WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Взаємодія у сфері боротьби з організованою злочинністю – стратегічний напрям діяльності правоохоронних органів - Реферат

Взаємодія у сфері боротьби з організованою злочинністю – стратегічний напрям діяльності правоохоронних органів - Реферат


Реферат
на тему:
Взаємодія у сфері боротьби з організованою злочинністю - стратегічний напрям діяльності правоохоронних органів
Нові реалії розвитку організованої злочинності в Україні вимагають принципово нових підходів до організації взаємодії спецпідрозділів БОЗ МВС України з державними, насамперед із правоохоронними органами України, як однієї з найефективніших організаційно-управлінських форм протидії організованій злочинності та корупції [1, с. 84].
Криміногенна ситуація в державі характеризувалася наявністю вкрай негативної й досить сталої тенденції посилення організованості злочинності. Щороку органами внутрішніх справ розкривається близько 6 тис. злочинів, у вчиненні яких викривається понад 500 організованих злочинних груп. Тільки протягом 10 місяців поточного року органами внутрішніх справ ліквідовано 587 організованих злочинних груп та 19 найбільш стійких злочинних організацій, з яких близько 64 % - за матеріалами спецпідрозділами БОЗ. За напрямами злочинної діяльності більшість із них є злочинними структурами загальнокримінальної спрямованості (426), якими вчинено 4 тис. 334 злочини, у тому числі: 38 фактів бандитизму, 60 вбивств (три - на "замовлення"), 1371 крадіжка, 418 розбійних нападів, 90 вимагань, 170 пограбувань та інші, що вчинені з корисливих мотивів [2].
Однак, досягнуті результати в жодному разі не відображають реальні масштаби та тенденції розвитку організованої злочинності в країні. Незважаючи на здійснені заходи, у більшості регіонів країни продовжує діяти ряд потужних кримінальних структур, які займаються нарко- та секс-бізнесом, торгівлю зброєю, крадіжками автотранспорту та вчиненням інших корисливо-насильницьких злочинів. Триває протистояння між цими структурами, яке супроводжується "розборками" та вбивствами на "замовлення". Якщо раніше жертвами, здебільшого, були лідери та активні учасники кримінальних структур, то на сьогодні це, в основному, представники бізнесових кіл, ЗМІ, державних органів, громадських організацій і рухів та інші особи, які володіють інформацією про організовану злочинну діяльність.
Однією з основних причин недостатньо ефективної боротьби з організованою злочинністю є розпорошеність зусиль ОВС та інших правоохоронних органів, насамперед у діяльності їх оперативних служб у цій сфері.
Розкриваючи проблему взаємодії слід відзначити, що за сутністю це є погодження, координація, упорядкування й цілеспрямування індивідуальних та групових зусиль і волі з метою виконання поставлених перед ними завдань [3, с. 10].
На нашу думку, взаємодія в сфері боротьби з організованою злочинністю - це заснована на законах та нормативних актах, узгоджена за цілями, місцем та часом діяльність із застосуванням найбільш доцільного поєднання притаманних взаємодіючим суб'єктам сил, засобів та методів щодо вирішення поставлених завдань [1, с. 85-86].
Про необхідність незалежної взаємодії державних контролюючих органів, особливо правоохоронних, у сфері протидії злочинності йдеться в ст. 7 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", ст. 16-18 розд. V Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" від 30 червня 1993 р. [4].
Однак, незважаючи на достатні законодавчі засади, взаємодія у сфері боротьби з організованою злочинністю не набула системності й носить епізодичний характер. Сучасний стан оперативно-розшукової роботи відповідних оперативних підрозділів, у тому числі й ОВС, характеризується її самостійністю, відокремленістю та неврахуванням результатів аналогічної діяльності та оперативних можливостей кожного органу, намаганням власними силами розв'язати поставлені перед ними завдання, що обумовлює все ще низький рівень їх взаємодії.
Передусім, потребують урегулювання питання взаємодії при здійсненні оперативно-розшукових заходів щодо документування злочинної діяльності організованих кримінальних структур з міжрегіональними та міжнародними зв'язками. Це свідчить про необхідність створення ефективної міжвідомчої нормативної бази взаємодії спецпідрозділів БОЗ як з оперативними службами в системі МВС України, так й іншими державними органами, насамперед правоохоронними, у цій сфері. Нині з питань взаємодії існує лише один міжвідомчий нормативний акт МВС, СБУ, Держкомкордону, Держмитслужби, Національної гвардії, Міністерства оборони, Міністерства юстиції, яким ще в 1994 році було визначені деякі засади координації спільних дій указаних відомств у сфері боротьби зі злочинністю [5].
Однак, визначені цим актом форми взаємодії на теперішній час є застарілими й при проведенні спільних дій у сфері боротьби зі злочинністю правоохоронними органами фактично не використовуються.
На виконання Указу Президента України "Про невідкладні додаткові заходи щодо посилення боротьби з організованою злочинністю і корупцією" від 6 лютого 2003 року № 84 [6], наради керівництва МВС України від 6 листопада п. р. й відповідного службового доручення Міністра внутрішніх справ України М.В. Білоконя №12177/Бл з метою більш ефективної взаємодії щодо попередження, розкриття і розслідування злочинів, вчинених організованими злочинними групами й злочинними організаціями та іншими видами організованої злочинної діяльності, розроблено проект відповідного наказу МВС, СБУ, Держприкордонслужбі, Держмитслужби, ДПА, МО України [7].
Пропонується для забезпечення взаємодії за рахунок штатної чисельності Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ і Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України або в межах встановленої чисельності апарату міністерств і відомств за поданням керівників Головного управління Міністерства внутрішніх справ і Головного управління Служби безпеки України ввести посади помічників керівників відповідних міністерств і відомств із питань взаємодії в боротьбі з організованою злочинністю.
Практикою напрацьовано певний досвід організації взаємодії спецпідрозділів БОЗ МВС України з іншими державними органами у сфері боротьби

 
 

Цікаве

Загрузка...