WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Аспекти діяльності прикордонних військ України у боротьбі з наркобізнесом - Реферат

Аспекти діяльності прикордонних військ України у боротьбі з наркобізнесом - Реферат


Реферат
на тему:
Аспекти діяльності прикордонних військ України у боротьбі з наркобізнесом
Серед напрямів боротьби з організованою злочинністю, які здійснюються різними державними органами відповідно до їх завдань та компетенції, особливе місце займає протидія одному з найбільш небезпечних її видів - незаконному обігу наркотиків. При цьому суб'єкти боротьби з наркобізнесом приділяють значну увагу припиненню незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на території України та за її межі, оскільки їх нелегальне транспортування безпосередньо сприяє поширенню масштабів незаконного обігу наркотиків у цілому.
Певний внесок у протидію наркобізнесу вносять прикордонні війська України, які у взаємодії з іншими міністерствами і відомствами, правоохоронними органами України і сусідніх держав здійснюють боротьбу з незаконним переміщенням наркотиків через державний кордон.
Так, за період 1993-1995 рр. прикордонними військами було припинено 669 спроб незаконного переміщення через кордон наркотиків, у порушників вилучено б528 кг наркосировини (в основному - макової соломки та продуктів коноплі), в тому числі у 1991-1993 pp. у 214 випадках - 2251 кг, у 1994 р. у 269 випадках - 2765 кг, у 1995 р. у 186 випадках - 1512 кг.
Разом з тим, аналіз діяльності підрозділів прикордонвійськ, як суб'єкта боротьби з незаконним обігом наркотиків свідчить, що на ефективність реалізації ними завдань, поставлених державою у цій сфері, справляє негативний вплив ряд чинників, що обумовлені як об'єктивними, так і суб'єктивними причинами.
1. Недосконалість чинного законодавства. Основним законодавчим актом, який регламентує боротьбу з наркобізнесом в Україні, є Закон України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними". У розділі 1 цього Закону (ст. 3) визначається, що боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюють у межах наданих їм повноважень відповідні органи МВС, СБУ, Генпрокуратури, Держмиткому і Держкордону України. Таким чином, прикордонні війська фактично стають суб'єктом боротьби з наркобізнесом, і на них покладається обов'язок протидії цьому явищу.
Але, на відміну від Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки і Держмиткома України, в організаційно-штатній структурі прикордонних військ немає спеціальних підрозділів по боротьбі з наркобізнесом. У процесі виконання покладених на них основних функцій з охорони державного кордону, здійснення паспортного контролю, пропуску через кордон осіб і транспортних засобів, а також при здійсненні завдань по боротьбі з організованою злочинністю безпосередню участь в протидії наркобізнесу беруть:
- оперативно-розшукові органи (під час виявлення, оперативної розробки та припинення каналів протиправної діяльності через кордон);
- підрозділи охорони кордону (безпосереднє затримання порушників законодавства з прикордонних питань у прикордонній смузі та на "зеленому" кордоні як під час патрулювання, так і шляхом виставлення мобільних постів та при проведенні військових операцій);
- підрозділи прикордонного контролю (під час здійснення прикордонного оформлення осіб і транспортних засобів у пунктах пропуску через кордон). Можливе також використання з цією метою морських частин прикордонвійськ (при охороні морської ділянки кордону та територіальних вод).
Кожний з указаних підрозділів виконує ці завдання, безумовно, в межах своїх повноважень, функціонального призначення та компетенції. Але, за виключенням оперативно-розшуковик органів, жодний з них не призначений для боротьби з незаконним переміщенням наркотиків, оскільки є військовим озброєним формуванням, створеним для виконання специфічних завдань - військової охорони кордону, територіальних вод та узбережжя, а також для здійснення паспортного контролю і пропуску через кордон осіб і транспортних засобів. Враховуючи також те, що прикордонні війська не мають статусу правоохоронного органа, необхідного матеріально-технічного і кадрового (з точки зору юридичної підготовки) забезпечення, призначеного для ефективної протидії такому специфічному прояву організованої злочинності як наркобізнес, постає питання про доцільність створення в організаційно-штатній структурі прикордонвійськ окремих підрозділів по боротьбі з наркобізнесом.
Для його вирішення необхідно, передусім, у законодавчому порядку чітко визначити місце та функції прикордонних військ як суб'єкта боротьби з наркобізнесом у загальнодержавній системі органів.
На жаль, вищевказаний Закон не дає чіткого визначення цих ключових положень. У розділі II зазначені лише три конкретні нормативно-правові дії, які можна віднести до механізму реалізації протидії наркобізнесу, - контрольована поставка, оперативна закупка й конфіскація. Однак здійснювати ці заходи повинні тільки органи, котрі мають право займатися оперативно-розшуковою діяльністю. У прикордонних військах це належить до компетенції тільки оперативно-розшукових органів. Крім того, очевидно, що повсякденна боротьба з наркобізнесом складається не тільки з таких заходів.
Конкретної відповіді на ці питання не дає також і Закон України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю". Дійсно, згідно з п. 5 ст. 18 цього Закону обов'язком прикордонних військ є огляд конкретних транспортних засобів і майна, що прямують через державний кордон України, вилучення виявлених при цьому предметів та речовин, що заборонені до вивезення і ввезення в Україну, а також предметів контрабанди. Але цей обов'язок реалізується тільки у випадках, коли буде окреме доручення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ або Служби безпеки України і лише за наявності підстав, передбачених відповідними законами України. Таким чином, при відсутності окремого доручення відповідних спецпідрозділів вказаний обов'язок не проявляється.
Крім того, у Законі України "Про прикордонні війська України", на якому базується діяльність

 
 

Цікаве

Загрузка...