WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Боротьба з корупцією – першочергове завдання на шляху реалізації європейського вибору України - Реферат

Боротьба з корупцією – першочергове завдання на шляху реалізації європейського вибору України - Реферат


Реферат
на тему:
Боротьба з корупцією - першочергове завдання на шляху реалізації європейського вибору України
Однією із найважливіших складових сучасного історичного моменту України є максимально швидке формування повноцінного, вільного від корупції громадянського суспільства. Успішне розв'язання проблеми протидії корупції є пріоритетом держави, і оскільки Україна проголосила європейський вибір, особливої актуальності набуває досягнення відповідності між задекларованими цілями і повсякденною дійсністю. Ця справа для нашої держави така ж важлива, як і утвердження реальної демократії у політичному житті, побудова соціально орієнтованих ринкових відносин у вітчизняній економіці та її інтеграція до глобальної економіки.
Світова спільнота розглядає корупцію на сучасному етапі як одну з найбільших загроз правопорядку, демократії, правам людини, чесності та соціальній справедливості, що заважає економічному розвитку та становить реальну загрозу моральним підвалинам суспільства. Принципово важливим є розуміння того, що корупція унеможливлює побудову громадянського суспільства.
Багатьом країнам світу вдалося створити ефективний механізм протидії корупційним проявам. До них можна віднести Фінляндію, Данію, Нову Зеландію, Ісландію, Сінгапур, Швецію, Канаду, Нідерланди, Люксембург, Норвегію, Австралію, Швейцарію, Велику Британію, Австрію, Ізраїль, США, Чілі, Ірландію, Німеччину та ін. [1]. Усі вони мають деякі особливості в організації антикорупційної діяльності, але спільними для них є:
- бажання організації активної протидії корупційним проявам;
- створення відповідної правової бази;
- правові реформи. Але вони лише частково розв'язують проблему. Щоб одержати віддачу, вони повинні бути тісно поєднані з іншими напрямами боротьби з корупцією: економічними, фінансовими, соціальними, організаційними та навіть культурними;
- реальна, гарантована незалежність правоохоронної системи країни;
- залучення до протидії корупційним проявам громадських організацій.
В Україні також упродовж останніх двох десятиріч проблема корупції та боротьби з нею залишалася і продовжує залишатися однією з найпріоритетніших. Розроблена і діє система заходів протидії і боротьби з цим негативним суспільним явищем. Створена та удосконалюється нормативна база по боротьбі з корупційними проявами, хабарництвом та посадовими злочинами. Проте, такий досвід боротьби з корупцією та відповідного аналізу, який накопичено в інших країнах, у нашій державі дотепер відсутній.
Законодавча база з протидії корупції в Україні налічує сьогодні більше 100 законів України, указів, розпоряджень Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, галузевих нормативних документів. Дана система містить багато нормативно-правових актів як базових для усіх сфер соціального життя, так і тих, предметом яких є окрема галузь національної економіки чи певна сфера суспільних відносин. До останніх відносимо закони України "Про Вищу раду юстиції", "Про банки і банківську діяльність" "Про Конституційний суд України", "Про міліцію", "Про Національний банк України", "Про місцеві державні адміністрації" та ін. Крім законів України, існує низка підзаконних нормативно-правових актів. Проте, всі вони приймалися у різні часи, різними органами, у ряді випадків - без наукового обґрунтування, через що і виникали колізії, протиріччя та невідповідність один одному. На жаль, доводиться констатувати, що різноманітні заходи щодо подолання корупції, які плануються і здійснюються сьогодні в державі, дуже слабко пов'язуються із зусиллями щодо наведення порядку в економіці, а законодавчі акти, які регламентують економічні реформи, нерідко поспіхом прийняті, недосконалі і, головне, не завжди передбачають відповідні механізми з нейтралізації зловживань [2].
Отже, правова система боротьби з корупцією в Україні ґрунтується на великій кількості законів і нормативно-правових актів: у деяких випадках оцінка дієвості цих правових актів і взаємозв'язку між ними має певні труднощі, що почасти пояснюється їх великою кількістю.
Суперечить загальноприйнятим нормам права як нечіткість законодавчих визначень самого цього поняття "корупція", так й інститут відповідальності за корупційні діяння. Виходячи з міжнародних нормативних актів, під корупцією розуміються безумовно кримінально карані діяння, що мають набагато більший ступінь суспільної небезпеки, ніж просто окремі факти хабарництва, підкупу чиновників чи зловживання владою. А в українському законодавстві корупція як кримінально правове явище не визначена, в чинному Законі України "Про боротьбу з корупцією" йдеться лише про адміністративну відповідальність за корупційні дії.
Такий підхід явно принижує суспільну небезпеку корупції як політико-правового явища і, як показує практика застосування вищезазначеного Закону, дезорієнтує не тільки громадськість, але й правоохоронні органи, націлюючи останні на гонитву за цифрою складених "протоколів про корупцію". З одного боку, встановлений розмір матеріальної відповідальності настільки мізерний, що не спроможний зупинити корупціонера у сприянні ним вирішенню будь-якого питання для зацікавленої особи, за яке він одержить винагороду у сотні разів більшу, ніж розмір штрафу. З іншого, - експерти вважають, що форма звільнення з посади за даним Законом внесла тільки плутанину в характер юридичної відповідальності, оскільки усунення з посади є заходом кримінально-процесуальним і при адміністративному розслідуванні застосовуватись не може. А заборона займатися певною діяльністю - міра кримінального законодавства, яка може бути винесена тільки вироком суду. Чинне антикорупційне законодавство настільки розпливчате, що одне й те ж корупційне діяння можна кваліфікувати і як проступок (правопорушення), і як злочин [3].
Представляється, що існує необхідність в удосконаленнях, які б привели кримінальні злочини у відповідність до міжнародних

 
 

Цікаве

Загрузка...