WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Боротьба з відмиванням грошей у контексті протидії організованій злочинності. Міжнародний досвід - Реферат

Боротьба з відмиванням грошей у контексті протидії організованій злочинності. Міжнародний досвід - Реферат


Реферат
на тему:
Боротьба з відмиванням грошей у контексті протидії організованій злочинності. Міжнародний досвід
Виникнення проблеми "відмивання брудних" грошей прямо пов'язане з діяльністю організованої злочинності. Через "відмивання" доходам, одержаним злочинним шляхом, надається вигляд законних засобів, щоб у подальшому впровадити їх в економічні та фінансові структури держав. Тому боротьба з "відмиванням коштів" визнається більшістю країн за один із важливишіх заходів протидії організованій злочинності.
В умовах становлення національної економіки та процесу інтеграції з міжнародними фінансовими системами як ніколи гостро постає питання про протидію легалізації ("відмиванню") коштів, одержаних злочинним шляхом. Потенційна загроза цього процесу полягає в тому, що з метою досягнення нового витку надприбутків при невідпрацьованих механізмах приватизації та роздержавлення злочинні структури можуть стати власниками основного обсягу матеріальних цінностей. При цьому в міру розвитку внутрішніх організаційних структур вони усе щільніше вбудовуються у злочинні міжнародні організації та виходять на транснаціональний рівень.
Таким чином, стратегічним напрямом у боротьбі з організованою злочинністю є підрив її економічного підґрунтя, створення та реалізація комплексної системи правових, організаційних, оперативно-розшукових та інших заходів щодо виявлення та ліквідації каналів легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Заходи щодо протидії з "відмивання" кримінальних доходів повинні розглядатися як невід'ємна частина глобальної політики боротьби зі злочинністю, особливо з організованою злочинністю, яка "роз'їдає" економіку та суспільство у цілому.
Проблемам конфіскації прибутку та протидії "відмиванню" коштів у контексті боротьби з організованою злочинністю була присвячена Міжнародна конференція, яка проходила на базі Інституту підвищення кваліфікації керівних кадрів поліції Баварії у м. Айнрінг 14-16 квітня 2003 р.
У конференції брали участь фахівці (науковці та практики) із 20 країн Європи (Бельгії, Голландії, Великої Британії, Німеччини, Швейцарії, Чехії, Болгарії, Словакії, Словенії, Росії, України тощо), були представники Європолу, Прокуратури землі Гессен, університетів м. Тільбурга, м. Базеля, м. Кардиффа (Уельс, Англія), фонду Ганса Зайделя, керівної ланки поліції Баварії.
Одним із заходів протидії організованій злочинності є створювана мережа спільних дій вчених та практиків Західної, Центральної та Східної Європи, які намагаються разом вирішувати проблеми протидії організованій злочинності та "відмиванню" коштів, одержаних злочинним шляхом. Зазначена конференція і стала однією зі спроб аналізу та вирішення зазначених проблем.
У доповідях на конференції відмічалося, що проблема боротьби з організованою злочинністю загострюється у зв'язку зі вступом до Євросоюзу нових членів. Стан організованої злочинності та заходи протидії у цих країнах слід оцінювати, виходячи з їх соціально-економічного становища. Дуже важливо звернути увагу на регіональні зв'язки та контакти, на ринки організованої злочинності, її економічне підґрунтя, яке міцніє, насамперед, через міжнародну торгівлю забороненими товарами.
Організована злочинність для прикриття своєї діяльності використовує легальні фірми. Більш цікавими для неї у Німеччині, як вважають фахівці з цієї країни, є товариства, які будуються на капіталі (корпоративні права). Це товариства з обмеженою відповідальності (мінімальний розмір статутного капитала - 25 тис. євро), акціонерні товариства (мінімальний розмір статутного капіталу - 50 тис. євро), командитні товариства. Тут можлива анонімна передача акцій (акції на пред'явника), часток (у випадку товариства з обмеженою відповідальністю), оскільки нотаріуси не зобов'язані повідомляти про підозрілі операції.
У Німеччині кількість справ, пов'язаних з "відмиванням" коштів, дещо скоротилася за минулий рік, ? справ мали міжнародні зв'язки (Бельгія, Польща). Збитки країни, пов'язані з організованою злочинністю, складають 3 млрд євро.
Тенденції та способи розвитку діяльності з "відмивання" доходів, одержаних злочинним шляхом, є наслідком попиту, який зростає, з боку індустрії "відмивання" доходів та протидії сил, які борються з цим. Ця боротьба має дві мети. По-перше, підвищити "ризик затримання" окремого злочинця або злочинного підприємства та "ризик вилучення" доходів, одержаних від злочинної діяльності. "Ризик вилучення" є більш ефективним стримуючим фактором проти організованої злочинності, яка легше подолає "ризик затримання" шляхом простих кадрових замін, переставлення та поповнення. По-друге, - захистити легальну економіку та фінансову систему від нечесної конкуренції з боку маловитратних кримінальних доходів проти легітимного капиталу, податки з якого сплачені.
У доповідях на конференції зверталася увага на необхідність боротьби з економічним підґрунтям організованої злочинності та на такі заходи протидії, як конфіскація доходів, одержаних злочинним шляхом.
Головною перешкодою успішній реалізації заходів протидії "відмиванню брудних" коштів збільшується корупція. У Німеччині отримання подарунка вартістю до 15 марок не вважається корупцією, всі подарунки, вартість яких перевищує цю суму, - хабарем. Підприємець, який був викритий у корупції, не допускається до участі у тендерах на отримання держзамовлення, позбавляється ліцензії (строком від 6 місяців до 5 років). Є список фірм, які не мають права участі у тендерах по розміщенню держзамовлення. Боротьба з корупцією та "відмиванням" коштів є справою не тільки правоохоронних органів, а всього суспільства.
У різних землях Німеччини є оперативні підрозділи поліції по боротьбі з "відмиванням" коштів, одержаних злочинним шляхом. У Федеральному відомстві кримінальної поліції функціонує служба фінансового моніторингу. Для боротьби з такими злочинами ("відмивання" коштів, одержаних злочинним шляхом) необхідні міжвідомчі підрозділи, які б включали податківців, аудиторів, представників прокуратури, поліції. Така міжвідомча група створена у Франкфурті-на-Майні. Потрібні висококласні спеціалісти для цих підрозділів.
Злочинні угруповання працюють в різних галузях економіки, подолали етнічні кордони, легко адаптуються до сучасних умов. Якщо раніше до злочинного угруповання входило у середньому 30-40 чол., то зараз - не більше 15 (дані по Європі). У доповідях учасників конференції зазначалося, що сьогодні важко проконтролювати "відмивання" коштів через купівлю-продаж авторських прав, внесення їх до статутного фонду товариств, через незаконне використання товарного знака (назв) відомих фірм, підприємств. Ще одна проблема - немає чіткого визначення з приводу того, що відносити до тяжких злочинів. Однією з причин того, що боротьба з "відмиванням" коштів поки що є малоефективною, полягає у недостатній кількості експертів, слідчі не мають необхідної підготовки, уявлення про наявний стан речей, тенденції розвитку в зазначеній сфері; потрібна інформаціяпро банки, про тих, хто стає жертвами фінансових злочинів. Необхідно проаналізувати, чому не працюють закони. Співпраця з парламентами європейських країн з цього питання надасть допомогу у протидії "відмиванню" злочинних доходів. Для успішної боротьби із зазначеними злочинами необхідно підвищити ефективність роботи законодавців, поліції,

 
 

Цікаве

Загрузка...