WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат

Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна - Реферат


Реферат
на тему:
Результати вивчення причин та умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у сфері приватизації державного майна
Україна як суверенна держава почала самостійно формувати власну економічну політику з часу проголошення своєї незалежності 24 серпня 1991 року. Стратегічним напрямом здійснення економічної політики є формування змішаної економіки на основі конкуруючих між собою суб'єктів господарювання різних форм власності. Це завдання протягом певного часу підлягало вирішенню шляхом всебічної приватизації та роздержавлення.
Теоретичним обгрунтуванням цього процесу виступали неефективність та відсталість командної економіки, декларативне гасло щодо перетворення кожного громадянина на власника і господаря, економічна свобода господарювання, подолання товарного дефіциту тощо.
Разом з тим, попередній прогноз можливих негативних наслідків, які виникають у ході реалізації Державної програми приватизації, зроблений ще у 1992 p. науковцями Національної академії внутрішніх справ України1, свідчить про те, що вже сьогодні змінилася соціальна психологія і мотивація здійснення корисливих злочинів. Звичними стали такі психологічні мотиви злочинів, як поширення серед широких верств населення установок на збагачення будь-якими засобами, комплекс заздрощів та схвалення протиправних дій щодо більш забезпечених прошарків населення - "експропріація експропріаторів", виправдовування злочинних дій як компенсація незадоволеності в соціальній несправедливості, невпевненість у завтрашньому дні, переконання у безкарності або гуманності чинного законодавства та ін.
У зв'язку з відсутністю належної системи інформації про фінансово-економічний стан підприємств, що підлягали приватизації, а також належної законодавчої та нормативної бази розповсюдилися процеси тіньової приватизації підприємств торгівлі, побутового обслуговування населення, житла, транспорту за готівкові гроші, спекуляції такою інформацією, хабарництва та зловживання з боку посадових осіб державних органів влади та управління, а також на рівні інвестиційних фондів. Набуло широкого розповсюдження навмисне зниження вартості майна підприємств, що приватизується, з метою наступного викупу за низькими цінами.
За даними ГоловКРУ, із перевірених тільки за станом на 1 жовтня 1998 р. 388 об'єктів державної власності, які приватизовані, на кожному другому викриті порушення, що призвели до збитків державі на загальну суму понад 45 млн грн. Завдяки вжитим заходам повернуто до державної власності та поновлено в обліку державного майна на суму 21 млрд грн. Матеріали 123 перевірок на суму більш 32 млн грн. передано до правоохоронних органів.
Вивченням стану справ установлено, що масштаби криміналізації економіки держави зростають. Економічна злочинність і, насамперед, організовані її форми постають одними з головних дестабілізуючих факторів суспільного розвитку, несуть в собі серйозну загрозу економічній безпеці держави. Криміналітет намагається контролювати найбільш пріоритетні сфери економіки: кредитно-фінансову, банківську, приватизацію, зовнішньоекономічну, топливно-енергетичну тощо.
Протягом останніх шести років загальна кількість злочинів, виявлених у сфері економіки, збільшилась на 69,5% (з 36,8 тис. у 1992 р. - до 62,4 тис. у 1997 р.). У 1997 році відбувся сплеск злочинних проявів, кількість злочинів, скоєних у фінансово-кредитній системі, порівняно з 1996 р., зросла в 1,7 рази, у тому числі в банківській сфері - в 2,2 рази, зовнішньоекономічній - у 1,4 рази. За 9 місяців 1998 р. виявлено 55 тис. економічних злочинів, що на 3,7% перевищує їх кількість за відповідний період 1997 р.
Кримінальні структури з самого початку реформування економіки проявляють особливу зацікавленість та увагу до приватизаційних процесів. Важко оцінити шкоду, заподіяну проникненням на фінансові ринки і аукціони кримінально-мафіозного капіталу. Тенденція криміналізації процесу зміни форм власності, активність злочинних угруповань у цій сфері набула в Україні визивної відкритості і загрозливого характеру. Крива злочинності характеризує приватизацію як явище стабільне і глибоко криміналізоване.
Тільки за 1997 рік кількість викритих злочинів у ході приватизації, порівняно з 1996 р., зросла у 4,2 рази і дорівнює 2023 таким злочинам. За цей період зареєстровано 37 злочинів, скоєних організованими злочинними угрупованнями. За 9 місяців 1998 р. у сфері приватизації викрито 2,3 тис. злочинів, з яких 56 вчинено організованими злочинними групами. Динаміка злочинних проявів свідчить про їх значне поширення в регіонах, де сконцентровано промисловий потенціал, а саме: в Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській, Вінницькій, Житомирській, Полтавській, Одеській областях, Автономній Республіці Крим та м. Києві. У минулому році в зазначених регіонах вчинено майже 70% злочинів від їх загальної кількості.
У ході реалізації правоохоронними органами Програми оперативного супроводження процесів приватизації державного майна в 1997 р. виявлено 144 факти хабарництва, 538 розкрадань державного і колективного майна, у тому числі 342 - у великих та особливо великих розмірах, 705 зловживань владою або посадовим становищем. У скоєнні цих злочинів викрито 1,7 тис. осіб, серед яких 358 керівників різних рівнів. У 1998 р. викрито 2135 злочинів, пов'язаних з роздержавленням власності, що в 1,6 рази більше проти попереднього 1997 р. Майже вдвічі зросла кількість викритих фактів хабарництва та розкрадань.
За оперативними даними, лідери та авторитети злочинних угруповань з регіональними та міжнародними зв'язками використовують зміну форм власності як реальну можливість легалізувати здобуті незаконним шляхом кошти, прагнуть заволодіти найбільш прибутковими підприємствами. Нерідко контрольний пакет акцій державних підприємств, що приватизуються, опиняється в руках адміністрації, корумпованих елементів та ділків-тіньовиків. Є реальною небезпека, що окремі стратегічно важливі підприємства можуть перейти під контроль кримінальних структур.
У сфері "великої" приватизації протягом 1997 р. викрито 197 злочинів, а за 8 місяців 1998 р. - уже 186. Зі значним заниженням вартості були приватизовані цілісні майнові комплекси Алчевського металургійного комбінату, Запорізького виробничо-алюмінієвого комбінату, Дніпропетровського виробничо-алюмінієвого комбінату, Металургійного комбінату ім. Ілліча (м. Маріуполь), Азовсталі тощо, балансовий прибуток яких перевищує вартість їх майна.
Найбільш характерними видами злочинів, які скоюються в ході зміни форм власності, є хабарництво; розкрадання державного та колективного майна шляхом заниження оціночної вартості об'єктів, безпідставного списання з балансу основних фондів, завищення кредиторської заборгованості, фальсифікації документів - незаконне скуповування приватизаційних паперів з подальшим придбанням акцій підприємств, що приватизуються; інші зловживання.
Прокуратурою м. Одеса до кримінальної відповідальності притягуються керівник управліннякомунальної власності Одеської міськради та начальник юридичного відділу цього управління, які за сприяння в приватизації приміщення отримали хабара в сумі 19 тис. дол. США та 26,5 тис. грн.
У Житомирській області порушена кримінальна справа по факту заниження вартості Новоград-Волинського консервного заводу в процесі його приватизації на загальну суму 1,07 млн грн.
В Одеській області порушена кримінальна справа відносно директора довірчого товариства "Материк-траст" та директора фінансової компанії "Материк-інвест", які за незаконно скуплені приватизаційні сертифікати заволоділи 750 тис. акцій заводу "Одесакабель".
Основними чинниками, що сприяють активній діяльності кримінальних

 
 

Цікаве

Загрузка...