WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Боротьба з відмиванням грошей у контексті протидії організованій злочинності. Міжнародний досвід - Реферат

Боротьба з відмиванням грошей у контексті протидії організованій злочинності. Міжнародний досвід - Реферат

удосконалювати слідчу практику, налагоджувати співпрацю різних відомств (поліції, прокуратури, податкової, фінансової служб тощо). Важливо постійно обмінюватися інформацією.
Значна частка кримінальних доходів використовується у легальній економіці, що порушує цілісність фінансової системи країни. Для протидії "відмиванню" злочинних доходів необхідна ефективна політика вилучення таких доходів. Законодавства більшості європейських держав допускає вилучення в кримінально-процесуальному порядку лише доходів від злочинів, а також засобів їх вчинення. Як покарання позбавлення власності (примусове безоплатне вилучення майна) не допускається. Вилученню підлягає тільки те майно, по відношенню до якого наявні докази його злочинного походження.
У доповідях на конференції відмічалася недостатня "прозорість" органів, які займаються розслідуванням "відмивання" коштів. Немає судової статистики у країнах Євросоюзу щодо конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом, наявна інформація з цього питання є дуже розрізненою.
У кримінальній поліції Баварії створені спеціальні підрозділи (групи) з вилучення злочинних доходів. Кількісний склад цих підрозділів невеликий - 4-6 чол., до них входять представники поліції та митниці. Таких підрозділів у Баварії - 7, вони створюються за територіальною ознакою, їх співробітники звільнені від виконання інших завдань, крім вилучення доходів. У зазначеній сфері бракує судової практики, тільки зараз починається робота з розгляду таких справ (щодо конфіскації доходів) у судах. По судових рішеннях з питань вилучення, конфіскації доходів створюється банк даних.
У Баварії - всього 48 фахівців з вилучення доходів (такі підрозділи створено лише в Баварії).
За німецьким законодавством злочинні доходи, що конфіскуються, до державного бюджету не надходять, якщо є хоча б один потерпілий і навіть тоді, коли він відмовляється від компенсації. Таким чином, значна частка майна повертається потерпілим. Можливості держави щодо отримання таких доходів дуже обмежені. Так, за результатами конфіскації доходів по ФРН (неофіційні статистичні дані), у 2000 р. із загальної суми (537 млн євро) компенсація потерпілим складала 78 %; до державного бюджету надійшло 22 %; у 2001 р. - компенсація потерпілим та державі - по 50 %; у 2002 р. (загальна сума - 282 млн 927 тис. євро) 55 % - потерпілим, 45 % - державі. Судову статистику з цього питань важко отримати, органи поліції нею не володіють. Сьогодні висовується питання і готується законопроект про зміну статті у Кримінально-процесуальному кодексі, яка позбавляла державу можливості отримати доходи, що конфіскуються, тобто, за новим законопроектом вилучається вимога про компенсації потерпілим.
Якщо злочинець діяв в інтересах іншої особи, то це майно також підлягає конфіскації. Підлягає конфіскації й майно юридичної особи (щодо "відмивання" коштів): передбачено кримінальну відповідальність юридичної особи. Якщо торговець наркотиками переказує на рахунок дружини кошти, то вони теж конфіскуються. Доказувати злочинне походження коштів дуже складно. За результатами судового розгляду, наприклад, у землі Гессен (Німеччина), повертається тільки 10 % майна.
Арешт майна здійснюється співробітниками поліції, а не судовими виконавцями. Є реєстр арештованого майна, в якому реєструється власність, з якою не можна проводити ніяких операцій (на період арешту). По всіх справах, пов'язаних з "відмиванням" злочинних доходів, підключаються підрозділи з вилучення доходів з метою забезпечення (якомога раніше) зберігання майна. Представники цих підрозділів вивчають податкові декларації підозрюваних, через прокуратуру отримують більш детальну інформацію про їх банківські рахунки, забезпечують охорону майна, яке вилучається при обшуку місць проживання підозрюваного; після узгодження з прокуратурою дають вказівки щодо подальших дій. "Слабким місцем" у системі вилучення злочинних доходів є те, що після трьох місяців рішення суду щодо вилучення доходів втрачає силу.
У Великій Британії, якщо обвинувачений буде виправданий за кримінальним процесом, то до питання конфіскації майна можна бути перейти за цивільним процесом (але тільки по великих сумах).
За "відмивання" доходів, одержаних злочинним шляхом, на практиці важко притягнути особу (осіб) до кримінальної відповідальності, вилучити (конфіскувати) такі доходи. Тому тепер у наукових дискусіях все частіше висловлюється думка про те, що обвинувачений сам повинний доказувати свою невинуватість, легальність походження своїх доходів. Але ця вимога суперечить презумпції невинуватості, бо є антиконституційною.
У Німеччині чинним є також Закон про оподаткування, згідно з яким в особливо тяжких випадках ухилення від сплати податків може розглядатися за злочин, що передує "відмиванню" коштів (предикатний злочин). Але немає чіткого визначення, що таке особливо тяжкий випадок.
Повідомляти про підозрілі операції у Німеччині повинні не тільки банки, фінансові установі, а й адвокати, аудитори. У разі з адвокатами може бути і ненавмисне "відмивання" коштів, одержаних злочинним шляхом. Таке рішення ухвалив Федеральний Верховний суд Німеччини, коли адвокат взяв гроші за роботу зі злочинних доходів підзахисного.
Однією з правових проблем у справах, пов'язаних з "відмиванням" коштів, (і яка обговорювалася на конференції) є обсяги, межі інформації про громадян, строки її збереження, накопичення цієї інформації. Потрібно встановити чіткі межі інформації, яку можна і яку не можна накопичувати, щоб не було тотального контролю за громадянами, їх особистим життям.
Ще одне питання, яке обговорювалося на конференції, - це подання інформації про підозрілі операції до органів фінансового моніторингу (фінансової розвідки). Існують дві системи повідомлення: пізнього повідомлення, коли до органу фінансового моніторингу країни подається інформація про підозрілі операції, яка вже попередньо перевірена (у банках, інших фінансових установах тощо), і раннього повідомлення, коли всі повідомлення від банків, фінансових установ тощо про підозрілі операції відразу передаються до органу фінансового моніторингу (така система діє, наприклад, у США). При системі раннього повідомлення органи фінансового моніторингу завалюються повідомленнями, які необхідно обробляти.
Фінансова розвідка у Словенії, яка входить до складу Міністерства фінансів, отримує інформацію про підозрілі операції тільки від визначених установ (повідомлення преси та громадян не вивчаються та не перевіряються). Інформація про підозрілі операції передається фінансовою розвідкою до поліції, якщо за проведення таких операцій передбачена кримінальна відповідальність від 5 років і вище, аледокументи по цих операціях не передаються, поліція повинна отримати їх сама, по своїх каналах.
На конференції відмічалося, що для ефективної протидії "відмиванню" доходів, одержаних злочинним шляхом, необхідно зміцнювати міжнародне співробітництво, вирішувати питання про поділ майна, що конфіскується, між країнами, що розслідують злочин, пов'язаний з "відмиванням" коштів, (можливо треба переглянути порядок поділу майна, який визначений Європейською конвенцією про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом (1990 р.).
Такими є основні проблеми, що обговорювалися на зазначеній Міжнародній конференції*.

 
 

Цікаве

Загрузка...