WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Приватизація підприємств енергетичної галузі України - Реферат

Приватизація підприємств енергетичної галузі України - Реферат

неврегульований перехід до вільноринкових відносин полегшили проникнення до галузі кримінальних елементів. Виявлені у сфері енергетики злочини мають загальноекономічний характер. У 1998 році в енергетичній галузі виявлено понад 1,5 тис. злочинів, що на 51% більше, ніж у 1997 році: з них розкрадань державного та колективного майна - 381, у тому числі увеликих та особливо великих розмірах - 110. У 1999 році виявлено понад 2,4 тис. корисливих злочинів, у тому числі 678 розкрадань державного та колективного майна, з яких 173 - у великих і особливо великих розмірах та 106 фактів хабарництва. Збитки від скоєних злочинів склали понад 105 млн грн. До скоєння вказаних правопорушень причетні 2016 осіб, у тому числі 325 керівників різного рівня. Характерною ознакою для галузі є тенденція зростання кількості скоєних посадових злочинів. Якщо у 1998 році було викрито 227 таких злочинів, то у 1999 році цей показник становив 574.
Викрито непоодинокі факти правопорушень у процесі приватизації підприємств енергетичного комплексу. За даними МВС України, у сфері електроенергетики порушено ряд кримінальних справ відносно осіб, які підроблювали відповідні документи на право володіння акціями обленерго і продавали їх інвестиційним компаніям. Так, лише у м. Києві у період з липня 1997 р. по березень 1999 р. порушено більше 80 кримінальних справ за фактами продажу громадянами фінансовим посередникам фальшивих виписок з реєстру на право володіння акціями ДАЕК "Київенерго". У м. Горлівка порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ТОВ "Брокерська компанія "Панда-брок"", які під час пільгової підписки здійснили незаконну скупку 56 тис. акцій ДАЕК "Донецькобленерго" на суму понад 165 тис. грн. У такий же спосіб акціонерам та засновникам компаній ЗАТ "Нафтоенергоінвест", ЗАТ "Ромекс-Інвест", ЗАТ "Проспект-Інвестментс", ТОВ "Віадук-А", ТОВ "Джерело ЛТД", АТ ІК "Енерго Інвест" та іншим заподіяно шкоди на сотні тисяч гривень. Мають місце і факти зловживань з боку посадових осіб, фінансових посередників під час скупки акцій "Донецькобленерго", "Харківобленерго", "Луганськобленерго", "Полтаваобленерго". У м. Черкаси порушено кримінальну справу відносно голови правління ДАЕК "Черкасиобленерго" Калашника В. М., головного бухгалтера Гуляєвої В. Д., начальника будівельного управління Д'яченка О. Ф., начальника Черкаської ТЕЦ Тарасевича Ю. О. та колишнього директора ДАЕК "Черкасиобленерго" Бодяка О. А., які протягом 1994-1999 рр. через приватну фірму "Будкварт", де вищезазначені особи виступали співзасновниками, здійснили незаконне відчуження та подальшу приватизацію основних засобів на загальну суму понад 68 тис. грн.
Крім того, за даними ГоловКРУ, в акціонерних енергетичних компаніях обленерго мають місце й інші правопорушення, зокрема нецільове використання бюджетних коштів, порушення чинного законодавства при здійсненні розрахунків шляхом взаємозаліків, заниження вартості приватизованого майна та орендної плати, штучне створення збитків, заниження податків і платежів до бюджету, неповне оподаткування сукупного доходу працівників і ненадходження відповідних податків та зборів до бюджету.
У ході перевірок, проведених Державною контрольно-ревізійною службою в Україні у 1998 році в системі ВАТ "Львівобленерго" та в 24 його структурних підрозділах - районних електричних мережах - встановлено, що кошти в оплату за електроенергію надходили від споживачів та структурних підрозділів на розрахунковий рахунок ВАТ "Львівобленерго", а не перераховувались на розподільчий рахунок НЕК "Укренерго". Всього таким чином розпоряднику коштів НЕК "Укренерго" акціонерним товариством не сплачено за електроенергію 19,1 млн грн, з яких було використано на власні потреби ВАТ "Львівобленерго" - 17 млн 7 тис. грн.
Крім того, у процесі приватизації ВАТ "Львівобленерго" встановлено, що під час проведення оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу його вартість була занижена на 4,8 млн грн. Заниження вартості майна пов'язане із застосуванням занижених коефіцієнтів індексації вартості об'єктів незавершеного будівництва та невстановленого устаткування проти затверджених коефіцієнтів. Виявлені також перевищення фактичних втрат електроенергії над розрахунковими.
Всього по системі ВАТ "Львівобленерго" незаконні витрати становили 40,9 млн грн (25 об'єктів), донараховано до бюджету 15,7 млн грн платежів, виявлено інших порушень фінансового характеру на суму 5 млн грн.
При проведенні комерційного конкурсу з продажу пакета акцій (35% статутного фонду) ДАЕК "Одесаобленерго" за грошові кошти були виявлені порушення щодо визначення переможця. Чотири члени комісії віддали свої голоси за ТОВ "Оверкон ентерпрайзес лімітед", яке запропонувало не найвищу ціну за пакет акцій, що суперечить критеріям вибору переможця конкурсу. Аналогічне порушення виявлено при визначенні переможця комерційного конкурсу з продажу пакета акцій ДАЕК "Миколаївобленерго".
Для усунення та нейтралізації причин і умов, що сприяють скоєнню злочинних проявів у процесі приватизації державного майна в енергетичній галузі доцільно:
1. Внести у встановленому порядку до відповідних нормативних актів зміни та доповнення щодо включення до умов приватизації зобов'язань про повноту та своєчасність перерахування одержаних від споживачів коштів генеруючим компаніям.
2. Для посилення контролю за купівлею-продажем акцій підприємств внести пропозиції щодо вирішення питання про створення на базі Національного депозитарію України єдиної комп'ютерної бази даних, яка має містити відомості про концентрацію блокуючих та контрольних пакетів акцій різних товариств, зокрема стратегічних підприємств, у окремих суб'єктів підприємницької діяльності, включаючи і нерезидентів України, зареєстрованих в офшорних зонах.
3. Удосконалити механізм передачі державних часток акцій в управління, зробивши цей процес більш "прозорим", рівним як для органів виконавчої влади, так і для інших суб'єктів господарювання.
4. Розробити систему контролю за діяльністю підприємств з новим управлінням.
5. Вивчити практику застосування в зарубіжних країнах механізму так званої "золотої акції" та внести пропозиції щодо впровадження його в Україні для стратегічно важливих об'єктів, при цьому чітко визначивши права держави та термін дії "золотої акції" залежно від особливостей галузі та умов її функціонування.
6. з метою запровадження механізму повернення майна у власність держави при викритті порушень законодавства під час його приватизації визначитися з переліком підстав та порядком подання, за якими може бути прийнято рішення судовими органами про вилучення майна із незаконного володіння.

 
 

Цікаве

Загрузка...