WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Боротьба з фальшивомонетництвом як один із напрямів протидії організованій злочинності - Реферат

Боротьба з фальшивомонетництвом як один із напрямів протидії організованій злочинності - Реферат


Реферат
на тему:
Боротьба з фальшивомонетництвом як один із напрямів протидії організованій злочинності
Підробка грошей виникла одночасно з людською цивілізацією разом із товарно-грошовими відносинами. Суспільна небезпека цього злочину завжди усвідомлювалась суспільством, а тому покарання за фальшивомонетництво було надзвичайно суворим; це виправдовувалося тим, що фальшивомонетник, переслідуючи свої меркантильні інтереси, одночасно посягав на безпеку держави, підриваючи її економіку.
Проблема виявлення, розкриття та розслідування фальшивомонетництва є актуальною для України особливо сьогодні. Бурхливий розвиток офісної техніки, поліграфічного обладнання та розповсюдження їх в Україні дозволяє фальшивомонетникам створювати організовану та високорозвинену індустрію фальшивомонетництва. Міжнародні зв'язки, досить високий "професійний" рівень і складна ієрархічна структура таких злочинних груп створюють суттєві труднощі для правоохоронних органів в боротьбі з фальшивомонетництвом. Суттєвий вклад у розробку питань боротьби з фальшивомонетництвом внесли такі вчені, як Б.С. Болотський, Т.П. Бірюкова, О.В. Воробей, С.М. Головко, Є.І. Козаков, М.К. Камінський, В.М. Коваленко, В.Д. Ларичев, В.К. Лисиченко, В.С. Мацишин, С.Ю. Петряєв, Є.В. Прохорова, Ю.В. Солопанов, І.Я. Фрідман, О.С. Шаталов, С.П. Щерба та ін. Однак, ці автори, як правило, детально не досліджували проблеми протидії фальшивомонетництву як одного з аспектів боротьби з організованою злочинністю. Слідча, експертна і судова практика свідчить, що останніми роками нерідко підробкою гривень НБУ та іноземної валюти займаються саме організовані злочинні угруповання, які виготовляють підроблені банкноти у великих кількостях та досить високої якості.
Працівниками міліції в 1999 році ліквідовано 10 підпільних майстерень, обладнаних комп'ютерною та копіювальною технікою, дві з них спеціалізувалися на виготовленні гривень. Припинено діяльність 48 груп фальшивомонетників, які об'єднували 153 осіб. Більшість з них діяла у містах Києві, Львові, Луганську, Дніпропетровську і Тернополі. До відповідальності було притягнено понад 500 осіб, 364 кримінальні справи направлено до суду [1, с. 6]. У 1998 році львівські правоохоронці затримали чотирьох фальшивомонетників, у яких вилучили рекордну для України суму фальшивок - 477 тис. 800 дол. США стодоларовими купюрами. Організатором злочинної групи був 39-річний інженер ЗАТ "Львівське підприємство обчислювальної техніки та інформатики" гр. Б. На допитах він розповів, що захопився ідеєю виготовлення фальшивок після відвідин музею першодрукаря Івана Федорова, де гр. Б. уперше побачив друкарський верстат. Свої знання він поповнив на одній з виставок сучасного поліграфічного обладнання у Львові. Навчаючись в інституті та працюючи на режимному заводі, гр. Б. вивчив технологію обробки радіоплат, а цей процес подібний до виготовлення кліше. Протягом 1996-1997 років гр. Б. виготовив собі верстат. Окремі деталі за його кресленнями робили на львівських заводах, дещо купувалося на стихійних ринках. Через те, що для виготовлення майбутніх доларів потрібні були й звичайні гроші, гр. Б. ввів у курс справи ще трьох чоловік. У 1997 році вони закупили у Польщі фарби, папір, найняли квартиру і почали виготовляти підроблені доларові купюри. На допитах, добре знаючи кримінальне законодавство та намагаючись уникнути відповідальності, колишній інженер доводив слідчим, що його цікавило не отримання прибутків від збуту фальшивок, а сам процес їх виготовлення: "У цій справі мене захопив азарт. Хотілося відпрацювати техніку виготовлення грошей, переконатися, що я як спеціаліст також чогось вартий..." [2, с. 66].
У 2003 році банки вилучили 7172 підроблених банкнот на загальну суму 102,8 тис. грн. Це невелика сума, враховуючи те, що в обігу знаходиться 1,3 млрд загальної кількості купюр, що обертаються. Якщо порівняти з Європою, де практично всі гроші проходять через банк, фальшивок вилучають в 8-10 разів більше ніж у нас. [3, с. 6]. В Україні масштаб тіньової економіки є досить великим, тому, закономірно, банки не можуть виявити ті підробки, які "крутяться" в "тіні". Тому фальшивки, за винятком найбільш грубих, "подорожують" у загальній масі від одного нічого не підозрюючого власника до іншого. У 2003 році до суду по Україні направлено 689 кримінальних справ (стст. 232, 430 КПК України) по факту виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збуту підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї. Залишок нерозкритих злочинів минулих років на початок року по ст. 199 КК України становив 17 701 злочин, не розкритих за 2003 рік - 897 таких злочині [4].
Боротьба з фальшивомонетництвом значно ускладнюється через невпинне поширення і зміцнення його міжнародних зв'язків. Так, наприклад, у грудні 1996 року в Хмельницькій області був затриманий мешканець Жмеринки Вінницької області, який уже мав судимість. На одному з ринків він намагався збути фальшиві гроші номіналом 50 грн. Під час затримання у нього вилучено 113 таких купюр. Дещо пізніше в Рівненській області при спробі збути фальшивки цієї ж серії затримано курсанта Київського військового училища. Як з'ясувалося, фальшиві гривні він отримав від свого командира, у котрого згодом правоохоронці вилучили майже 100 банкнот означеного номіналу. За інформацією органів внутрішніх справ, ці фальшивки ввезені на територію України із-за кордону. Якість їх виготовлення красномовно демонструє професіоналізм фальшивомонетників і солідність їх "екіпіровки" [5, с.1].
Аналіз тенденцій розвитку злочинності, пов'язаної із виготовленням та збутом фальшивих грошових знаків, доводить розширення міжнародних кордонів і підвищення рівня організованості злочинних груп. Щільний взаємозв'язок і "розподіл праці" між злочинними групами дозволив їм значно підвищити останніми роками якість виготовлення фальшивих купюр.
У своїй динаміці розвитку фальшивомонетництво постійно вдосконалювалось і особливе підґрунтя, що базується на використанні досягнень науково-технічного прогресу, воно має сьогодні. Після проголошення Незалежності України, ситуація у сфері боротьби з фальшивомонетництвом ускладнилась. Поглиблення кризових явищ в економіці та політиці нашого суспільства обумовило загальне зростання злочинності, в якій особливу гостроту має фальшивомонетництво. Статистика свідчить, що найбільшого

 
 

Цікаве

Загрузка...