WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Боротьба з організованими злочинними угрупованнями у сфері використання банківських платіжних карток - Реферат

Боротьба з організованими злочинними угрупованнями у сфері використання банківських платіжних карток - Реферат


Реферат
на тему:
Боротьба з організованими злочинними угрупованнями у сфері використання банківських платіжних карток
Можливість одержання чималого прибутку, а також недостатня протидія "картковим" злочинам з боку державних структур робить їх принадними для організованої злочинності.
Станом на 1 січня 2004 року 87 банками України, які є членами платіжних систем, емітовано понад 11 млн. платіжних карток (за 2002 рік було емітовано 6,32 млн. карток, приріст - на 74 %). Серед емітованих в Україні платіжних карток переважають картки міжнародних систем, а саме MasterCard - 41,8 % від загальної кількості, Visa International - 39,1 %. Інфраструктура з прийняття та обробки платежів за картками в Україні нараховує понад 63 тис. пунктів обслуговування держателів платіжних карток, включаючи більше 5 тис. банкоматів. У 2003 році на території України було здійснено 145 млн. операцій з використанням платіжних карток на суму 33 230 млрд. грн [1].
Паралельно зі зростанням обсягів карткових розрахунків зростає і рівень "карткової" злочинності, так званого "кардингу" - протиправного використання платіжних карток для покупки товарів чи одержання послуг. Річний приріст виявлених органами внутрішніх справ злочинів у сфері функціонування платіжних систем становить 35-40 %. Правоохоронні органи мають можливість формувати статистику тільки на основі виявлених злочинів, вилучених підроблених карток і здійснених арештів, але це не створює повної картини, оскільки латентність "карткової" злочинності є досить високою.
Криміногенна ситуація у сфері функціонування платіжних систем на сучасному етапі характеризується такими обставинами:
- викрадення інформації про справжні картки та її продаж є видом окремого злочинного промислу;
- "карткова" злочинність стає все більш високотехнологічною, організованою, транснаціональною.
Узагальнення практики боротьби з "картковою" злочинністю дозволяє виокремити три основні види правопорушень:
- діяння, пов'язані з незаконним збиранням інформації про справжні платіжні картки;
- діяння, пов'язані з підробкою платіжних карток, документів на переказ; придбанням, зберіганням, перевезенням, пересиланням з метою збуту підроблених платіжних карток;
- шахрайські діяння з використанням платіжних карток або інформації про платіжні картки.
Вчинення "карткових" злочинів є технологічно складним процесом. Необхідно відзначити такі властиві "картковій" злочинності риси, як функціональна спеціалізація та чітка координація діяльності членів злочинної групи. Можна навести основні види спеціалізації осіб у сфері карткових платежів, які:
- добувають інформацію про справжні платіжні картки (у тому числі, скуповують інформацію про справжні платіжні картки);
- займаються викраденням карток (у тому числі, скуповують загублені, викрадені, неодержані картки);
- займаються виготовленням підроблених платіжних карток та підроблених документів;
- відкривають карткові рахунки за підробленими документами;
- перевозять та розповсюджують підроблені картки;
- використовують картки (загублені, викрадені, неодержані, підроблені) у торговельних та сервісних підприємствах, банкоматах і т. ін.;
- використовують інформацію про справжні картки (в Інтернет-магазинах, на Інтернет-аукціонах, при оплаті поштових, телефонних та Інтернет-замовлень).
Аналіз практичної діяльності правоохоронних органів (як вітчизняних, так і закордонних) свідчить, що злочинні групи карткових злочинців не є випадковими або ситуативними; це групи типу компанії, організовані групи або злочинні організації.
Для "карткової" злочинності характерні такі риси: постійний пошук нових можливостей до реалізації шахрайств (перевірка на міцність систем захисту банків від шахрайств); швидка реакція на виявлені прогалини у банківському захисті; міграція певних видів шахрайств з одних ринків на інші.
Останнім часом "карткова" злочинність набуває рис міжнародної спеціалізації. Одні злочинні групи добувають інформацію про реквізити платіжних карток, у той час як інші спеціалізується на виготовленні підроблених карток. Крадіжка або збір інформації може здійснюватись в одному географічному регіоні, виготовлення карток - в іншому, шахрайське використання карток - у третьому. Схеми правопорушень з використанням платіжних карток, які використовуються у країнах Західної Європи, неминуче з'являються в Україні. Вивчення та впровадження позитивного досвіду інших країн, удосконалення чинного законодавства, конструктивна міжнародна взаємодія, поліпшення системи підготовки працівників правоохоронних органів є запорукою успіху в боротьбі з "картковою" злочинністю.
Фахівці умовно виділяють наступні етапи становлення в Україні "карткової" злочинності:
- 1995-1996 роки - становлення карткового ринку платіжних карток. Злочинів такої спеціалізації ще не зафіксовано, злочинці вивчають схеми електронних розрахунків за допомогою платіжних карток, намагаються встановити контакти з працівниками банків;
- 1997-1998 роки - укладання банками договорів з клієнтами має безсистемний характер. Недоліки у роботі банківських структур сприяють вчиненню окремих злочинів, використовуються підроблені картки банків інших країн;
- 1999 рік - стрімкий сплеск шахрайства в торговельній мережі. Організовані злочинні угруповання зацікавлюються "картковим бізнесом";
- 2000 рік - банки впроваджують додаткові заходи перевірки і моніторингу операцій з використанням платіжних карток, проводять уніфікацію процедур, стандартизацію договорів з торговими підприємствами. Рівень шахрайства з платіжними картками значно знижується;
- з 2001 року спостерігається зростання "карткової" злочинності. Інформація про реквізити платіжних карток, особливо про зміст магнітних смуг, стала дуже привабливим товаром. Удосконалюються схеми вчинення злочинів. Відзначається тенденція до обміну інформацією та взаємодії між злочинними групами різних країн заради досягнення спільних злочинних цілей.
Цікавою є організація боротьби зі злочинністю у сфері електронних платежів на прикладі правоохоронних органів інших країн. Міжнародний досвід доводить, що злочинній діяльності, пов'язаній з використанням високих технологій у сфері функціонування міжнародних платіжних систем, не можна ефективно протидіяти за допомогою звичайних традиційних міліцейських або поліцейських підрозділів та методів. Для боротьби з цією специфічною формою кримінального бізнесу необхідні відповідно підготовлені спеціалісти вузькоспеціалізованих підрозділів правоохоронних органів, здатні застосовувати сучасні методи оперативно-технічного документування та розкриття "карткових" злочинів.
У структурі МВС Російської Федерації у 1998 році створено Управління по боротьбі зі злочинами у сфері високих технологій, на яке було покладено принципово нові завдання та функції, визначені російським кримінальним законодавством та міжнародними зобов'язаннями Російської Федерації. Серед основних завданьуправління - виявлення та розкриття злочинів у сфері комп'ютерної інформації та телекомунікацій (до яких віднесено і злочини у сфері електронних платежів). Управління має повноваження здійснювати оперативно-розшукову діяльність у повному обсязі. Практично у всіх регіонах країни створені управління, відділи (республіканські, крайові, обласні), які вирішують на місцях завдання, поставлені перед службою.
У 2000 році Управління було перейменоване на Управління по боротьбі з кіберзлочинністю або Управління "К" МВС РФ. Аналогічне Управління "Р" було створене у структурі ГУВС м. Москви.
У Республіці Білорусь у лютому 2001 року у складі кримінальної міліції МВС РБ утворено управління оперативно-організаційної роботи, до складу якого увійшли такі

 
 

Цікаве

Загрузка...