопичення капіталу і зосередження його в руках окремих осіб - з іншого. Як не прикро, приватизація державних підприємств багатьох галузей не принесла бажаної користі ні бюджету державі, ні галузям економіки країни, ні її народу2.
Практично віддано на розграбування потужний індустріально-аграрний і науково-технічний потенціал України, створений самовідданою працею кількох поколінь радянських людей. За останні роки було продано державної власності на 120 млрд грн., з них у державний бюджет надійшло 1 млрд грн.
На думку спеціалістів Українського союзу промисловців та підприємців, соціально-економічна ситуація в державі характеризується як системна криза. Заборгованість українських підприємств перевищує 200 млрд грн. (50 млрд дол. США). Ця сума вдвічі перевищує розмір ВВП3.
За офіційними даними Держкомстату України, рівень фіксованого безробіття на 1 жовтня 1998 р. дорівнював 3,2%. Для порівняння, ще три роки тому цей показник складав 0,3%. Якщо на початок 1996 р. на кожне вільне робоче місце претендувало 2 людини, то на 1.01.1997 р. - 11, на початок 1998 р. - уже було по 20 претендентів. В західних, Черновицькій та Житомирській областях претендентів ще більше.
Наведені соціально-економічні фактори у сукупності з морально-психологічними особливостями людини за певних умов виступають в ролі конкретних обставин, які сприяють протизаконному заволодінню державним майном, скоєнню корисливих злочинів у процесі роздержавлення власності.
Причини організаційно-управлінською характеру.До причин, які найбільш часто виступають як недоліки в організації процесу приватизації та управління, належать:
- відсутність чіткої системи контролю з боку Фонду державного майна України і його регіональних відділень за ходом приватизації, виконанням інвестиційних зобов'язань, бізнес-планів, договорів купівлі-продажу, за цільовим використанням коштів від приватизації. Нехтуються позиції і точка зору не тільки галузевих міністерств при вирішенні питання доцільності роздержавлення тих чи інших підприємств, а й Кабінету Міністрів України.
У 1997 році з перевірених 347 регіональних відділень Фонду держмайна України у 76 з них виявлено незаконні витрати, недостачі та розкрадання державних коштів на суму 22,5 млн грн. Не за цільовим призначенням витрачено 20,9 млн грн. Незаконно комерційним структурам було надано кредитів на суму понад 10 млн грн. Незважаючи на те, що Запорізький державний титаномагнієвий комбінат є монополістом в Україні з виробництва губчастого титану, германієвої продукції та напівпровідникового кремнію у повному технологічному циклі, а також Одеський припортовий завод та інші включені до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.І997 р. № 911, Фондом держмайна України своїм наказом від 09.01.1998 р. № 22 включено зазначені об'єкти до переліку підприємств групи Б, В, Г, які підлягають приватизації у 1998 р.;
- слабкий контроль працівників Фонду держмайна України та його регіональних відділень за проведенням інвентаризації основних і оборотних фондів, за достовірністю матеріалів по оцінці майна і активів державних підприємств, що приватизуються. За цих обставин особи, що займаються інвентаризацією або оцінкою майна, за оформлення замовних документів одержують грошового хабара у великих сумах, а ті, хто дав хабара, у подальшому становляться співвласниками об'єктів, які викуповуються.
Перевіркою достовірності оцінки майна ВАТ "Прикарпатський меблевий комбінат" (Івано-Франківська область), проведеною ГоловКРУ, установлено, що в інвентаризаційні, а, відповідно, і в акт оцінки оцінюваного майнового комплексу, не включено 23 будівлі, 249 одиниць обладнання, витрати на реконструкцію меблевого цеху тощо. У результаті було занижено вартість майна комбінату на 10,5 млн грн. Матеріали передано обласному УБОЗ МВС України.
Регіональним відділенням Фонду держмайна України в м. Надвірна Івано-Франківської області при проведенні некомерційного конкурсу з продажу Надвірнянського молокозаводу не була врахована індексація основних засобів, у зв'язку з чим занижена вартість майна на 611,4 тис. грн. Матеріали передано до обласної прокуратури;
- недостатня роль апарату Фонду держмайна України та його регіональних відділень у розширенні застосування при приватизації конкурсної основи. Користуючись цим, члени організованих злочинних угруповань використовують корумповані зв'язки для проведення приватизації підприємств у такий спосіб, який би забезпечував їм низьку ціну для заволодіння об'єктом приватизації.
Регіональним відділенням Фонду держмайна України по Волинській області протягом 1997 р. та 7 місяців 1998 р. не проведено жодного відкритого аукціону чи конкурсу з продажу державного майна. У м. Вінниця за період 1996-1997 рр. з приватизованих 147 об'єктів через аукціон продано лише 6, а за конкурсом - жодного. По Харківській області загальний обсяг приватизації з використанням конкурентних способів продажу склав 13,3 млн грн., що становить лише 8,6% від вартості статутного капіталу приватизованих підприємств;
- порушення умов проведення конкурсів в частині внесення у встановлені терміни інвестиційних коштів саме в грошовій формі. Чимало переможців приватизаційних конкурсів відмовляються виконувати взяті на себе інвестиційні зобов'язання.
ВАТ "Західноукраїнський комерційний банк" (м. Київ) викупив у 1996 р. 36% акцій Алмазнянського металургійного заводу (м. Стаханов). До цього часу ніяких коштів нареконструкцію підприємства та модернізацію його обладнання за даними раніше зобов'язаннями не надходило. В результаті завод було зупинено. Аналогічною є ситуація і по Стаханівському вагонобудівному заводу та багатьом іншим.
В ході приватизації п'яти енергокомпаній - "Тернопільобленерго", "Сумиобленерго", "Черкасиобленерго", "Кіровоградобленерго", "Чернігівобленерго" - переможцями конкурсів стали фінансові посередники, які не мають ніякого досвіду роботи в електроенергетичній галузі. Свої права на акції вони передають іншим фірмам, які мають дебеторську заборгованість з енергокомпаніями. Оскільки не була реструктуризована дебеторська та кредиторська заборгованість, можна припустити, що такі фірми не будуть вкладати "живі" гроші в розвиток енергосистеми області, достатньо буде провести взаємозаліки за борговими зобов'язаннями;
- поширеність порушень порядку обігу приватизаційних майнових сертифікатів. Довірчі товариства у роботі з приватизаційними паперами залучають майнові сертифікати в більшій кількості, ніж це дозволено ліцензіями, а підприємницькі структури здійснюють фінансові операції з майновими сертифікатами, не маючи на це відповідного дозволу.
Перевіркою діяльності довірчих товариств "Суми-траст", "Аком-траст", "Госпрозрахунок-траст", проведеною ГоловКРУ, встановлено факти продажу акцій на суму 3,3 млн грн. без відповідних на це повноважень. В Одеській області

 
 

Цікаве

Загрузка...