WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Удосконалення боротьби зі злочинами у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат

Удосконалення боротьби зі злочинами у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем - Реферат

насамперед, дані про злочини.
Відповідно до офіційної статистики у США з 90% опитаних, чиї комп'ютерні системи піддалися в 1999 році атакам у Internet, 74% стверджували, що проникнення в їх систему було пов'язане з розкраданням конфіденційної інформації через фінансове шахрайство (розкрадання інформації і фінансове шахрайство завдало шкоди на 68 млн дол. і 56 млн дол. відповідно). Фінансові втрати у 273 опитаних склали понад в 265 млн дол. Збитки від атаки типу "відмовлення в обслуговуванні" тільки у 1998 році склали 77 тис. дол., а у 1999 р. зросли до 116 тис. дол [2]. У лютому 2000 р. були атаковані відомі в усьомусвіті Web-сайти Yahoo. com, Amazon. com, CNN. com, eBay. com та ін., збиток від трьох днів атаки на ці сайти склав понад 1,2 млрд дол. США [3].
Постійне зростання КЗ і, насамперед, її транснаціональної складової як найбільш небезпечної, свідчить, що боротьба з нею ще не достатньо ефективна і не приносить позитивних наслідків.
Ця тенденція має відношення не тільки до України, але й стосується всього світу.
Причинами недостатньої ефективності боротьби, на наш погляд, є:
відсутність комплексного підходу до розробки заходів попередження і обмеження КЗ;
недосконалість українського законодавства;
використання виключно іноземного програмно-технічного забезпечення;
відсутність необхідних методик розслідування КЗ;
відсутність програм підготовки високоякісних фахівців-практиків в галузі боротьби з КЗ;
відсутність міжнародної взаємодії, міжвідомче розмежування діяльності правоохоронних органів з питань попередження і розслідування КЗ.
Іншою проблемою є відсутність фахівців-практиків у галузці попередження і боротьби з КЗ. Суб'єктами КЗ, як вже зазначалося раніше, виступають фахівці дуже високого рівня, злочинці-інтелектуали. Правоохоронні органи, на жаль, ще не можуть ефективно їм протидіяти. Матеріали перевірок і порушені кримінальні справи (якщо їх вдається порушити) втрачаються, а злочинці уникають відповідальності. Треба невідкладно, на рівні вузівської освіти готувати вузьких фахівців щодо боротьби з КЗ. Програма підготовки таких спеціалістів повинна включати в себе поглиблене вивчення інформатики та обчислювальної техніки і отримання практичних навичок щодо попередження і розслідування КЗ. Для вирішення цієї проблеми на кафедрі кримінального процесу і криміналістики Гуманітарного університету ("Запорізький інститут державного і муніципального управління") з 1 вересня 2001 року планується викладання дисципліни "Попередження і розслідування злочинів у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем". Метою цієї дисципліни є ознайомлення студентів з поняттям і сутністю комп'ютерної інформації, основними засобами її зберігання та захисту, з кримінально-правовою і криміналістичною характеристикою таких видів злочину, особливостями розкриття і розслідування злочинів у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем. Передбачена також тема стосовно попередження КЗ, в якій розглядаються питання безпеки автоматизованих електронно-обчислювальних систем і попередження КЗ при використанні глобальної інформаційної мережі Internet.
У рамках вирішення цієї проблеми необхідна не тільки вузівська підготовка таких фахівців, але й реалізація програм щодо підвищення кваліфікації практичних співробітників правоохоронних органів, які спеціалізуються у боротьбі з КЗ.
Ще однією, дуже важливою проблемою, залишається і неузгодженість зусиль правоохоронних органів на міжнародному рівні щодо попередження та розслідування транснаціональних КЗ, що отримали на Заході назву "кіберзлочини" (cyber crime).
Одним із серйозних кроків, спрямованих на врегулювання цієї проблеми, є прийняття Радою Європи (Council of Europe) 24 квітня 2000 р. проекту Конвенції щодо попередження киберзлочинів [4]. з огляду на складність проблеми, Рада Європи підготувала і опублікувала проект Конвенції щодо боротьби зі злочинами у кіберпросторі, який планується остаточно прийняти у вересні 2001 року. Реалізуючи положення цього документа, на національному рівні необхідна гармонізація кримінального законодавства з урахуванням рекомендацій Ради Європи і норм міжнародного права. Така необхідність викликана тим, що часто при вчиненні таких видів злочинів об'єкт і суб'єкт знаходяться в різній юрисдикції, існує дуже великий ризик того, що злочинці будуть здійснювати свої протиправні дії з території держав, де такі діяння не віднесено до кримінальних. Тому, на наш погляд, підписання і прийняття Україною запропонованої Конвенції щодо попередження кіберзлочинів сприятиме зміцненню міжнародного співробітництва у боротьбі з цими видами злочинів.
Криміногенна ситуація у сфері використання автоматизованих електронно-обчислювальних систем потребує комплексного підходу стосовно вирішення проблем попередження і розслідування КЗ. Застосування системи заходів завжди є більш ефективним, ніж вплив на злочинність окремими діями. Коли при розробці заходів дотримується комплексний системний підхід, що включає у себе різні рівні, тоді отримання позитивних результатів стає реальним.
Комплекс заходів щодо боротьби з КЗ повинен спиратися на єдину державну політику в цій галузі. Для цього, на наш погляд, повинна бути розроблена науково обґрунтована програма, яка включатиме заходи державного, політичного, економічного, соціального, правового та іншого характеру.
Література
1. Golubev V.. Creating conditions for constructive international cooperation in combating the transnational computer crime - is the demand of the time // The Tenth United Nations Congress on the Prevention of Crime and the Treatment of Offenders, to be held in Vienna, Austria, from 15 April 2000. http://www. networkremotemonitor. com/articles/vienna. html
2. Statement for the Record of Louis J. Freeh, Director Federal Bureau of Investigation on Сybercrime Before the Senate Committee on Judiciary Subcommittee for the Technology, Terrorism and Government Information Washington, D. C. - 2000. - March 28.
3. http://www. fbi/gov/nipc/compcrime. html.
4. Computerword., - Киев., 2000. - 16 февраля. - С.29.
5. Draft Convention on Cyber-crime. - Strasbourg, 27.04.2000, Council of Europe. http://conventions. coe. int/treaty/en/projets/cybercrime. htm

 
 

Цікаве

Загрузка...